Zielony Rycerz

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction
nic nie znaleziono

ZIELONY RYCERZ –postać z legend arturiańskich, zaklęta w Zielonego Rycerza przez Morganę.

Rodowód

Zielony Rycerz pojawia się w czternastowiecznym poemacie anonimowego autora – Sir Gawain i Zielony Rycerz (Sir Gawayne and the Grene Knight).

Wygląd

Zielony Rycerz został zaklęty w budzącą grozę postać za sprawą czarów Morgany. Jego cechą charakterystyczną był kolor zielony. Takiej barwy jest w poemacie nie tylko jego strój, ale zielone są również długie, gęste włosy i równie gęsta broda. Oczywiście Zielony Rycerz dosiada zielonego konia o bujnej zielonej grzywie, przetykanej pasmami złota. Chociaż nie ma zbroji, hełmu ani miecza, to w jednej dłoni dzierży topór z zielonej stali i złota a w drugiej gałązką ostrokrzewu, na znak dobrych zamiarów. Przy tym wszystkim Zielony Rycerz ma czerwone oczy.

Wyzwanie Zielonego Rycerza

Pod tą właśnie zaklętą postacią Zielony Rycerz pojawia się w dzień Nowego Roku się na zamku Camelot i rzuca wyzwanie Rycerzom Okrągłego Stołu. Ten śmiałek, który odważy się odciąć mu głowę będzie jednak musiał sam, dokładnie za rok i dzień, stawić się w Zielonej Kaplicy, gdzie Zielony Rycerz odpowie mu ciosem za zadany cios. Wyzwanie podejmuje Gawain. Tymczasem pozbawiony głowy Zielony Rycerz jak gdyby nigdy nic podnosi ją z ziemi i zanim odjedzie z Camelotu przypomni jeszcze o złożonej przez Gawiana obietnicy.

Zielony Rycerz jako pan Zamku

Pod całkiem ludzką postacią, pana zamku, w opowieści występującego pod imieniem Bertilak, Zielony Rycerz podejmie, wraz ze swoją małożonką, przybywającego tam Gawaina. Dowiedziawszy się, że Gawain poszukuje Zielonej Kaplicy obieca, że wskaże mu drogę, tymczasem jednak zaprasza go do siebie na te trzy noce, które dzielą rycerza od spotkania z Zielonym Rycerzem. Bertilak zawiera z Gawainem umowę. Podczas kiedy on wybierze się na polowanie to Gawain, wraz z jego żoną, pozostanie na zamku. Wieczorem, po jego powrocie, wymienią się tym, co w ciągu dnia udało im się uzyskać. I tak, zgodnie z zawartą umową, przez trzy wieczory pan zamku otrzymuje od Gawaina kolejno jeden, dwa a następnie trzy pocałunki. Sam zaś ofiarowywuje mu upolowane kolejno białą łanię, dzika a na koniec lisa.

Zielony Rycerz a Gawain

Jako Zielony Rycerz oczekuje na Gawaina w Zielonej Kaplicy. Wymierza mu trzy ciosy. Dwa razy umyślnie hybia. Za trzecim razem delikatnie rani rycerza w szyję. Jest to cena za zieloną wstążkę, którą Gawain otrzymał od pani zamku i o której nie oddał jej mężowi. Zielony Rycerz wyjawia Gawainowi swoją tożsamość – to on jest panem zamku, Bertilakiem. Zdarza mu również, że żona uwodziła Gawaina na jego polecenie, a także to, że został zaklęty w Zielonego Rycerza przez Morganę. Zielony Rycerz nie przyjmuje na powrót ofiarowanej przez Gawaina zielonej wstążki, który podejmuje się ją nosić całe życie na znak ujmy na honorze.

Zielony Rycerz w fantastyce

Pojawia się w filmie Miecz bohaterów.

Literatura

  • Dzięciołowska J., Średnioangielski poemat Pan Gawain i Zielony Rycerz na tle modelu inicjacji szamańskiej, „Antropologia Religii”, 1999, t.1, s. 59–82.
  • Monaghan P., The Encyclopedia of Celtic Mythology and Folklore, Nowy Jork 2004.
  • Matthews J., i Matthews C., Mitologia Wysp Brytyjskich, Poznań 1997.
  • Monaghan P., The Encyclopedia of Celtic Mythology and Folklore, Nowy Jork 2004.
  • Kałużna-Ross J., Mitologie świata. Celtowie, Warszawa 2007.
  • Mitologia. Mity i legendy świata, Warszawa 2009, s. 272–281.
  • Encyclopedia Mythica, b.d., http://www.pantheon.org/.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony