Śląski Klub Fantastyki

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Śląski Klub Fantastyki (ŚKF) jest jednym z pierwszych klubów fantastyki w Polsce. Jego protoplastą był założony w Bytomiu oddział OKMFiSF Somnambul. Grupa członków tego klubu, na czele z Piotrem Kasprowskim, założyła ŚKF, jako stowarzyszenie społeczno-kulturalne podczas posiedzenia w sali 228 budynku Uniwersytetu Ślaskiego przy ul. Bankowej 14. 18 września 1981 roku Klub został wpisany do rejestru w katowickim Urzędzie Miasta. Istotnego wsparcia w procesie rejestracji i później udzielił ówczesny szef Wydziału Kultury Rajmund Hanke, obecnie Członek Honorowy ŚKF. Siedzibą klubu są Katowice.

W latach osiemdziesiątych ŚKF był organizatorem konwentu Silcon, a od roku 1993 organizuje coroczne Seminaria Literackie. Klub był organizatorem pięciu Polconów - Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki – w roku 1986, 1988, 1997, 2001 i 2010. Nieregularnie organizowane są przez klub jednodniowe Spotkania z Fantastyką. Klub przyznaje najstarszą nagrodę w dziedzinie fantastyki – Śląkfę – w kategorii Wydawca, Twórca i Fan Roku. Nagroda, w postaci statuetki (autorstwa artysty plastyka Mariana Knoblocha) i dyplomu, jest przyznawana od 1984 roku.

Obecnie klub liczy około 200 członków sympatyków i członków korespondencyjnych; większość z nich działa w sekcji RPG, sekcji tolkienowskiej oraz w sekcji mangowej. Oprócz korespondentów, przeważnie są to osoby zamieszkałe na terenie Górnego Śląska. Od 30 grudnia 2004 klub jest organizacją pożytku publicznego.

W latach 80. ŚKF wydawał rozprowadzany przez "RUCH" miesięcznik Fikcje oraz fanziny Gwaihir, Little Gwaihir. Od 1989 roku i nadal wydawany jest biuletyn informacyjny klubu pod nazwą Miesięcznik, a także pisma sekcji tolkienowskiej: rocznik Gwaihir (z przerwą od 1985 r.), rocznik Aiglos (od 2004) i dwumiesięcznik Simbelmynë (od 1997). Sekcja RPG wydawała Nieregularnik. Klub wydał też kilka numerów Nieoficjalnego Obiektu Literackiego (NOL) - dodatku literackiego do biuletynu Miesięcznik. Członkowie klubu mogą także skorzystać ze znacznych zasobów bibliotecznych, gromadzonych od momentu powstania klubu.

Spis treści

Zarząd klubu (2019)

Zarząd klubu liczy siedem osób:

  • Marta Markowska - prezeska klubu
  • Magdalena Serathe Grajcar - wiceprezeska
  • Krzysztof Wójcikiewicz - wiceprezes
  • Krzysztof Bortel - sekretarz
  • Arkadiusz Sroka - skarbnik
  • Julianna Grefkowicz - członkini zarządu
  • Jerzy Greg Nowak - członek zarządu

Sekcja tolkienowska

Inaczej Parmadili 'Miłośnicy Ksiąg' (quenya). Jedna z najstarszych i najprężniej działających sekcji klubowych. Przewodniczącym Sekcji (od 1985 roku) jest Andrzej Kowalski (Dziedzic Bucklandu, Bilbo Brandybuck), w latach 1997-2007 koordynatorami Sekcji byli Ryszard Derdziński (Galadhorn) i Tomasz Gubała (Tom Goold), a od czerwca 2007 funkcję tę pełni Elżbieta Gepfert (Elirena). W ramach Sekcji prowadzone są dyskusje dotyczące twórczości J.R.R. Tolkiena oraz wszelkim zjawiskom kulturowym bazującym na jego dziełach. Jej publikacje to trzy fanziny: "Gwaihir", "Simbelmynë" i "Aiglos", coroczne kalendarze tolkienowskie oraz inne publikacje (ostatnio zbiór książkowy Rymów Pierścienia w opracowaniu Tadeusza A. Olszańskiego). Oficjalną stroną internetową sekcji jest "Niezapominka". Z inicjatywy członków powstało kilka internetowych forów tolkienowskich w tym Forum dyskusyjne "Elendili" przy Sekcji Tolkienowskiej ŚKF oraz miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena.

Gwaihirto najstarsze pismo Sekcji, ukazuje się nieregularnie od 1985 roku. Do tej pory ukazało się W latach 1985-2004 ukazało się 8 numerów pisma. W latach 1999-2008 roku redakcją Gwaihira zajmowali się Ryszard Derdziński (Galadhorn) i Tomasz Gubała (Tom Goold). W maju 2008 nowym redaktorem naczelnym został Jan Oko (Galhen). Dziewiąty numer magazynu ukazał się w sierpniu 2008.

Simbelmynë (staroangielskie wieczna pamięć - nazwa kwiatu simbelmynë w Śródziemiu J.R.R. Tolkiena) ukazuje się od roku 1997. Powstał w wyniku połączenia fanzinów Tomasza Gubały - "Galathilion" i Ryszarda Derdzińskiego - "Nyellinkë Eldarin". Do stycznia 2011 roku ukazało się 29 numerów magazynu.

[Aiglos]] (sind. Śnieżne Ostrze - nazwa włóczni Ereiniona Gil-galada ostatniego króla Noldorow na wygnaniu w Śródziemiu J.R.R. Tolkiena) ukazuje się regularnie, początkowo jako półrocznik, obecnie jako rocznik, od przełomu lat 2003/2004. Od samego początku redaktorem naczelnym jest Anna Śliwińska-Adamczyk (Nifrodel). Do sierpnia 2012 ukazało się 17 regularnych numerów czasopisma i dwa numery specjalne, przygotowane na rocznicowy konwent tolkienowski w Birmingham w 2005 roku i konwent w Loughborough w 2012.

Sekcja RPG

Sekcja RPG ŚKF powstała na początku lat 90. Początkowo było to kilka osób grających w Warhammera i Kryształy Czasu. Jednakże szybko rozrosła się do kilkudziesięciu osób. Od początku jej istnienia do kwietnia 2006 r. przewodniczącym sekcji był Marcin Pawełczyk. Wraz z nim dziewięć osób w sekcji pełniło funkcję Nazguli, czyli osób posiadających klucze do siedziby klubu i dbających o jego porządek w czasie sesji RPG, a także prowadzących specjalne sesje dla nowych członków sekcji. Nazwa funkcji pochodzi od słowa Nazgul określającego mroczne postacie w powieści Tolkiena.W marcu 2006 roku struktura sekcji podana została modernizacji. Zrezygnowano z funkcji Nazgula. Obecnie sekcji przewodniczy Justyna 'Lorelai' Sodo, a 5 innych osób pełni funkcje pomocnicze. Jednym z ciekawszych zwyczajów było prowadzenie „Zeszytu Nazguli”, w którym zapisywano informacje na temat działania sekcji na terenie Klubu. Przez krótki czas sekcja wydawała zin „Nieregularnik” poświęcony tematyce gier fabularnych. Od lat 90. corocznie (z małymi przerwami) jeden z Nazguli urządzał konwent dla członków sekcji i osób zaprzyjaźnionych. W zależności od miejsca organizacji konwenty te miały różne nazwy: Bor'o'Nów i Impreza zwana Siewierzem. Członkowie sekcji są także autorami systemów autorskich, m.in. Bargla i Ziem Podzielonych. Od kilku lat Sekcja prowadzi kameralną imprezę pod nazwą Krew Bohaterów, czyli jednodniowe imprezy opierające się na odgrywaniu sesji, prowadzeniu konkursów i prelekcji związanych z RPG. Kilka razy do roku organizowane są również spotkania integracyjne Sekcji. Sekcja mangi i anime (Sekcja 9)

Sekcja mangi i anime powstała w roku 1998 i jest bardzo liczna. Od początku istnienia aż do 2007 r. przez sekcję organizowany był konwent Asucon gromadzący corocznie kilkaset osób.

Jej nazwa została zaczerpnięta z mangi Ghost in the Shell, gdzie Sekcja 9 jest tajną organizacją, w której działa główna bohaterka. Sekcja tańca Lorien

Sekcja ta powstała w roku 2003. Pretekstem do jej powstania była prapremiera ekranizacji drugiej części Władcy Pierścieni Tolkiena. Od momentu powstania członkowie sekcji uczą się tańców dawnych, tańców celtyckich i irlandzkich. Opiekunem sekcji do początku 2007 roku była Marzena 'Alienor' Podkowińska a obecnie funkcję tę sprawuje Magdalena Grela.

Grupa teatralna Słudzy Metatrona

Powstała w roku 2004 z inicjatywy Jakuba Ćwieka. Wystawiła dotychczas m.in. sztuki Arlekin i walentynki oraz Kaliope w oparciu o twórczość Neila Gaimana.

Sekcja Larpowa

Sekcja powstała oficjalnie 16.12.2008. Założyli ją członkowie trupy larpowej „SP LARP Team”. Skupia wokół siebie graczy rpg, którzy przekładają organizację LARP-ów i dram nad inne formy gier fabularnych. Sekcja stale organizuje spotkania z cyklu Otwarte Warsztaty Larpowe. Impreza ta upowszechnia LARP-y przez prowadzenie warsztatów gry aktorskiej, treningów integracyjnych, seminariów tematycznych oraz okolicznościowych dram fabularnych. Program spotkań jest przyjazny osobom dopiero poznającym gry fabularne na żywo jak i osób doświadczonym.

Sekcja literacka Logrus

Sekcja powstała na przełomie lat 1999/2000, jednak po pewnym czasie, wskutek słabego zaangażowania członków, zawiesiła działalność. Wznowiona została w lipcu 2005. Sekcja regularnie wydaje Nieoficjalny Obiekt Literacki - magazyn zawierający teksty jej członków. W roku 2010, z okazji Polconu, sekcja wydała antologię Smok urojony − zbiór opowiadań o smokach.

Sekcja graficzna

Sekcja zajmuje się głównie przygotowywaniem grafik do klubowych publikacji: NOL-a, Miesięcznika, oraz oprawą plastyczną klubowych imprez.

Źródło

  • [1] wikipedia
  • [2] strona ŚKF
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony