1984 (film 1984)

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
1984 (1984)

Michael Radford
Nineteen Eighty-Four

1984 filmz1984.jpg
Scenariusz: Michael Radford
Jonathan Gems
Muzyka: Dominic Muldowney
Zdjęcia: Roger Deakins
Występują: John Hurt
Richard Burton
Suzanna Hamilton
Cyril Cusack
David Cann
Produkcja: Wielka Brytania
Typ film
Gatunek science fiction, thriller, melodramat
Czas 113 min.


1984 (org. Nineteen Eighty-Four) kolejna ekranizacja powieści Georga Orwella.

Spis treści

Fabuła

Przerażająca wizja życia w świecie "Wielkiego Brata". Historia Winstona Smitha i jego rozpaczliwego buntu przeciwko wszechpotężnej machinie państwowej - buntu w imię prawdy oraz wolności jednostki, z góry skazanego na niepowodzenie w zdehumanizowanym świecie, zbudowanym na strachu i nienawiści, pogardzie i przemocy. Futurystyczna wizja niesie ponadczasowe oskarżenie totalitaryzmu, a zarazem ostrzeżenie przed mechanizmami władzy i przed próbami tworzenia nowej natury człowieka opartej na "dwójmyśleniu".

Nagrody i nominacje

  • BAFTA 1985
    • Najlepsza scenografia Allan Cameron - nominacja

Ciekawostki

  • John Hurt wziął udział w produkcji od razu. Nikogo innego nawet nie rozpatrywano do roli, aktor był zachwycony scenariuszem.
  • Twarz "wielkiego brata" to fotografia wybrana spośród około 10,000 różnych egzemplarzy.
  • Prawa do ekranizacji filmu nabył nowojorski prawnik Marvin J. Rosenblum. Starał się o reżyserów z najwyższej półki, takich jak Francis Ford Coppola, czy Martin Scorsese. Kupił je od Soni Brownell, wdowy po George'u Orwellu, na krótko przed jej śmiercią w 1980 roku. Panią Brownell trzeba było bardzo długo namawiać do sprzedaży praw; zgodziła się na produkcję filmu tylko pod warunkiem, że twórcy nie będą używać futurystycznych efektów specjalnych. Pani Brownell bardzo nie podobała się wersja filmu z 1956 roku oraz pomysł Davida Bowiego, aby przekształcić powieść w musical rockowy.
  • Prawdziwy Pałac Aleksandry został zbudowany w Londynie w 1873 roku i dostał swoje imię po ówczesnej księżniczce Walii. Dwa tygodnie po oddaniu do użytku spłonął w pożarze. Obecny pałac zbudowano w 1875 roku.
  • Hełmy żołnierzy Oceanii to przemalowane na czarno hełmy Armii Czerwonej.
  • Między filmem a powieścią występuje kilka różnic. W powieści członkowie partii zwracali się do siebie "towarzyszu", zaś tutaj - "bracie", "siostro". W filmie partyjniacy salutują w sposób, jakiego w ogóle nie ma w książce - krzyżują nad głową przeguby tak, by nadgarstki formowały literę "V" ("victory" - ang. "zwycięstwo"). Podobnie salutowano w filmie "Ściana". Poza tym, w filmie Ministerstwo Obfitości (Ministry of Plenty) w nowomowie nazwane jest mini-prod; w książce nazwane jest mini-plenty.

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony