Anne Rice

(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(The Vampire Chronicles)
(The Vampire Chronicles)
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 100: Linia 100:
 
*9 Blackwood Farm (2002)  [[Posiadłość Blackwood]]
 
*9 Blackwood Farm (2002)  [[Posiadłość Blackwood]]
 
*10 Blood Canticle (2003)  [[Krwawy kantyk]]
 
*10 Blood Canticle (2003)  [[Krwawy kantyk]]
 +
*11 Prince Lestat (2014)  [[Książę Lestat]]
 +
*12 Prince Lestat 2 (2016)
 
*The Vampire Lestat (Part 1 of 2) (1985) [SERIAL]
 
*The Vampire Lestat (Part 1 of 2) (1985) [SERIAL]
 
*The Vampire Lestat (Part 2 of 2) (1985) [SERIAL]
 
*The Vampire Lestat (Part 2 of 2) (1985) [SERIAL]
Linia 105: Linia 107:
 
*The Vampire Chronicles Collection, Volume 1 (2002) [omnibus 1-3]
 
*The Vampire Chronicles Collection, Volume 1 (2002) [omnibus 1-3]
 
*Interview with the Vampire: Claudia's Story [2012] z [[Ashley Marie Witter]]
 
*Interview with the Vampire: Claudia's Story [2012] z [[Ashley Marie Witter]]
 +
 +
==The Wolf Gift Chronicles==
 +
cykl [[Kroniki wilka]]
 +
*1 The Wolf Gift (2012) - [[Dar wilka]]
 +
*2 The Wolves of Midwinter (2013) - [[Wilcze przesilenie]]
  
 
==Powieści==
 
==Powieści==
Linia 110: Linia 117:
 
*Servant of the Bones (1996)  [[Sługa kości]]
 
*Servant of the Bones (1996)  [[Sługa kości]]
 
*Violin (1997)  [[Skrzypce]]
 
*Violin (1997)  [[Skrzypce]]
*The Wolf Gift (2012)  [[Dar wilka]]
 
  
 
==Omnibusy==
 
==Omnibusy==

Wersja z 21:00, 28 paź 2015

Anne Rice
Anne rice.jpeg
Data i miejsce urodzenia 4 października,1941
Nowy Orlean
Narodowość USA
Strona domowa
Anne rice2.jpeg

Anne Rice (właściwie Howard Allen Francis O'Brien) ur. 4 października 1941 w Nowym Orleanie – autorka głównie literatury grozy. Druga córka Irlandczyków, Katherine i Howarda O'Brien. Autorka bestsellerowego cyklu Kroniki wampirów, który wywarł duży wpływ na subkulturę gotycką. Pisała także pod pseudonimami Anne Rampling oraz A. N. Roquelaure. Żona poety i malarza Stana Rice'a, matka pisarza Christophera Rice'a.

Spis treści

Życie

Anne Rice urodziła się i spędziła większość życia w Nowym Orleanie, który stał się tłem wielu jej powieści. Rodzice - Katherine i Howard O'Brien - nazwali ją Howard, po ojcu. Imię Anne przyjęła pierwszego dnia w szkole, kiedy została zapytana o imię. Jej matka, która była przy tym obecna, zaakceptowała wybór córki i nie poprawiła jej. Anne miała bardzo bujną wyobraźnię, której dawała upust pisząc sztuki dla siebie i swoich sióstr. Spacerując po Nowym Orleanie często zaglądała do starych, opuszczonych domostw w nadziei, że natknie się tam na ducha. Była wychowana przez matkę jako katoliczka i mocno wierzyła w Boga. modliła się w swoim małym oratorium urządzonym w nieużywanej łazience na tyłach domu. Chciała wtedy zostać zakonnicą.

W 1942 Howard zaciągnął się na trzy lata do wojska pozostawiając żonę samą z dwójką małych dzieci, Anne i Alice. Katherine przyzwyczajona do wysokiego statusu społecznego i komfortu materialnego, nie poradziła sobie z trudną sytuacją finansową rodziny. Popadła w alkoholizm. Nie pomógł jej nawet powrót męża z wojny. Zmarła na wylew w lipcu 1956. Piętnastoletnia Anne musiała zająć się domem oraz dwiema młodszymi od siebie siostrami, Tamarą i Karen.

Ojciec Anne ożenił się powtórnie w 1958 i z powodu przeniesienia przeprowadził się do Richardson w stanie Teksas. Tam też Anne zaczęła uczęszczać do świeckiego liceum. Poznała tam swojego przyszłego męża Stana Rice, który jednak nie wykazywał większego zainteresowania jej osobą. Wychowana w szkole katolickiej, w której obowiązywała cenzura literatury, zaczytywała się, wbrew nakazom swego ojca, w filozofii egzystencjalnej. Poznała dzieła pisarzy takich jak Hemingway czy Woolf. Przed ukończeniem liceum przestała wierzyć w Boga.

Anne uczęszczała na studia w Texas Women's College w Denton, lecz po roku porzuciła je, by wraz ze swoją współlokatorką, Ginny, przenieść się do San Francisco i rozpocząć pracę w firmie ubezpieczeniowej. Stan po ukończeniu liceum (rok później) pojechał za nią do Denton. lecz Anne już tam nie było. Zaczęli ze sobą korespondować. W 1961 Stan oświadczył się w nietypowy sposób - wysyłając jej telegram. Ślub odbył się 14 października 1961 w Teksasie. W rok później, po zakończonych studiach Stana, przenieśli się do San Francisco, gdzie oboje kontynuowali naukę. Anne studiowała nauki polityczne, chociaż w dalszym ciągu chciała zostać pisarką.

Po uzyskaniu tytułu magistra (rok 1964, Stan ukończył wtedy wydział Twórczego Pisania) Anne postanowiła popracować nad swoim warsztatem pisarskim i zaczęła pisać jedno opowiadanie dziennie. Pamiętając z czasów dzieciństwa opowieści matki o wampirach, Anne umieściła w jednym z nich postać młodego reportera przeprowadzającego wywiad z wampirem. Pisarka opublikowała w tym czasie swoje pierwsze opowiadanie Czwarty października, 1948 oraz pierwszy rozdział mini-powieści Nicholas i Jean w magazynie uniwersyteckim o nazwie Transfer. Pozostałe opowiadania wylądowały w szufladzie.

W 1966 państwu Rice urodziła się córka, Michelle. Stan wykładał w tym czasie na wydziale Twórczego Pisania Uniwersytetu Stanowego, a Anne była na studiach pomagisterskich i przesiadywała w bibliotekach szukając tematów które mogły przynieść jej pomysły na powieść. W 1969 państwo Rice przeprowadzili się do Berkeley. Kiedy Michelle miała 4 lata, wykryto u niej ostrą postać białaczki. W tym okresie Stan otrzymał 5000 dolarów z National Endowment for the Arts, które pozwoliły państwu Rice na zabranie jej do Disneylandu. Małżeństwo chwytało się wszelkich sposobów, w tym leków eksperymentalnych. Pomimo to Michelle zmarła kilka tygodni przed swoimi szóstymi urodzinami.

Twórczość

Anne postanowiła wrócić do pisarstwa. Sięgnęła do szuflady i znalazła opowiadanie o wampirze opowiadającym w wywiadzie o swoim ciężkim nieśmiertelnym życiu. Zaczęła je rozwijać. Nadała głównemu bohaterowi imię Louis. Kiedy dotarła do momentu, w którym traci on brata, powróciła rozpacz po stracie córki. Spoglądanie oczami Louisa pozwoliło mi pisać o życiu w sposób w jaki nie byłoby to możliwe w zwykłej, współczesnej powieści. Pisała przeważnie w nocy, ukończyła pracę w przeciągu pięciu tygodni. Długo nie mogła znaleźć wydawcy swojego dzieła. W końcu, w 1974 roku na konferencji pisarskiej w Squaw Valley, poznała agentkę, Phyllis Seidel, której udało się sprzedać powieść wydawnictwu Knopf. Książka ukazała się w maju 1976 i w ciągu pierwszego roku sprzedaży zarobiła prawie milion dolarów. Wkrótce Paramount Pictures kupił prawa do jej zekranizowania za 150 tys. dolarów, za które państwo Rice odbyli podróż po Europie, Egipcie i Port-au-Prince. Anne Rice została autorką scenariusza do filmu.

Wbrew oczekiwaniom, jej druga książka nie była kontynuacją Wywiadu z wampirem, ale opowieścią o ludziach zamieszkujących Nowy Orlean przed wojną secesyjną (The Feast of All Saints). Podczas pisania tej książki zaszła kolejny raz w ciążę. 11 marca 1978 urodził się jej syn, Christopher. Akcję kolejnej książki (Krzyk w niebiosa) osadziła w osiemnastowiecznych Włoszech, opowiada ona o środowisku kastratów. Żadna z tych powieści nie powtórzyła sukcesu Wywiadu z wampirem. Anne Rice postanowiła wtedy spróbować swych sił w literaturze erotycznej. Powstały dwa pierwsze tomy trylogii o Śpiącej Królewnie: Przebudzenie Śpiącej Królewny oraz Kara dla Śpiącej Królewny). Cała trylogia została wydana pod pseudonimem A. N. Roquelaure.

Spod pióra Rice wyszły jeszcze dwie powieści erotyczne: Ucieczka do Edenu oraz Belinda, obie opublikowane pod pseudonimem Anne Rampling. Druga z nich przypomina nieco jedną z ulubionych książek Rice - Lolitę Nabokova.

W 1985, po 9 latach od ukazania się Wywiadu z wampirem, liczni fani opowieści o Louisie doczekali się kontynuacji. Tym razem Rice uczyniła narratorem nie Louisa, lecz Lestata - jego wampirzego ojca. Lestat to marzenie o mężczyźnie, z którym chciałabym być, twierdzi Rice. Jednak pisarka kierowała się nie tylko tym podczas kreowania postaci Lestata. Od samego początku postać oparta była na Stanie, osobie, która stała się artystą, intelektualistą i poetą.

W 1989 roku, podczas prac nad Godziną czarownic, Rice powróciła do Nowego Orleanu. W 1993 nabyła tam budynek byłego katolickiego sierocińca Św. Elżbiety, który pojawia się w jej powieściach. Kilka lat później sprzedała budowlę.

W 2001 powstał kolejny film na podstawie wampirzej prozy Rice. Królowa Potępionych łączy wątki dwóch kolejnych, po Wywiadzie z wampirem, części cyklu Kroniki wampirów: Wampira Lestata oraz Królowej Potępionych. Jednak tym razem producent odmówił zatrudnienia pisarki nawet w charakterze konsultantki.

9 grudnia 2002 po roku walki z guzem mózgu zmarł mąż Anne, Stan Rice. Do końca pracował - malował, pisał. Wiele z jego prac można odnaleźć w powieściach Anne, szczególnie w Kronikach wampirów.

W marcu 2005 roku Anne Rice ewakuowała się wraz z najbliższą rodziną z Nowego Orleanu do San Diego w Kalifornii. Działanie strony domowej autorki zostało wstrzymane, a na jej stronie głównej ukazywały się informacje dotyczące huraganu i jego skutków oraz losów jej rodziny i domu. Obecnie informacje te zostały przeniesione na jedną z podstron.

Dzisiaj Anne O'Brien Rice jest autorką 21 powieści oraz 6 scenariuszy. Słynie z utrzymywania kontaktu ze swoimi fanami. Odpowiada na ich pytania na swojej stronie internetowej, a także uruchomiła specjalną linię telefoniczną, służącą czytelnikom do zostawiania tam opinii na temat jej twórczości, i gdzie zostawia co jakiś czas swoje wypowiedzi.


New Tales of the Vampires

cykl Nowe opowieści wampirów

  • 1 Pandora (1998) Pandora
  • 2 Vittorio, the Vampire (1999) Wampir Vittorio
  • New Tales of the Vampires: Pandora and Vittorio, The Vampire (2004) [omnibus 1-2]

Sleeping Beauty

cykl Śpiąca królewna

Songs of the Seraphim

cykl Pieśni serafimów

The Mayfair Witches Saga

cykl Czarownice z rodu Mayfair

  • 1 The Witching Hour (1990) Godzina czarownic
  • 2 Lasher (1993) Lasher
  • 3 Taltos (1994) Taltos
  • The Witches' Companion: The Official Guide to Anne Rice's Lives of the Mayfair Witches (1994) [non fiction] z Katherine Ramsland
  • The Anne Rice Value Collection (2005) omnibus

The Vampire Chronicles

cykl Kroniki wampirów

The Wolf Gift Chronicles

cykl Kroniki wilka

Powieści

Omnibusy

  • Anne Rice-Boxed Set; Cry to Heaven, the Feast Of All Saints (1993) [O]

Nonfiction

  • Called Out of Darkness: A Spiritual Confession (2008)

Opowiadania

  • Freniere (1976)
  • The Master of Rampling Gate (1984)
  • The Doctor (1990)

Inna twórczość

  • The Feast of All Saints (1980)
  • Cry to Heaven (1982)
  • Exit to Eden (1985) [also as by Anne Rampling ]
  • Belinda (1986) [also as by Anne Rampling ]
  • 1 Christ the Lord: Out of Egypt (2005)
  • 2 Christ the Lord: The Road to Cana (2008)

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony