Artur Szrejter

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Artur Szrejter
Artur szrejter.jpg
Data i miejsce urodzenia 17 lutego,1971
Warszawa
Narodowość Polska
Ważne dzieła Mitologia germańska


Artur C. Szrejter (ur. 17 lutego 1971 w Warszawie) - polski autor książek popularnonaukowych, pisarz fantasta, publicysta, redaktor.

Ukończył archeologię na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizując się w pradziejach ludów germańskich i pogańskiej religii Germanów.

Należał do grupy literackiej Klub Tfurców. Zadebiutował opowiadaniem Wieszczy („Fenix” 1/1991; nominacja do Nagrody im. Janusza Zajdla). Ten i kilka kolejnych tekstów Szrejtera zapoczątkowały w Polsce nurt „słowiańskiej fantasy” umieszczonej w realiach dawnej Słowiańszczyzny. Jego opowiadania były tłumaczone na czeski i słowacki.

Zajmuje się pisaniem opracowań popularnonaukowych z zakresu wierzeń pogańskich Germanów, historii walk Słowian nadbałtyckich ze skandynawskimi wikingami oraz dziejów „barbarzyńskich” ludów dawnej Europy. Jest autorem licznych recenzji literackich, artykułów kulturoznawczych i popularnonaukowych oraz felietonów, zamieszczanych w czasopismach oraz jako posłowia lub komentarze do książek i komiksów o tematyce historycznej. Napisał wiele artykułów z dziedziny RPG oraz podręcznik Świat Almohadów, będący rozszerzeniem gry Kryształy Czasu.

Uczestniczy w promocji polskiej literatury fantastycznej, także za granicą (Czechy, Słowacja, Niemcy, Szwajcaria), a wśród odbiorców fantastyki propaguje wiedzę o historii i religioznawstwie. Od połowy lat 90. pracował jako redaktor w czasopismach, m.in. „Fantasy Komiks”, „Fenix”, „Magia i Miecz”, „Odkrywca tajemnic świata”, „Świat Komiksu”. Od 1997 roku jest redaktorem komiksów w wydawnictwie Egmont (m.in. opracował zbiorcze wydania klasyki polskiego komiksu, np. serii Kajtek i Koko Janusza Christy czy wczesnych historii z cyklu Tytus, Romek i A'Tomek Henryka Chmielewskiego).

Od 2008 roku w Instytucie Wydawniczym Erica jest redaktorem prowadzącym i merytorycznym książek historycznych (powieści, opracowań popularnonaukowych oraz historycznej fantasy).


Inna twórczość

  • Mitologia germańska. Opowieści o bogach mroźnej Północy 1997; 2006; 2011; 2013
  • Demonologia germańska. Duchy, demony i czarownice 2011
  • Bestiariusz germański. Potwory, olbrzymy i święte zwierzęta 2012
  • Wielka wyprawa księcia Racibora. Zdobycie grodu Konungahela przez Słowian w 1136 roku 2013

Opowiadania

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony