Barbarella

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Barbarella (1968)

Roger Vadim


Barbarella.jpg
Scenariusz: Vittorio Bonicelli
Claude Brule
Roger Vadim
Muzyka: Bob Crewe
Zdjęcia: Claude Renoir
Występują: Jane Fonda
John Phillip Law
David Hemmings
Milo O'Shea
Marcel Marceau
Anita Pallenberg
Claude Dauphin
Veronique Vendell
Serge Marquand
Produkcja: Włochy
Francja
Typ film
Gatunek science fiction, komedia, przygoda
Czas 98 min.

Film zrealizowany na podstawie komiksu Jean-Claude'a Foresta.

Fabuła

Świat dalekiej przyszłości, rok 40 000. Młody naukowiec, Durand Durand, konstruuje broń, która może zniszczyć egzystencję wszystkich stworzeń na Ziemi. Wynalazca nie waha się stawiać warunków samemu prezydentowi planety. Zdesperowany przywódca, szukając wyjścia z impasu, dochodzi do wniosku, że jedyną osobą, która może unieszkodliwić szaleńca, jest Barbarella, dziewczyna o nadzwyczajnych umiejętnościach. Jednak Durand Durand nie zamierza się poddać zadaje Barbarelli wymyślne tortury. Naukowiec nie wie, że pokonanie tej istoty jest niemożliwe.

W roli tytułowej Roger Vadim obsadził swoją żonę Jane Fondę. Film Barbarella to Seksodyseja kosmiczna w analogii do 2001: Odyseja kosmiczna. Kultowa adaptacja komiksu dla dorosłych Jean-Claude Foresta o przygodach super-kobiety z przyszłości.

Opowieść o przygodach dzielnej superagentki dziewczynie o nadzwyczajnych umiejętnościach, która ma ocalić świat przed szalonym naukowcem, doktorem Durand-Durandem, do dziś trafia na szczyty list najgorszych filmów wszech czasów. Niektórzy uznali Barbarellę za jeden z najbardziej kiczowatych i pozbawionych smaku obrazów, jaki kiedykolwiek nakręcono. Film do dziś ma jednak wielu fanów. Na planie reżyser zgromadził zespół niezłych aktorów, począwszy od żony Jane Fondy, poprzez Davida Hemmingsa, a skończywszy na Marcelu Marceau (który podobno bardzo żałował, że przyjął rolę profesora Pinga). Barbarella od razu zyskała grono wiernych wielbicieli, a wiele scen - w tym próba zamęczenia głównej bohaterki przez podstępnego doktora w maszynie rozkoszy - otrzymała status legendy.

Ciekawostki

 • Słynna brytyjska grupa Duran Duran wzięła swoją nazwę od jednej z postaci w "Barbarelli".
 • Główna bohaterka została sparodiowana w serialu "Futurama" (sezon 5, odcinek 6). Alter-ego Leely to super bohaterka Clobberella.
 • "SoGo", nazwa miasta zła, jest nawiązaniem do biblijnej Sodomy i Gomory.
 • Hasło Dildana ("Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch")to też nazwa wioski w Walii.
 • Nazwy siostrzenic Wielkiego Tyranta ("Stomoxys" i "Glossina") to nazwy gatunków much.
 • Kostium Barbarelli stworzył sławny projektant mody Paco Rabanne.
 • "Barbarella" to pierwszy bohater komiksu sci-fi przeniesiony na ekran filmowy (wcześniej adoptowano postaci takie, jak Flash Gordon i Buck Rogers, ale tylko do seriali).
 • W filmie "Skazani na Shawshank" (1994) widać wielki plakat z Barbarelli na ścianie.
 • Kręcono jednocześnie francusko- i angielskojęzyczną wersję filmu. Jane Fonda nie potrzebowała dubbingu, sama wypowiadała wszystkie swoje kwestie dla wersji francuskojęzycznej.
 • Scena otwierająca film, gdzie Barbarella znajduje się w zerowej grawitacji, była kręcona w ten sposób, że Jane Fonda leżała na dużym kawałku plexi pod którym znajdowało się zdjęcie statku kosmicznego, kamera była ustawiona nad nią co dało efekt unoszenia się w stanie nieważkości.

Źródło

 • [[1]] wikipedia
 • [[2]] filmweb
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony