Barghest

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction

BARGHEST — demon w angielskim folklorze, jeden z czarnych psów.

Nazwa

Znany także jako Bargest, Barguest, Bargheist. Drugi człon wskazuje na tę istotę jako na ducha. Różne bywają interpretacje drugiej części jego imienia. Jedna z etymologii określa go mianem Ducha Miejskiego na co wskazywać by miało połączenie słów burh i ghest. Inna nazywa go Duchem Gór, Berggeist od berg oraz geist. Kolejna każe widzieć w demonie Ducha Niedźwiedzia od baer i geist z czego drugie to duch, a pierwsze niedźwiedź.

Rodowód

Istnieje wiele lokalnych odmian tego demona i tyleż wariantów opowieści o nim. Jednym z najbardziej znanych jest Black Shuck.

Miejsce

Północna i wschodnia Anglia, szczególnie hrabstwa Yorkshire oraz Lancashire a także Northumberland. Pojawia się nocą. Szczególnie niebezpieczne są ciemne dróżki, czyli uliczki, cmentarze. Niekiedy czarny pies podąża za człowiekiem.

Wygląd

Najczęściej pojawia się pod postacią czarnego psa. Nie jest to jednak jedyna jego postać. Demon ów jest bowiem zmiennokształtny. Może przybierać kształt niedźwiedzia, kota bądź widmowego królika, trolla, czy wreszcie nawet bezgłowego człowieka. Łączony jest także z wróżkami.

W swojej najpopularniejszej postaci - jako widmowy pies - jest zawsze czarny, bardzo duży, ma długie, ostre pazury i kły, a także błyszczące ślepia.

Spotkany nocą na drodze wyje i ujada.

Charakterystyka

Spotkanie czarnego psa w folklorze angielskim, to zapowiedź nieszczęścia. Często omen śmierci. Kiedy psy domowe słyszą wycie i ujadanie widmowego psa same zaczynają ujadać i wyć.

Literatura

  • Cooper J. C., Zwierzęta symboliczne i mityczne, Poznań 1998.
  • Szrejter A., Bestiariusz germański. Potwory, olbrzymy i święte zwierzęta, Gdańsk 2012.
  • Sherman J., Storytelling: An Encyclopedia of Mythology and Folklore, USA 2008.
  • Monaghan P., Encyclopedia of Celtic Mythology and Folklore, New York 2004.
  • Simpson J.; Roud S., A Dictionary of English Folklore, Oxford 2000.
  • Matthews J.; Matthews C., The Element encyclopedia of magical creatures. The ultimate A-Z of fantastic beings from myth and magic, London 2005.
  • Eberhart G. M., Mysterious Creatures : A Guide to Cryptozoology, Kalifornia 2002.
  • Farson Daniel; Angus Hall, Tajemnicze potwory, Warszawa 1994.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony