Bohdan Petecki

Z encyklopediafantastyki.pl
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Powieści)
 
Linia 83: Linia 83:
 
*Noc Robin Hooda (1970)
 
*Noc Robin Hooda (1970)
 
*Żmije złote i inne (1972)
 
*Żmije złote i inne (1972)
 +
 +
==Cytaty==
 +
 +
* "Samotność człowieka w kosmosie to głupia rzecz. Samotność stuosobowej ekipy, to samotność ustokrotniona".
 +
 +
Bohdan Petecki "Ludzie z gwiazdy Feriego"

Aktualna wersja na dzień 17:14, 5 lis 2020

Bohdan Petecki
Bohdan petecki.jpg
fot. Janina Petecka
Data i miejsce urodzenia 5 lipca,1931
Kraków
Data i miejsce śmierci 23 listopada 2011
Katowice
Narodowość Polska
Ważne dzieła Strefy zerowe


Bohdan Petecki (1931-2011) - polski pisarz science fiction, autor głównie powieści młodzieżowych oraz dziennikarz.

Ukończył orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiował na Wydziale Filozofii UJ w latach 1956-1957. W 1959 przeniósł się do Katowic i rozpoczął pracę jako dziennikarz. Publikował teksty głównie o tematyce społecznej i gospodarczej. Był zastępcą redaktora naczelnego w katowickiej rozgłośni Polskiego Radia, gdzie prowadził autorski cykl reportaży. Był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika "Panorama". W 1976 zrezygnował z pracy dziennikarskiej i zajął się twórczością literacką.

Zmarł po długiej chorobie w 2011 roku.

Autor jednego opowiadania SF zamieszczonego w „Problemach" A,B,C... dwadzieścia cztery (1978 nr 7), przedr. w antologii Wehikuł wyobraźni (Wyd. Pozn., Pozn. 1978). Debiutował w 1971 powieścią W połowie drogi (Czytelnik, W. 1971). Wydał: Strefy zerowe (Iskry, W. 1972); Ludzie z Gwiazdy Feriego (Śląsk, K. 1974); Tylko cisza (Iskry, W. 1974); Operacja wieczność (Iskry, W. 1975); "Rubin" przerywa milczenie (Śląsk, K. 1976); Messier 13 (Iskry, W. 1977); Sola z nieba północnego (Śląsk, K. 1987); X-1 uwolnij gwiazdy (NK, W. 1977); Kogga z czarnego słońca (Iskry, W. 1978); Prosto w gwiazdy (Śląsk, K. 1978); Królowa Kosmosu (NK, W. 1979); Wiatr od Słońca (Czytelnik, W. 1980); Bal na pięciu księżycach (Czytelnik, W. 1981); Pierwszy Ziemianin (Iskry, W. 1983).

Bohdan Petecki należał do najbardziej aktywnych autorów powojennego czterdziestolecia. Jego powieści, adresowane w głównej mierze do czytelnika młodzieżowego, nie stawiają skomplikowanych problemów moralnych, operują jednoznacznym przesłaniem czarno-białą konstrukcją bohatera, sensacyjnym przebiegiem akcji. Zasadniczym tematem tych historii jest kontakt z obcą cywilizacją, zazwyczaj nieudany, nie zrealizowany, sprowadzony do braku akceptacji ziemskiej kultury, zamknięcia obcego świata wobec zewnętrznych infiltracji, ustanowienie skutecznych barier ochronnych (Strefy zerowe; Ludzie z Gwiazdy Feriego). Petecki ukazuje także niemożność porozumienia wewnątrz kulturowego ("Rubin" przerywa milczenie), odpowiadając na pytanie o granice zachowania człowieczeństwa w zmutowanych koloniach pozaziemskich.

Do najciekawszych powieści tego prozaika należy książka Tylko cisza dotykająca zagadnień ekologicznych, ukazująca hibernację Ziemian oczekujących na biologiczną regenerację swojego świata. W utworze Operacja wieczność Bohdan Petecki wprowadza intrygującą sylwetkę bohatera, który nie zgadza się na przyjęcie nieśmiertelności (tj. sporządzenie własnej kopii na podstawie zapisu osobowości), twierdząc, iż prawo do decydowania o swoim losie jest niezaprzeczalną wartością człowieka.

Pisarstwo Bohdana Peteckiego, pozbawione eksperymentów formalnych (wyjątek stanowi narracja w Ludziach z Gwiazdy Feriego oraz postawa ironiczna w Ostatnim Ziemianinie, przypominająca Dzienniki gwiazdowe S. Lema), powiela schematy konfliktowej, eksploracyjnej fantastyki naukowej, ale odznacza się niezaprzeczalną sprawnością warsztatową i nader często pełni funkcje rozrywkowe, odpowiadając na zapotrzebowanie odbiorców w zakresie literatury popularnej.

Bohdan Petecki jest autorem scenariuszy kilkunastu słuchowisk radiowych oraz kryminalnego spektaklu telewizyjnego Niespodziewany gość, który został wyemitowany w maju 1968 roku. Autor opublikował trzy powieści sensacyjno-kryminalne: Telefonował morderca (Iskry 1969 – seria Ewa wzywa 07) pod pseudonimem Jan Bernard oraz Noc Robin Hooda (Czytelnik 1970), Żmije złote i inne (Iskry 1972) oba pod pseudonimem Jan Artur Bernard.


Spis treści

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Sensacja i kryminał

  • Niespodziewany gość (1968)
  • Telefonował morderca (1969)
  • Noc Robin Hooda (1970)
  • Żmije złote i inne (1972)

Cytaty

  • "Samotność człowieka w kosmosie to głupia rzecz. Samotność stuosobowej ekipy, to samotność ustokrotniona".

Bohdan Petecki "Ludzie z gwiazdy Feriego"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony