Bracia Strugaccy. Wydanie drugie, uzupełnione

Z encyklopediafantastyki.pl
Wersja W.kajtoch (dyskusja | edycje) z dnia 18:20, 30 kwi 2016
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bracia Strugaccy. Wydanie drugie, uzupełnione

Wojciech Kajtoch

Bracia2-1000.jpg
Język oryginału polski
Forma Książka krytycznoliteracka
I wydanie polskie 2016
Wydawca Solaris
Seria wydawnicza Krytycy o fantastyce
ISBN 978-83-7590-248-8
Kupisz w: Solarisnet.pl


Książka nie jest mechanicznym przedrukiem wydanej w 1993 roku monografii Wojciecha Kajtocha "Bracia Strugaccy (zarys twórczości)", Kraków 1993.

Autor pisze we "Wstępie":
Od pierwszego wydania tej książki minęło ponad dwadzieścia lat. Co prawda ukazana w niej istota twórczości Arkadija i Borisa Strugackich nie mogła się zmienić, ale przecież na jaw wyszło tyle nowych faktów, tak rozwinęło się piśmiennictwo poświęcone książkom Braci, że jakakolwiek próba uaktualnienia mojego tekstu oznaczać by mogła tylko jedno: napisanie kolejnej, całkiem nowej książki.Nie zdecydowałem się na to, będąc zresztą przekonanym, że – poza paroma drugorzędnymi fragmentami – zaproponowane ongiś interpretacje i podane fakty nadal składają się na adekwatny i prawdziwy, szerszy obraz. Książka zresztą cały czas jest w polskim i rosyjskim naukowym obiegu, co w tym przekonaniu mnie utwierdza. W tej sytuacji poprzestałem tylko na pewnych aktualizacjach dodanych do przypisów, oraz uzupełnieniu tekstu o te fragmenty, które nie weszły do pierwszego wydania, gdyż nie zgodziło się na to wydawnictwo Universitas – a ja jednak cały czas uznawałem je za merytorycznie istotne.
Ponadto autor istotnie uzupełnił właściwy, stary tekst o nowe informacje i dodał liczący ok 120 stron "Dodatek".

Wykaz uzupełnień zawartych we właściwym tekście książki

  1. "Dopisek po latach: przewodnik bibliograficzny dla współczesnych badaczy twórczości Arkadija i Borisa Strugackich" (s. 32-41).
  2. Dokładniejszy opis klasycznej postaci doktryny socrealistycznej (s. 45-59).
  3. Ogólne kalendarium dziejów ZSRR i radzieckiej fantastyki lat 1954-1962 (s. 91-97).
  4. Charakterystyka prób reformy socrealizmu na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych (s. 155-160).
  5. Uwagi Władimira Borisowa, rosyjskiego tłumacza monografii, umieszczone przez niego w rosyjskim wydaniu z 2003 roku.
  6. Uwagi Borisa Strugackiego poczynione przez niego po lekturze tekstu.

Ponadto istotnie przeredagowano rozdział "Pierwsza wspólna książka".

Treść "Dodatku"

Po publikacji "Braci Strugackich" w Rosji książkę zarówno w miarę obiektywnie, obszernie recenzowano w Rosji i Austrii, jak i zaciekle atakowano. Kajtoch - członek "Ludienów", międzynarodowego towarzystwa badaczy twórczości Strugackich - odbył cztery poważne polemiki z kolegami, publikowane po rosyjsku na łamach klubowego biuletynu towarzystwa - "Poniedielnik". Przedrukował je w "Dodatku", tłumacząc, że "W toku recenzowania i prowadzenia ze mną polemik krytycy przytoczyli sporo faktów, które rzucały na utwory Strugackich nowsze światło i istotnie uzupełniały moje ustalenia. Uznałem więc, że warto je przetłumaczyć i podać do druku". Ponadto w tej części znajduje się tekst "Czy Polacy lubią Lema?" będący polemiką Kajtocha z niektórymi tezami Borisa Strugackiego na temat Lema zawartymi w jego "Uwagach...".

Recenzując pierwsze polskie wydanie "Braci Strugackich" Lech Jęczmyk napisał:

Wojciech Kajtoch urodził się w roku 1957. W cztery lata po śmierci Stalina, na rok przed debiutem Strugackich. Polonistykę ukończył w 1980, kiedy komunizm był już popsutym golemem, symbolizowanym przez półżywych przywódców w rodzaju Breżniewa i Czernienki. Próba zrozumienia Strugackich musiała być dla Kajtocha wyprawą na inną planetę, zanurzeniem się w kulturę obcych, posługujących się innym systemem wartości, innym językiem, obarczonym dziesiątkami dziwacznych tabu. Praca wykonana przez Kajtocha musi budzić podziw.

Uzupełnione, nowe wydanie i "Dodatek" do niego pokazują, jak mieszkańcy owej "innej planety" zareagowali na "wizytę" Kajtocha.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony