Człowiek rakieta

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Człowiek rakieta (1991)

Joe Johnston
The Rocketeer

Czlowiek rakieta.jpg
Scenariusz: Paul De Meo
William Dear
Danny Bilson
Muzyka: James Horner
Zdjęcia: Hiro Narita
Występują: Billy Campbell
Jennifer Connelly
Alan Arkin
Timothy Dalton
Paul Sorvino
Terry O'Quinn
Produkcja: USA
Typ film
Gatunek science fiction
Czas 108 min.

Człowiek rakieta (org. The Rocketeer) amerykański film przygodowy science fiction z 1991 roku.

Spis treści

Fabuła

Okolice Los Angeles, 1938 rok. Na krętych polnych drogach trwa pościg samochodowy. Automobil z agentami FBI goni za wozem gangsterów, ostrzeliwujących się z broni maszynowej. W pewnym momencie na niebie pojawia się samolot. Zasiadający za jego sterami pilot Cliff Secord przygotowuje się do zawodów lotniczych. Nie przeczuwając niebezpieczeństwa przelatuje nisko nad uciekinierami, ostrzeliwują oni samolot. Uszkodzona maszyna Cliffa obiera kurs powrotny na lotnisko. Tam kończy się pościg. Zanim agenci FBI zdołają dopaść jedynego ocalałego gangstera, ten ukrywa w kabinie stojącego w hangarze starego dwupłatowca tajemniczy pakunek.

Sukces agentów federalnych oznacza ruinę dla Cliffa i jego przyjaciela, mechanika Peevy’ego. W trakcie pościgu i strzelaniny stracili samolot, dzięki któremu zarabiali na życie. W dodatku właściciel zniszczonej na pasie startowym cysterny zażądał zwrotu pieniędzy za wóz. Doprowadzeni do ostateczności decydują się na uruchomienie starego dwupłatowca i pod siedzeniem pilota odnajdują ukryty przedmiot. Okazuje się być on eksperymentalnym plecakowym silnikiem rakietowym, zdolnym unieść w powietrze dorosłego mężczyznę. Choć Peevy jest sceptyczny i pragnie jak najszybciej oddać prototyp władzom federalnym, jego przyjaciel przekonuje go do przetestowania znaleziska.

Gdy podczas pokazów lotniczych jednemu z pilotów grozi niebezpieczeństwo, Cliff decyduje się skorzystać z plecaka rakietowego i ratuje kolegę. W świat idzie sensacyjna wiadomość o pojawieniu się na niebie nowego bohatera, szybko ochrzczonego mianem Człowieka Rakiety. Wieści dochodzą też do poszukujących silnika agentów FBI, oraz jego twórcy, legendarnego konstruktora lotniczego Howarda Hughesa. O Człowieku Rakiecie wiedzą także gangsterzy. Ich szef, Eddie Valentine, pracuje na zlecenie gwiazdora Hollywood, Neville’a Sinclaira. Cliff i Peevy znajdują się w niewygodnym położeniu, pomiędzy funkcjonariuszami FBI a gangsterami Valentine’a. Pojawia się także bezwzględny współpracownik Sinclaira, ponad dwumetrowy Lothar. Dwójce przyjaciół ledwo udaje się wyjść z matni, ale w ręce Neville’a wpada Jenny, dziewczyna Cliffa. Gwiazdor filmowy proponuje mężczyźnie, że uwolni jego ukochaną w zamian za prototyp.

Wkrótce wychodzi na jaw, że gra się toczy o wielką stawkę. Sinclair okazuje się być agentem narodowych socjalistów. Jeżeli wynalazek Hughesa wpadnie w jego ręce, może posłużyć do opanowania całego świata.

Nagrody i nominacje

 • Saturny 1992
  • Najlepsze kostiumy Marilyn Vance
  • Najlepszy film sci-fi (nominacja)
  • Najlepsza aktorka drugoplanowa Jennifer Connelly (nominacja)
  • Najlepsze efekty specjalne (nominacja)
 • Saturny 2012
  • Najlepsze specjalne wydanie DVD (nominacja)
 • Satelity 2011
  • Najlepsze wydanie DVD filmu dla młodych widzów za Blu-Ray z okazji dwudziestolecia filmu (nominacja)
 • Hugo 1991
  • Najlepsza prezentacja dramatyczna Danny Bilson, Joe Johnston, Paul De Meo, William Dear na podstawie komiksu Dave'a Stevensa (nominacja)

Ciekawostki

 • Nakręcono scenę, w której Neville Sinclair śle do Berlina wiadomość zaszyfrowaną za pomocą autentycznej maszyny Enigma, którą udało się zdobyć na potrzeby filmu, ale wycięto tę scenę z powodu ograniczeń czasowych.
 • Z powodu niskich przychodów z kin nie nakręcono sequela do filmu. Jednym z powodów porażki finansowej filmu był fakt, że film miał premierę w ten sam weekend co "Terminator 2".
 • W oryginalnym komiksie dziewczyna Cliffa nazywa się Betty Page, a nie Jenny Blake. Pierwowzorem dla tej postaci była przyjaciółka z lat 50-tych autora komiksu Dave'a Stevensa, Bettie Page.

Źródło

 • [[1]] filmweb
 • [[2]] wikipedia
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony