Czesław Białczyński

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Czesław Białczyński
Bialczynski.jpg
Data i miejsce urodzenia 26 sierpnia,1952
Kraków
Narodowość Polska
Strona domowa

Czesław Białczyński ur. 26 sierpnia 1952 w Krakowie) – polski pisarz, scenarzysta, publicysta, dziennikarz, animator kultury. Ukończył technikum geodezyjne, później Wyższe Studium Scenariuszowe łódzkiej PWSTiTV. Debiutował na łamach Młodego Technika (1976) opowiadaniem Styk. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich od 1983 r.(oficjalnie od 1989) – stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki 1985-1986 r., Stowarzyszenia Pisarzy Polskich 1987-1988 r. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Autor powieści o tematyce współczesnej Ósmy na piąty, maj osiemdziesiąt (1983). W 1978 ogłosił powieść SF Próba inwazji (Iskry, W.). W 1980 PR emitowało jego kolejny utwór o tematyce fantastycznonaukowej powieść Zakaz wjazdu (Iskry, W. 1981). W dwa lata później ukazała się powieść Miliardy białych płatków (KAW, W. 1983). W antologii Spotkanie w przestworzach (t. 1, KAW, W. 1983) ogłosił opowiadanie Ostatnia noc niewidzialnych.

Debiutancki utwór Czesława Białczyńskiego Styk jest interesującą wersją „kontaktu niemożliwego", w którym spotkanie wrogich sobie cywilizacji rozgrywa się ponad głowami zdezorientowanych Ziemian (przesłanie utworu nawiązuje do nurtu wywodzącego się z Wróbli Galaktyki Konrada Fiałkowskiego. W Próbie inwazji dochodzi do kontaktu z kosmitami tym razem w wymiarze alegoryczno-sensacyjnym. Sprawna warsztatowo, operująca elementami intrygi kryminalnej, Ostatnia noc niewidzialnych jest współczesną wersją historii o m „cudownym wynalazku" (odkrycie niewidzialności) z nieodłącznymi refleksjami na tematy socjologiczne. Powieść Zakaz wjazdu, rozgrywająca się w tajemniczej, nieco surrealistycznej scenerii planety Irma, staje się tragiczną przypowieścią o możliwych konsekwencjach nieograniczonego poznawania świata, lecz jej schemat fabularny niewiele odbiega od założeń utworów sensacyjno-przygodowych.

Szczególnego rodzaju rozgłos przyniosły mu publikacje inspirowane wierzeniami dawnych Słowian, szczególnie: „Mitologia Słowiańska – Księga Tura". Choć nie jest to stricte opracowanie naukowe, a sam autor pisze o nim że „jest to beletrystyczna, chronologiczna opowieść o tym, co działo się od stworzenia świata, aż po czas mitycznych początków pierwszych państw słowiańskich” – to stanowi ono bogaty zasób odsyłaczy do źródeł. Sama książka w swoim układzie jest wzorowana na „Mitach greckich” Roberta Gravesa. Zebrane przez autora mity i podania z obszaru od Bałkanów po Polskę i od Połabia po wschodnie krańce Ukrainy i Rosji zostały skomponowane w jedną całość, będąc pierwszą tego rodzaju próbą stworzenia i spisania zrębu mitologii starosłowiańskiej.

Spis treści

Wojny Haoltańskie

cykl Wojny Haoltańskie

Powieści

Opowiadania

Inna twórczość

  • Czwarty na piąty maj, osiemdziesiąt (1983) – Czytelnik,
  • Śmierć buntownika (1986) – druk fragmentów: Literatura 1986 rok, NaGłos 1997, całość czytana w PR III Warszawa 1986 – podpisana w 1983 roku umowa została zerwana (Wydawnictwo Czytelnik) – skład powieści rozsypano w 1989 r na podstawie zalecenia Wydziału Kultury KC PZPR.
  • Polski Łącznik (1991) – Wydawnictwo „Gazeta Krakowska”,
  • Stworze i Zdusze – leksykon boginek i demonów słowiańskich” (1993/94) – Wydawnictwo Kraina Księżyca
  • Mitologia Słowiańska – Księga Tura (1999) – Baran & Suszczyński,
  • Mitologia Słowiańska – Księga Tura, wydanie pełne (2008) – Fundacja Turleja

Poezja

  • Antypoemat NEO (1992) – Wydawnictwo Kraina Księżyca – wydanie numerowane (53 egzemplarze specjalne).

Film

  • "Trzy dni bez wyroku" – film fabularny – scenariusz, reżyseria Wojciech Wójcik (1991) – Zespół filmowy OKO
  • "Lot kuli" – film dokumentalny – komentarz, reżyseria Jerzy Ridan (1999) – TVP 1, Crackfilm
  • "Święta wojna- czyli i tak kocham cię" – film dokumentalny – scenariusz, reżyseria Jerzy Ridan (2001) – Canal+, Cracflim, APF

Cytaty

  • "(…) często rzeczy mają się inaczej niż wyglądają po wierzchu; i że to, co w głębi, jest stokroć więcej warte niż to, co na zewnątrz”.

Czesław Białczyński "Stworze i Zdusze czyli Starosłowiańskie boginki i demony"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony