Dobra Czarownica Zachodu

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Dobra Czarownica Zachodu. Wątki antropologiczne w twórczości Ursuli K. Le Guin.

Aleksandra Wierucka

Dobra Czarownica Zachodu.jpg
Język oryginału polski
Forma książka krytycznoliteracka
Pierwsze wydanie 2008
I wydanie polskie 2008
Wydawca Oficyna Wydawnicza LEKSEM
Autor okładki Ada Wierucka
Ilustracje Ada Wierucka
ISBN 978-83-60178-58-4

opis

Praca Aleksandry Wieruckiej ma wiele walorów dodatnich, a najważniejszym z nich jest umiejętność ogarnięcia całokształtu bogatej i zróżnicowanej gatunkowo twórczości amerykańskiej pisarki w taki sposób, by wydobyć z jej osiągnięć twórczych to, co uniwersalne, ogólnoludzkie oraz to, co jednostkowe, indywidualne.

Wiele treści, wątków i motywów występujących w twórczości bohaterki książki Aleksandra Wierucka podbudowuje imponującą dawką wiedzy, skrzętnie i ze znajomością rzeczy zgromadzoną, o ich rodowodzie, dziejach i obecności w kulturze literackiej.

Aleksandra Wierucka stworzyła studium wartościowe i bogate w treści. Wartość tej pionierskiej pracy sprawdziłam na sobie. Poszerzyła ona nie tylko moją wiedzę o wielkim wkładzie pisarki w bogacenie odmiany science fiction i fantasy, ale ułatwiła bliższe poznanie innych uprawianych przez nią gatunków, a także przybliżyła osobowość twórczą Ursuli K. Le Guin – pisarki jeszcze w Polsce niedocenianej.

Z recenzji prof. dr hab. Gertrudy Skotnickiej

Spis treści:

Wstęp Definicje literatury science fiction. Miejsce Ursuli K. Le Guin w literaturze science fiction. 1. Pisarka. 2. W świetle krytyki. Czarownica. 1. Światy Ursuli K. Le Guin. 2. Czas 3. Sen 4. Magia 5. Język 6. Wpływ nauki na jednostkę i związany z nim typ bohatera. Zachód. 1. Kultura Zachodu 2. Utopia i anarchizm 3. Tao 4. Wolność 5 Feminizm. Dobra czarownica. 1. Pisarz - teoretyk 2. Pisarz - praktyk 3. Pisarz wszechstronny Miejsce Ursuli K. Le Guin w literaturze światowej. Bibliografia. Dodatki.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony