Doktor Who i Dalekowie

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Doktor Who i Dalekowie (1965)

Gordon Flemyng
Dr. Who and the Daleks

Drwho idalekowie.jpg
Scenariusz: Terry Nation
Milton Subotsky
Muzyka: Barry Gray
Zdjęcia: John Wilcox
Występują: Peter Cushing
Roy Castle
Jennie Linden
Roberta Tovey
Barrie Ingham
Produkcja: Wielka Brytania
Typ film
Gatunek science fiction
Czas 79 min.

Doktor Who i Dalekowie (org. Dr. Who and the Daleks) – film wyreżyserowany przez Gordona Flemynga, którego fabuła opiera się na serialu Doktor Who. Jest to pierwszy z dwóch filmów tego reżysera nakręconych w latach 60. XX wieku, który jest związany z tym serialem.

Fabuła

Dr Who i jego wnuczki - Susan i Barbara, pokazują chłopakowi Barbary - Ianowi najnowszy z wynalazków doktora - wehikuł czasu zwany TARDIS. Gdy Ian niechcący uruchamia maszynę, ta zabiera bohaterów do skamieniałej dżungli. Ian i Barbara chcą wracać do Londynu, ale okazuje się to niemożliwe, bo doktor stwierdza, że nie ma wystarczającej ilości płynu niezbędnego dla TARDIS by wysłać ich do domu. W tym czasie, ktoś podrzuca pod drzwi maszyny pudełko z fiolkami z nieznaną zawartością. Bohaterowie nie mają wyjścia i decydują się na poszukanie odpowiedniego składnika płynu w mieście nieopodal. Po krótkich poszukiwaniach zaczynają źle się czuć, a wkrótce okazuje się, że planeta skażona jest przez promieniowanie i doktor odkrywa, że złe samopoczucie jest pierwszym objawem choroby popromiennej. W tym momencie pojawiają się Dalekowie i więżą podróżników.

Okazuje się, że bohaterowie trafili do świata zniszczonego przez wojnę nuklearną pomiędzy rasą Thalów i Daleków[3]. W rezultacie wojny, Dalekowie, zmutowani przez promieniowanie, zamknęli się w zbrojach i wycofali do swego miasta, podczas gdy humoidalna rasa Thal przetrwała dzięki odpowiednim lekom. Dalekowie są zdeterminowani, by stać się rasą dominującą na planecie i szukają sposobu na to by móc opuścić swoje miasto i zniszczyć pozostałych przy życiu Thalów.

Źródło

  • [[1]] wikipedia
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony