Dotyk Zen

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Dotyk Zen (1971)

King Hu
Hsia nu

Dotyk zen.jpg
Scenariusz: King Hu
Muzyka: Tai Kong Ng
Zdjęcia: Yeh-hsing Chou
Występują: Bai Ying
Billy Chan
Roy Chiao
Chang Ping-Yu
Hsu Feng
Produkcja: Hongkong
Tajwan
Typ film
Gatunek fantasy, przygodowy
Czas 200 min.


Dotyk Zen (org. Hsia nu) przygodowy film fantasy z 1971 roku.

Fabuła

Oszałamiający i poetycki film sztuk walki, który ustanowił standard gatunków "wuxia" i "swordplay", i który wciąż jest inspiracją dla wielu współczesnych reżyserów (Zhang Yimou, Ang Lee). Ci, którzy zastanawiają się skąd w “Przyczajonym tygrysie, ukrytym smoku" wziął się pomysł na niesamowitą scenę z bambusami, odpowiedź znajdą właśnie w eposie z 1969 roku - "Dotyku zen".

W wielu aspektach “Dotyk zen" funkcjonuje jako kontynuacja poprzedniego filmu z gatunku wuxia w reżyserii King Hu “Dragon Gate Inn". Podobnie, jak w tamtym obrazie osadzonym w epoce dynastii Min, bohaterowie "Dotyku zen" nękani są intrygami złośliwego eunucha z Izby Wschodniej.

W ciągu pierwszych 90 minut poznajemy Shen-Chaia, wiejskiego uczonego, który odmawia podejścia do egzaminu na oficera. To złości mieszkającą z nim matkę, która ciągle mu powtarza, żeby znalazł wreszcie normalną pracę, ożenił się i założył rodzinę. Shen-Chai spotyka Ouyang Nin, tajemniczego człowieka, poszukującego dwóch "przestępców": Yang Hui-Ching i generała Shih, którzy uciekają przed całkowicie skorumpowanym, żądnym władzy Eunuchem Weiem. Przyczyną kłopotów jest ojciec Yanga, który zadarł z Weiem. Zgodnie z tradycją, jeśli obrazi się eunucha, ten nie zabija jedynie winnego, lecz ściga całą jego rodzinę. Kiedy Yang i general Shih znajdują schronienie w opuszczonej posiadłości niedaleko domu Shen-Chaia, miedzy nieoczekiwanymi sprzymierzeńcami rodzi się więź, która stanowi trzon akcji drugiej części filmu. Od tej chwili opowieść przepełniają intrygi, a napięcie rośnie....

"Dotyk zen" to esencja gatunku i obowiązkowa pozycja dla fanów wuxia, niemal trzygodzinny seans zniewalającej opowieści, rewelacyjnej choreografii i przepięknych zdjęć.

Nagrody i nominacje

  • Cannes 1975
    • Technical Grand Prize - Zdobywca King Hu
    • Udział w konkursie głównym King Hu (nominacja)

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony