Dymitr Bilenkin

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Dymitr Bilenkin
Bilenkin.jpeg
Data i miejsce urodzenia 21 września,1933
Moskwa
Data i miejsce śmierci 28 lipca 1987
Narodowość Rosja
Ważne dzieła Przygody Połynowa, Ciśnienie życia
Nagrody
Aelita


Spis treści

Dymitr Bilenkin. Rosyjski autor sf.

"Był dobrym, inteligentnym, utalentowanym człowiekiem. Był nie tylko Bilenkinem – „sześćdziesiętnikiem", rówieśnikiem Strugackich. Był również częścią Bagriaka – zjawiska w fantastyce jakże niedocenionego i prawie zapomnianego. Lubili Dimę i pisarze, i dziennikarze, i uczeni. I coś jeszcze: był on zapewne najskromniejszym człowiekiem, którego znałem" – tak o Bilenkinie powiedział kiedyś Kir Bułyczow.

Dymitr Bilenkin urodził się w 1933 r. W czasie studiów geologicznych publikował na łamach prasy artykuły popularno-naukowe. Pierwsze opowiadanie sf, zatytułowane „Otkuda on?” („Skąd on jest?”), ukazało się drukiem w 1958 r.

W latach sześćdziesiątych stał się jednym z liderów radzieckiej twardej SF w krótkiej i średniej formie. Zajmowały go wtedy głównie nowe fantastyczno-naukowe koncepcje, technologie przyszłości, problemy kosmicznej ekspansji ludzkości. Widać to było po utworach, które weszły w skład pierwszego autorskiego zbioru Bilenkina, zatytułowanego „Marsjanskij priboj” („Marsjański przybój”, 1967 r.).

Niedługo potem Bilenkin doszedł do wniosku, że fantastyka to nie tylko nauka, lecz – i to przede wszystkim – literatura. Swe literackie zainteresowania przeniósł na człowieka, stawiając go wobec fantastycznych, niewiarygodnych wydarzeń, próbującego odnaleźć się w technologicznej przyszłości. W tym duchu utrzymane były opowiadania zamieszczone w zbiorach „Nocz’ kontrabandoj” („Noc przemycona”, 1971 r.), „Prowierka na razumnost’” („Test na inteligencję”, 1974 r.) oraz „Sniega Olimpa” („Śniegi Olimpu”, 1980 r.).

Pod koniec lat siedemdziesiątych Bilenkin w swej prozie poruszał kwestie szeroko pojmowanej ekologii i biologii, przy czym – jeśli chodzi o ekologię – zrobił to jako jeden z pierwszych radzieckich fantastów.

Osobne miejsce w twórczości Bilenkina zajmuje cykl tekstów o przygodach Połynowa, psychologa, swoistego supermena, rozwiązującego problemy skali kosmicznej wyłącznie za pomocą swego intelektu i znajomości ludzkich zachowań. Cykl ów można zdefiniować jako „intelektualną space operę”.

Bilenkin specjalizował się w krótszej formie. Jedyna jego powieść – „Pustynia żizni" („Pustynia życia”), została opublikowany w całości dopiero po upadku Związku Radzieckiego. Sam autor tego nie doczekał – zmarł w 1987 r.

Pisząc o Bilenkinie nie można zapomnieć o projekcie „Paweł Bagriak”. Pod tym pseudonimem piątka autorów – prócz Bilenkina: Walerij Agranowski, Jarosław Gołowanow, Władimir Gubariew, Wiktor Komarow oraz rysownik Paweł Bunin opublikowała trzy powieści: „Piat’ priezidientow” („Pięciu prezydentów”), „Sinije liudi” („Błękitni ludzie”, w Polsce jako „Komisarz Hard i błękitni ludzie”) oraz „Firma prikliuczenij” („Firma przygód”).

Bibliografia

Przygody Połynowa

Powieści

Opowiadania

Mikropowiadania

  • Kontakt na urownie, 1991
  • Ispowied', 2021
  • Lietajuszczij czełowiek, 2021

Zbiory opowiadań

  • Marsianskij priboj, 1967
  • Nocz' kontrabandoj, 1971
  • Prowierka na razumnost', 1974
  • Sniega Olimpa, 1980
  • Lico w tołpie, 1985
  • Siła silnych, 1986
  • Prikliuczenija Połynowa, 1987
  • Kosmiczeskij bog, 2002
  • Pustynia żizni, 2002
  • Marsjański przybój 2018

Nagrody

  • Aelita (1988)

Linki zewnętrzne

Biografia i polska bibliografia Bilenkina

Rosyjska biografia i bibliografia Bilenkina


Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony