Dzień drogi do Meorii

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Dzień drogi do Meorii

Marek Oramus

Dzien drogi do meorii1.jpeg
Język oryginału polski
Forma Powieść
I wydanie polskie 1990
Wydawca Iskry
Autor okładki Janusz Gutkowski
Seria wydawnicza Fantastyka Przygoda
ISBN 8320712645
Kupisz w: Solarisnet.pl

Przez wielu czytelników „Dzień drogi do Meorii” uznawany jest za największe osiągnięcie literackie Oramusa. Opis Europy-7 zmagającej się z okupacją Ludu Hoam jako żywo przywodzi na myśl Polskę końca dekady stanu wojennego. Powieść, ukończona w roku 1988, a wydana w 1990, antycypuje upadek komunizmu i kłopoty wyzwolonych z niespodziewanie uzyskaną wolnością. Imponuje wynalazczość scenograficzna autora: potwonki, suwereni, lisy pustyni, czciciele żywności i latające sracze na długo zapadają w pamięć po lekturze. Tytułowa Meoria nawiązuje ironicznie do nazwy wzorcowego miasta komunistycznego z „Obłoku Magellana” Stanisława Lema.

Nurt socjologiczny w klasycznej postaci zamyka symbolicznie powieść Marka Oramusa Dzień drogi do Meorii. Powieść ta bywa postrzegana nawet jako summa fantastyki socjologicznej. Jej głównym tematem jest duchowy i materialny upadek ziemskiego społeczeństwa opanowanego przez kosmitów

Antoni Smuszkiewicz

Dorobek powieściowy Oramusa obejmuje jak dotąd sześć pozycji. Każda jest inna: „Senni zwycięzcy” to obraz zmanipulowanego na kilku piętrach społeczeństwa, natomiast „Arsenał” to powieść o kontakcie. Z pozoru o tym samym traktuje „Trzeci najazd Marsjan”. „Kankan na wulkanie” reprezentuje fantastykę bliskiego zasięgu, zaś „Święto śmiechu” to z grubsza rzecz biorąc fantastyka religijna. Autor sięga po motywy wielokrotnie wykorzystywane w SF, ale za każdym razem przerabia je po swojemu, tak że stają się odmienione i trudne do rozpoznania.

Lp. rok wydania okładka informacja przekład
1 1990 Dzien drogi do meorii1.jpeg Wydawca: Iskry

Seria: Fantastyka Przygoda
Projekt okładki: Janusz Gutkowski
ISBN 8320712645
2 1997 Dzien drogi do meorii2.jpeg Wydawca: SupernowaISBN 8370541151
3 2016 Dzien drogi do meorii3.jpg Wydawca: Solaris

Seria: Powieści i opowiadania Marka Oramusa

ISBN 978-83-7590281-5


Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony