Dziurawiec

Z encyklopediafantastyki.pl
Wersja I.ozga (dyskusja | edycje) z dnia 14:39, 25 lut 2017
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction
Cilenšek M., Naše škodljive rastline, 1892.
DZIURAWIEC — roślina znana także z historii kultury.

Nazwa

Po łacinie hypericum perforatum. W folklorze słowiańskim znany pod nazwą dzwonka, czy też, w zdrobnieniu, dzwoneczka.

Wygląd

Z punktu widzenia historii kultury znaczenie ma żółta barwa kwiatów dziurawca.

Charakterystyka

Dziurawiec był świętym zielem Słowian, zielem świętojańskim, używanym podczas tego święta dla odpędzenia złych mocy, był jednym z ziół wrzucanych do świętojańskiego ognia, tańczący wokół ognia wieńczyli wiankami z dziurawca głowy. Jego moc ochronna była powszechnie znana nie tylko podczas przesilenia, choć wtedy zerwany i zasuszony miał wielką moc później. W celu ochronnym stosowany był podczas porodu. Chronił dziecko i rodzącą. Miał między innymi przeganiać boginki, które mogły porwać dziecko i podmienić na własne. Z tego powodu umieszczano go w chacie, zatykano w różne miejsca bądź wieszano nad kołyską, nosiła go także przy sobie położnica. Dla ochrony przed demony i innymi istotami nadnaturalnymi nosili go przy sobie wędrowcy. Dziurawca panny używały do wróżb miłosnych.

Dziurawiec znalazł szerokie zastosowanie w medycynie ludowej, stosowany przede wszystkim przy problemach układu pokarmowego, a szczególnie na wątrobę i problemy z żołądkiem. Uchodził za skuteczny także przy bólach mięśni i stawów, stosowano go do okładania ran i na choroby skóry, a także na choroby nerwowe oraz epilepsję. Ze względu na żółtą barwę swych kwiatów, na prawach magii sympatycznej, dziurawiec stosowano również w przypadku żółtaczki.

Literatura

  • Henslowa M., Z badań nad ludową wiedzą o roślinach. I. Hypericum perforatum L. - dziurawiec , [w:] „Slavia Antiqua”, t. 23, str. 229 - 251.
  • Moszyński K., Kultura ludowa Słowian, t. 2, cz. I, Kraków 1939.
  • 2. Macioti M. I., Mity i magie ziół, Kraków 2006.
  • Cunningham S., Cunningham’s Encyclopedia of magical herbs, St. Paul, Minn. 2000.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony