Emma Popik

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Emma Popik
Emma popik.jpeg
Data i miejsce urodzenia 8 marca,1949
Skępe
Narodowość Polska
Strona domowa


Emma Popik ur. 8 marca 1949 w miejscowości Skępe. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Była nauczycielką szkoły podstawowej i średniej, asystentką w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Bydgoszczy. Redaktorka w Wydawnictwie Instytutu Morskiego. Członek amerykańskiego stowarzyszenia „Mutual UFO Net-work". Autorka wielu artykułów na temat Niezidentyfikowanych Obiektów Latających, zamieszczanych w periodykach Stanów Zjednoczonych, Finlandii, Anglii i Chin.

Jako autorka fantastyki naukowej debiutowała pod nazwiskiem Emma Popiss na łamach „Fantastyki" opowiadaniem "Mistrz" (1983 nr 3). Swoje teksty zamieszczała również w „Przeglądzie Technicznym" i „Almanachu Literackim Młodych" (Iskry, W„ nr 4). W 1986 ukazał się jej zbiór opowiadań Tylko Ziemia (Iskry, W.: Aż się staniemy jako bogowie; Maszyna; Nadejście Fortrynbrasa; Mistrz; Myto; Telerodzinka; Dzień jak co dzień; Krzak ciernisty; Lekcja wychowania obywatelskiego; Heretyk; SOS; Szaman; Dziedzina).

Opowiadania Emmy Popik dość luźno łączą się z konwencją SF. W swoich metafizycznych, katastroficznych obrazach, będących świadectwem rozprzęgnięcia struktury starego świata, autorka poszukuje nowych wartości, jednocześnie odwołuje się do mitologii, szamanizmu, klasycznych wątków kulturowych operując wizjami na styku nauki i transcendencji.


Spis treści

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Non fiction

Inna twórczość

  • Wrzące powietrze 1994 wiersze
  • Wejście do baśni 2004 - baśń dla dzieci
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony