Equilibrium

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Equilibrium (2002)

Kurt Wimmer


Equilibrium.jpg
Scenariusz: Kurt Wimmer
Muzyka: Klaus Badelt
Zdjęcia: Dion Beebe
Występują: Christian Bale
Taye Diggs
Sean Bean
Emily Watson
Sean Pertwee
Angus Macfadyen
William Fichtner
Emily Siewert
Matthew Harbour
Produkcja: USA
Typ film
Gatunek science fiction, thriller
Czas 102 min.

Equilibrium (ang. Equilibrium) – thriller science-fiction produkcji amerykańskiej z 2002 roku inspirowany fabułą takich powieści jak Rok 1984, 451 Fahrenheita.

Fabuła

Film przedstawia orwellowską wizję przyszłości. W XXI wieku wybucha III wojna światowa. Ludzkość dochodzi do wniosku, iż nie da rady przetrwać czwartej. Dlatego postanawiają pozbyć się zarzewi wszystkich konfliktów – emocji.

W mieście-państwie Libria ludzie codziennie przyjmują dawkę leku zwanego Prozium. Lek ten absolutnie tłumi negatywne emocje, a inne wygłusza. Ma to prowadzić do absolutnego ujednolicenia społeczeństwa. Państwem rządzi Ojciec – odpowiednik Wielkiego Brata oraz jego zastępca – Konsul.

Obywateli nadzoruje specjalnie powołana instytucja – Tetragrammaton, podlegająca Ojcu i Konsulowi, której członków nazywa się Klerykami. Klerycy niszczą wszelkie przejawy wolnej woli, jak również wszystkie dzieła poprzedniej kultury – filmy, książki, obrazy itd. Buntownicy ukrywają się w Nether – ruinach dawnej metropolii, poza obrębem Librii.

Pewnego dnia pewien wzorowy i podziwiany kleryk, John Preston (Christian Bale), rozbija swoją ampułkę z Prozium – pod wpływem śmierci innego „czującego” kleryka, decyduje się odstawić specyfik, przez co poznaje świat ludzkich uczuć. Zakochuje się w skazanej na śmierć za zbrodnię uczuć Mary (Emily Watson). Wykorzystując zlecone mu przez Konsula zadanie zaczyna działać w Ruchu Oporu, którego celem jest obalenie reżimu i zabicie Ojca, tak aby powrócił stary porządek.

Ciekawostki

  • Sfilmowanie sceny, w której John Preston walczy z policjantami, zajęło tylko 30 minut.
  • Liczba trupów w filmie wynosi 236.
  • Na początku Prozium miało nosić nazwę Librium. Okazało się jednak, że jest to nazwa zastrzeżona dla leku anty lękowego Chlordiazepoxide. Nazwę zmieniono więc szybko na Prozium.
  • Miecze typu "kendo" używane w scenie pojedynku zostały zaprojektowane na potrzeby filmu. Zrobiono je z drewna, które podczas zdjęć bardzo łatwo pękało, ponieważ Bale i Diggs naprawdę ich używali walcząc ze sobą.
  • Wbrew powszechnemu przekonaniu, w filmie nie użyto żadnych lin czy przyrządów podnoszących. Wszystkie sceny kaskaderskie w powietrzu kręcone były tradycyjnymi metodami. Na przykład skok z przewrotem z motocykla - przy pomocy trampoliny.
  • Filmowy choreograf walk i reżyser nie zgadzali się co do tego, jak zaprezentowany ma być na ekranie styl walki zwany Gun Kata. Kurt Wimmer chciał by był to styl gładki, płynny, a nawet łagodny, tymczasem choreograf trenował aktorów w brutalniejszym karate. To wersję tego ostatniego widzimy w filmie.
  • Prawie wszystkie sceny walk zostały nakręcone za pierwszym razem, ponieważ ekipie brakowało czasu i środków, aby ponownie zastosować wszystkie efekty.

Źródło

  • [[1]] filmweb
  • [[2]] wikipedia
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony