Ewolucja

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ewolucja (2001)

Ivan Reitman
Evolution

Ewolucja.jpg
Scenariusz: David Diamond
Don Jakoby
David Weissman
Muzyka: John Powell
Zdjęcia: Michael Chapman
Występują: David Duchovny
Orlando Jones
Seann William Scott
Julianne Moore
Dan Aykroyd
Dan Aykroyd
Produkcja: USA
Typ film
Gatunek science fiction komedia
Czas 101 min.

Ewolucja (org. Evolution) amerykańska komedia science fiction z 2001 roku.

Fabuła

Dwaj naukowcy, Ira Kane (Duchovny) i Harry Block (Jones), przybywają na miejsce, gdzie spadł wielki meteoryt. Natychmiast przystępują do badań i wkrótce odkrywają, że we wnętrzu meteorytu przybyły na Ziemię proste, jednokomórkowe formy życia z kosmosu. Wszystko wskazuje na to, że szybko zadomowiły się one na naszej planecie. Nie mija wiele czasu, a na miejscu zdarzeń pojawia się arogancka wysłanniczka rządu Stanów Zjednoczonych Allison Reed (Moore), która za wszelką cenę stara się skompromitować Irę i Harry'ego. Obce formy życia rozwijają się jednak w zastraszającym tempie i nasi bohaterowie uświadamiają sobie, że jeśli chcą ocalić rodzaj ludzki, muszą za sobą współdziałać, bo czeka ich starcie z przybyszami z kosmosu, którzy zdążyli przybrać monstrualne rozmiary.

Ciekawostki

  • W oryginale film ten został napisany jako horror science-fiction, do czasu kiedy "wkroczył" Ivan Reitman i przerobił część scenariusza.
  • Wielka niezdarność Allison w filmie to pomysł aktorki Julliane Moore.
  • Na sam koniec filmu (przed napisami końcowymi), trójka bohaterów reklamuje szampon ?Head and Shoulders?. Pomysł ten podsunął syn reżysera Ivana Reitmana.
  • Jako że film był kręcony w grudniu wytwórnia DreamWorks poprosiła lokalną społeczność, by wstrzymała się z zawieszaniem świątecznych dekoracji, dopóki nie skończą ujęć. Po wszystkim zgodziła się płacić ekipie za godziny nadliczbowe, które były potrzebne, by tylko zdarzyć z oświetleniem miasta przed świętami.

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony