Fantomas powraca

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Fantomas powraca (1965)

André Hunebelle
Fantômas se déchaîne

Fantomas powraca.jpg
Scenariusz: Jean Halain
Pierre Foucaud
Muzyka: Michel Magne
Zdjęcia: Raymond Pierre Lemoigne
Występują: Jean Marais
Louis de Funès
Mylène Demongeot
Jacques Dynam
Olivier de Funès
Produkcja: Francja
Włochy
Typ film
Gatunek fantasy, komedia kryminalna
Czas 94 min.
Cykl: Fantomas
poprzednia
Fantomas
następna
Fantomas kontra Scotland Yard

Fantomas powraca (org. Fantômas se déchaîne) druga część przygód Fantomasa, film z 1965 roku.

Fabuła

Druga część filmu o nieuchwytnym Fantomasie. Mija rok, w czasie którego Fantomas (Jean Marais) nie dawał znaku istnienia. Dlatego jego pogromca, komisarz Juve (Louis de Funès), świętuje zwycięstwo. Z rąk prezydenta republiki odbiera Order Legii Honorowej, za ściganie złoczyńcy na lądzie, morzu i w powietrzu. W tym momencie nadchodzi nieoczekiwana przesyłka z podpisem: Serdeczne gratulacje. Fantomas.

Walka rozpoczyna się na nowo. Tym razem Fantomas nie zadawala się drobnymi przestępstwami czy zabójstwami. Porywa profesora Marchanda i pragnie wykorzystać wyniki jego badań do zrealizowania szaleńczego pomysłu zawładnięcia światem. Gdy okazuje się to niewystarczające planuje porwanie kolejnego naukowca, profesora Lefebvra. O całej sprawie natychmiast dowiaduje się komisarz Juve. Za punkt honoru stawia sobie schwytanie zbrodniarza. Pomagają mu w tym dziennikarz Fandor (Jean Marais) i jego narzeczona Helena (Mylène Demongeot). W ten sposób zaczyna się kolejne starcie z nieuchwytnym Fantomasem. Trójka ścigających próbuje przechytrzyć sprytnego złoczyńcę i pokonać go jego własną bronią.

Akcja drugiej części jest niezwykle wartka. Pościg za zabójcą prowadzony jest w różnych środkach lokomocji; w pociągu, samochodzie oraz w samolocie. Bohaterowie pragną złapać Fantomasa w pułapkę. W tym celu udają się do Włoch. Akcja rozgrywa się m.in. wśród rzymskich zabytków. Komisarz Juve, by zapewnić sobie stuprocentowy sukces przyodziewa różne stroje m.in. księdza, pirata, lokaja czy konduktora pociągu. Pod ręką ma również gadżety własnej konstrukcji: cygaro-pistolet i sztuczne ramię. Na pewien czas ląduje nawet w szpitalu psychiatrycznym. Fantomas ma tym razem dużo mniejsze pole manewru.

W scenie końcowej ucieczki Fantomasa (Jean Marais) bierze udział samochód Citroën DS, który dzięki rozłożeniu skrzydeł, statecznika i wysunięciu dysz silników zamienia się w samolot odrzutowy i wzbija w powietrze.

Źródło

  • [[1]] wikipedia
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony