Feliks W. Kres

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Feliks W. Kres
Kres.jpg
Narodowość Polska
Kres2.jpg

Feliks W. Kres, właściwie Witold Chmielecki (ur. 1 czerwca 1966 w Łodzi) — polski pisarz fantasy.

Debiutował w roku 1983 opowiadaniem „Mag” nadesłanym na konkurs miesięcznika „Fantastyka”.

Znany głownie jako autor dwóch cykli fantasy. „Cykl szererski” (właściwy tytuł: Księga Całości) opowiada o świecie zwanym Szererem, gdzie tajemnicza siła sprawcza nazywana Szernią obdarzyła inteligencją — oprócz ludzi — również koty i sępy. Natomiast cykl Piekło i szpada to opowieści dark fantasy o świecie w realiach XVII wieku, gdzie spotkać można zarówno demony, jak i istoty starsze od samego Szatana.

Jego utwory przetłumaczone zostały na język czeski, rosyjski oraz hiszpański. Za wydaną w roku 1992 powieść Król Bezmiarów otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

Przez kilku lat prowadził kącik porad dla młodych pisarzy w czasopismach poświęconych fantastyce - najpierw pod tytułem „Kącik złamanych piór” w miesięczniku „Fenix”, później w „Magii i Mieczu”, następnie zaś jako „Galeria osobliwości” w miesięczniku „Science Fiction”. W lutym 2005 roku porady Kresa dla początkujących pisarzy zostały wydane w formie książkowej pod tytułem Galeria złamanych piór. Następnie — w 2010 roku wydano zbiór wybranych felietonów autora pod tytułem Galeria dla dorosłych.

W 2011 Kres podał do wiadomości, że rezygnuje z dalszego pisania, zwrócił pobrane od wydawcy zaliczki i praktycznie znikł z polskiej sceny fantasy. Jako powód podał znużenie tą pracą.

Spis treści

Księga Całości

cykl Szerer

Księga Całości

  1. Północna granica 1995
  2. Król Bezmiarów 1992
  3. Grombelardzka legenda 2000
  4. Pani Dobrego Znaku 2001
  5. Porzucone królestwo 2002
  6. Tarcza Szerni 2005

Piekło i szpada

Opowiadania

Nonfiction

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony