Fikcyjna historia

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
pojęcie


FIKCYJNA HISTORIA - gatunek wyodrębniony i opisany przez Witolda Ostrowskiego, przedstawiający fikcyjne wydarzenia, rozgrywające się zarówno w przyszłości (historia przyszłości), jak i w przeszłości (historia alternatywna).

Fikcyjna historia - pisze W. Ostrowski - jest tworem literackim, którego forma i sposób przedstawiania treści należą do historiografii, chociaż treść jest tworem wyobraźni. Różni się ona od powieści (nawet takiej, której akcja rozgrywa się w fikcyjnym kraju z wymyśloną historią) tym, że podporządkowuje zainteresowanie jednostkami zainteresowaniu sprawami tak dalece, iż nie jest już historią kilku czy kilkunastu osób, lecz całego narodu lub całej ludzkości. Dlatego też jednostki są w niej tylko naszkicowane i pojawiają się tylko chwilowo, o tyle tylko, o ile wpływają na sprawy publiczne. W fikcyjnej historii zainteresowanie autora skupia się przede wszystkim na samym procesie dziejowym. Przejmując formy narracyjne od historiografii, fikcyjna historia musi być zasadniczo prozaiczna i „naukowa" pod względem stylu. Jeśli osiąga lub próbuje osiągnąć poetycką wzniosłość, to tylko przez wywierającą silne wrażenie koncepcję procesu dziejowego, a nie dlatego, żeby mogła posługiwać się zwykłymi środkami stylistycznymi. Fikcyjna historia unika dialogów. Sprowadzają się one do krótkiej wymiany słów spotykanej u historyków (...). Fikcyjna historia jest tworem nowoczesnym o tyle, że wyraża zainteresowanie procesem historii, a nie samymi fikcyjnymi wydarzeniami, o których opowiada. Jest ona wprost lub pośrednio komentarzem na temat historii w ogóle.

Jak z tego wynika pojęcie historii fikcyjnej jest wprawdzie dość szerokie, ale nie obejmuje jednak utworów fabularnych, których akcja rozgrywa się bądź to w znanej czasoprzestrzeni historycznej, choć z innym przebiegiem zdarzeń (w tym również zdarzeń fikcyjnych), bądź też całkowicie fikcyjnym kraju z wymyśloną historią ( powieść historyczno-fantastyczna).

(aut. Andrzej Niewiadowski, Antoni Smuszkiewicz)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony