Ga, ga: Chwała bohaterom

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ga, ga: Chwała bohaterom (1985)

Piotr Szulkin


Gaga.jpg
Scenariusz: Piotr Szulkin
Muzyka: Zbigniew Górny
Zdjęcia: Edward Kłosiński
Występują: Katarzyna Figura
Jerzy Trela
Daniel Olbrychski
Dorota Stalińska
Andrzej Chichłowski
Produkcja: Polska
Typ film
Gatunek science fiction
Czas 84 min.


Ga, ga. Chwała bohaterom – polski film science fiction w reżyserii Piotra Szulkina, zrealizowany w 1986. Scenariusz filmu powstał na podstawie debiutanckiej powieści Mirosława P.Jabłońskiego Kryptonim "Psima" (Iskry 1982) oraz filmu Ser Pier Paola Pasoliniego. Film Szulkina jest kontynuacją trylogii tego reżysera, złożonej z filmów Golem (film 1979), O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji oraz Wojna światów - Następne stulecie.

Fabuła

Akcja filmu toczy się w XXI wieku. W świecie filmu ludzkość dokonała kolonizacji sąsiednich planet. Postęp techniczny w znacznym stopniu wyeliminował konieczność wykonywania pracy przez ludzi, co sprawiło, iż zaczęło m.in. brakować chętnych do wykonywania trudnego i niebezpiecznego zawodu, jakim był pilot promów kosmicznych. Braki kadrowe sprawiły, iż zadanie to powierzano więźniom. Jednym z takich więźniów-pilotów jest główny bohater, Scope.

Podczas jednej z misji Scope dociera do planety Australia-458, gdzie poznaje początkującą prostytutkę imieniem Once, i po zniknięciu której zostaje oskarżony przez miejscową policję o morderstwo, a następnie o gwałt na nieletniej. Celem tych działań jest chęć zorganizowania spektakularnej egzekucji w obecności tłumów na stadionie. Scope zostaje aresztowany, a śledczy proponuje mu uwolnienie w zamian za dokonanie zbrodni, za którą można by go skazać na śmierć. Scope zgadza się widząc w tym szansę na kontynuację poszukiwań Once. Pomoc w nich deklaruje mu sutener Al, który oferuje mu przekazanie Once w zamian za dużą kwotę pieniędzy. Aby ją zdobyć, Scope przeprowadza napad na bank, a następnie wymienia łup na Once. Obydwoje szczęśliwie docierają do pojazdu kosmicznego i odlatują w poszukiwaniu bezludnej planety.

Nagrody i nominacje

  • Złote Lwy 1986
    • Najlepszy montaż (1980,1981,1982-89) Elżbieta Kurkowska
    • Udział w konkursie głównym Piotr Szulkin (nominacja)

Źródło

  • [[1]] filmweb
  • [[2]] wikipedia
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony