Gatunek

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gatunek (1995)

Roger Donaldson
Species

Gatunek.jpg
Scenariusz: Dennis Feldman
Muzyka: Christopher Young
Zdjęcia: Andrzej Bartkowiak
Występują: Michael Madsen
Ben Kingsley
Alfred Molina
Forest Whitaker
Natasha Henstridge
Marg Helgenberger
Produkcja: USA
Typ film
Gatunek science fiction thriller
Czas 108 min.

Gatunek (org. Species) amerykański thriller science fiction z 1995 roku.

Spis treści

Fabuła

W przestrzeń kosmiczną zostaje wysłana informacja zawierającą charakterystykę wyglądu Ziemian i zapis ich kodu genetycznego. Po pewnym czasie przychodzi odpowiedź - kosmici przysyłają opis obcego łańcucha DNA wraz z sugestią, by połączono go z ludzką komórką. W tajnym ośrodku naukowym, na pustyni w stanie Utah wybitny genetyk - Xavier Fitch decyduje się na ryzykowny eksperyment. Po połączeniu trzech komórek z pozaziemską materią udaje mu się stworzyć nowy organizm. Wkrótce na świat przychodzi zdrowe dziecko. Dziewczynka otrzymuje imię Sil i mieszka w szklanej klatce. Przez cały czas jest obserwowana i początkowo nic nie wskazuje na jakiekolwiek anomalie. Jedynie na zdjęciach zarejestrowanych kamerą video można dostrzec niezwykłe zjawisko. W czasie snu z jej ciała wyrastają dziwne ostrza. Pewnego dnia dorosła już Sil uświadamia sobie, że ma zostać zlikwidowana. Wówczas ucieka z niewoli i dzięki niezwykłej wytrzymałości fizycznej pokonuje pustynię, docierając do Los Angeles. Kosmitka jest gotowa na wszystko, byle tylko zapewnić ciągłość swojego gatunku...

Nagrody i nominacje

 • Saturny 1996
  • Najlepszy film sci-fi (nominacja)
  • Najlepsza charakteryzacja (nominacja)
  • Najlepsze efekty specjalne (nominacja)
 • MTV 1996
  • Najlepszy pocałunek Anthony Guidera, Natasha Henstridge
  • Przełomowa rola Natasha Henstridge (nominacja)

Ciekawostki

 • W procesie produkcji MGM nie chciało nakręcić sekwencji "koszmarnego pociągu" aby nie zwiększać kosztów. H.R.Giger się na to nie zgodził, a zatem wydał z własnej kieszeni 100 tys. dolarów aby sfinansować te scenę.
 • Dla potrzeb sceny, gdzie Sil "rodzi się" z kokonu, scenografia pociągu została zbudowana "do góry

nogami". Natasha Henstridge, jako naga i pokryta lubrykantem KY Jelly została najpierw wypchnięta z kokonu, a potem zdjęcie zostało obrócone tak, by uzyskać efekt wypadania z owego kokonu.

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony