Godzilla (1984)

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Godzilla (1984)

Koji Hashimoto & Koji Hashimoto
Gojira

Godzilla 1984.jpg
Scenariusz: Shuichi Nagahara
Muzyka: Reijiro Koroku
Zdjęcia: Seiichi Endo
Występują: Ken Tanaka
Yasuko Sawaguchi
Yosuke Natsuki
Keiju Kobayashi
Shin Takuma
Produkcja: Japonia
Typ film
Gatunek science fiction
Czas 103 min.


Godzilla (org. Gojira) to 16. z kolei film o gigantyczny potworze, Godzilli i jeden z dwóch, w którym z Godzillą nie walczy żaden potwór.

Film rozpoczął tzw. serię „Heisei” (okres budowania pokoju w języku japońskim) lub "serię VS" (każdy późniejszy film nosił tytuł Godzilla Vs... z nazwą przeciwnika potwora). Został on nakręcony na życzenie fanów (tzw. Zespół Wskrzeszenia Godzilli), którzy wysłali gigantyczną petycję do Toho z prośbą o nakręcenie nowego obrazu. Tomoyuki Tanaka postanowił zacząć nową serię filmów, nie mającą nic wspólnego z Shōwa. Jedynym punktem łączącym jest film Godzilla w 1954 r. Film jest o wiele mroczniejszy od poprzedników, a głównym wątkiem jest debata nad użyciem broni atomowej przez Związek Radziecki i USA. Zawiera on m.in. Trzy Zasady Antyatomowe Japonii ukute przez premiera Eisaku Satō pod koniec lat 60. (Japonia nie będzie ani posiadać, ani produkować, ani importować do kraju broni jądrowej).

Spis treści

Fabuła

Eksperymenty z bronią jądrową budzą potwora i prowokują go do ataku na Tokio. Godzilla niszczy wszystko, co stanie jej na drodze. Wkrótce okazuje się, że bezpieczeństwu Japonii zagraża nie tylko potwór, ale również Związek Radziecki.

Akcja filmu dzieje się 31 lat po wydarzeniach z 1954 roku. Kuter rybacki zostaje zaatakowany przez nieznane stworzenie. Ocalały członek załogi rozpoznaje Godzillę po zdjęciach. Japoński rząd nie dopuszcza do przekazania tej informacji dalej, aby nie wywołać paniki. Wkrótce jednak Godzilla atakuje radziecki okręt atomowy. Sowieci i Amerykanie żądają od Japonii, aby pozwoliła im użyć broni atomowej przeciwko potworowi. Japonia odmawia. Dochodzi do ataku Godzilli na elektrownię atomową. Reporter Goro Maki odkrywa, że Godzilla podąża za swoistym magnetyzmem. Postanawia wraz z naukowcami zbudować urządzenie wabiące Godzillę falami magnetycznymi. Wkrótce Godzilla przybywa do Tokio, uszkadzając radziecki okręt "Bałaszewo", na którym znajdują się urządzenia sterujące satelitą z bronią jądrową na orbicie. Jedna z rakiet zostaje wystrzelona ku Tokio. Godzilla przedziera się przez miasto, jednak zostaje tymczasowo pokonany przez latającą fortecę Super-X. Amerykanie strącają pocisk atomowy własną rakietą, wywołując burzę magnetyczną nad Japonią. Uderzenia piorunów budzą Godzillę, podąża jednak do Mt. Mihara, gdzie naukowcy z pomocą urządzenia i kilku ładunków wybuchowych więżą go pod kraterem wulkanu.

Różnice w wersji japońskiej i amerykańskiej

W wersji Japońskiej film jest przedstawiany z perspektywy Japonii, która w razie konfliktu USA-ZSRR mogłaby znaleźć się w krzyżowym ogniu, dlatego sowieci i Amerykanie są przedstawieni podobnie: dwa mocarstwa, które choć prezentują swą potęgę, tak naprawdę obawiają się wojny atomowej. W wersji Amerykańskiej wiele scen przerobiono tak, aby Rosjanie wyszli na prowodyrów wojny atomowej. Na przykład w scenie na okręcie "Bałaszewo" radziecki agent rusza do konsoli rakiet. W wersji japońskiej widzi, że rakiety zostaną wystrzelone i chce je za wszelką cenę zatrzymać, ale ginie po drodze. W wersji amerykańskiej zamiast "Muszę to zatrzymać" mówi "Muszę wystrzelić rakiety!" i dodano scenę, gdy naciska guzik wystrzelenia. Usunięto także scenę wystrzelenia amerykańskiego pocisku, aby Ameryka wyglądała mniej agresywnie.

Z filmu wycięto aż 16 minut materiału, wstawiając dodatki amerykańskie.

W wersji amerykańskiej dodano postać Steve'a Martina, graną przez Raymonda Burra, który powtórzył swą rolę sprzed trzydziestu lat w filmie "Godzilla, Król Potworów".

Nagrody i nominacje

  • Złote Maliny 1986
    • Najgorszy aktor drugoplanowy Raymond Burr (nominacja)
  • Japońska Akademia Filmowa 1986
    • Najlepszy debiutant Yasuko Sawaguchi (nominacja)

Źródło

  • [[1]] wikipedia
  • [[2]] filmweb
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony