Golem (film 1979)

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Golem (1979)

Piotr Szulkin


Golem film1979.jpg
Scenariusz: Piotr Szulkin
Tadeusz Sobolewski
Muzyka: Zygmunt Konieczny
Zdjęcia: Zygmunt Samosiuk
Występują: Marek Walczewski
Krystyna Janda
Joanna Żółkowska
Mariusz Dmochowski
Wiesław Drzewicz
Jan Nowicki
Produkcja: Polska
Typ film
Gatunek science fiction, dramat
Czas 101 min.


Golem polski dramat science fiction z 1979 roku w reżyserii Piotra Szulkina.Scenariusz filmu jest inspirowany żydowską legendą oraz wątkami powieści Gustava Meyrinka o tym samym tytule.

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się kilkadziesiąt lat po kataklizmie atomowym. W świecie panuje system totalitarny. Naukowcy pod czułym okiem władz starają się udoskonalić ludzkość, dokonując eksperymentów medycznych na jednostkach nieprzystosowanych społecznie. Pierwszym z poddanych zabiegom, modelem prototypowym, jest Pernat. Wraca on do swego mieszkania na poddaszu kamienicy, pozbawiony pamięci, zredukowany do umiejętności pracy. W tej samej kamienicy mieszka Holtrum, owładnięty obsesją stworzenia człowieka doskonałego.

Kontrolowany na każdym kroku Pernat buntuje się przeciwko swoim opiekunom. Początkowo próbuje namówić do ucieczki Rozynę, córkę Holtruma, a później Miriam, córkę szalonego bibliofila. Ostatecznie jednak nie ucieka, zostaje oskarżony o zabójstwo Holtruma i trafia do więzienia.

W ostatniej scenie Pernat jest znowu zmieniony: tym razem to pełny zapału polityk przemawiający do tłumu z trybuny. W dłoni ściska kartkę z numerem. Jest to nawiązanie do wywiedzionej z tradycji żydowskiej legendy, wedle której Golem, istota ulepiona z gliny, ożywa po włożeniu w usta kartki z magiczną formułą.

Nagrody i nominacje

  • Złote Lwy 1980
    • Udział w konkursie głównym Piotr Szulkin (nominacja)
  • Lubuskie Lato Filmowe 1980
    • Nagroda Specjalna Najlepszy film wg kierowników kin z całej Polski Piotr Szulkin
    • Najlepsza rola kobieca Krystyna Janda

Źródło

  • [[1]] filmweb
  • [[2]] wikipedia
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony