Green Lantern

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Green Lantern (2011)

Martin Campbell


Green lantern.jpg
Scenariusz: Michael Goldenberg
Greg Berlanti
Muzyka: James Newton Howard
Zdjęcia: Dion Beebe
Występują: Ryan Reynolds
Blake Lively
Mark Strong
Tim Robbins
Peter Sarsgaard
Angela Bassett
Produkcja: USA
Typ film
Gatunek science fiction, akcja
Czas 114 min.

Green Lantern – amerykański film science fiction, w oparciu o postaci występujące w komiksach wydawnictwa DC Comics.

Spis treści

Fabuła

We wszechświecie równie olbrzymim, co tajemniczym, od wieków istnieje pewna niezauważalna, lecz potężna siła – obrońcy pokoju i sprawiedliwości, zwani Green Lantern Corps. Jest to grupa wojowników, którzy przysięgli strzec międzygalaktycznego porządku. Każdy z nich nosi pierścień obdarzający go nadzwyczajnymi mocami. Kiedy jednak pojawia się nowy wróg, Parallax, który grozi, że zniszczy układ sił we wszechświecie, losy Green Lantern Corps oraz Ziemi spoczywają w rękach najmłodszego rekruta, Hala Jordana (Ryan Reynolds), pierwszego człowieka w szeregach organizacji. Jeśli wspierany przez innego pilota – swoją ukochaną z dzieciństwa, Carol Ferris (Blake Lively) – szybko nauczy się panować nad nowymi mocami i odnajdzie w sobie odwagę, by pokonać swe lęki, to być może stanie się nie tylko osobą, bez której pokonanie Parallaxa nie byłoby możliwe, ale także największym wojownikiem Green Lantern.

Nagrody i nominacje

 • People's Choice 2012
  • Ulubiony superbohater Ryan Reynolds jako Zielona Latarnia
 • Teen Choice 2011
  • Ulubiona aktorka w filmie science-fiction / fantasy Blake Lively (nominacja)
  • Ulubiony aktor w filmie science-fiction / fantasy Ryan Reynolds (nominacja)

Ciekawostki

 • Podczas tworzenia filmu zrezygnowano z fizycznej wersji kostiumu głównego bohatera. Odtwórca głównej roli, Ryan Reynolds, na planie filmu nosił specjalny kombinezon performance capture, na który później komputerowo nakładano kostium.
 • Miasto Oa zostało zaprojektowane w oparciu o Szmaragdowe Miasto Oz.
 • W komiksach, Hector Hammond zdobywa swoje telepatyczne moce, podczas zarażenia radioaktywnym oddziaływaniem kamienia ze statku kosmicznego Abin Sura, używanego jako silnik pojazdu. W filmie Hammond uzyskuje moc, gdy zostaje zainfekowany przez Parallaxa, podczas autopsji Abin Sura.
 • Postać senatora Hammonda (Tim Robbins) nie pochodzi z komiksowych kart. Została stworzona specjalnie na potrzeby filmu.

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony