Gwiezdne wrota

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gwiezdne wrota (1994)

Roland Emmerich
Stargate

Gwiezdne wrota.jpg
Scenariusz: Roland Emmerich
Dean Devlin
Muzyka: David Arnold
Zdjęcia: Karl Walter Lindenlaub
Występują: Kurt Russell
James Spader
Jaye Davidson
John Diehl
French Stewart
Erick Avari
Leon Rippy
Mili Avital
Produkcja: Francja
USA
Typ film
Gatunek science fiction, przygodowy
Czas 124 min.
Cykl: Stargate
poprzednia
-
następna
-

Film Gwiezdne wrota powstał w 1994 roku. Scenariusz został napisany przez Deana Devlina, a film wyreżyserowany przez Rolanda Emmericha. Początkowo zakładano, że rozpocznie on trylogię filmów, jednak Emmerich zajął się reżyserią kolejnych filmów Dzień Niepodległości, Godzilla (1998) i pomysł zarzucono, a dzieło w postaci seriali telewizyjnych dokończyli inni. Nie spodobało się to Emmerichowi i Devlinowi, którzy zarzucili autorom Gwiezdnych wrót, iż odbiegli od pierwowzoru. Fani podzielili się: część uznaje film i odrzuca seriale, inni wręcz przeciwnie: zgadzają się z serialami. W uniwersum Stargate nakręcono seriale Gwiezdne wrota: SG-1, Gwiezdne wrota: Atlantyda, Gwiezdne wrota: Wszechświat oraz animowana wersja dla dzieci Gwiezdne wrota: Nieskończoność By zakończyć i wyjaśnić niektóre wątki z serialu SG-1 powstały filmy Gwiezdne wrota: Arka Prawdy i Gwiezdne wrota: Kontinuum.

Spis treści

Fabuła

Pokryty hieroglifami tajemniczy pierścień odnaleziony na początku wieku w Egipcie okazuje się być Gwiezdnymi Wrotami - portalem stworzonym przez obcą cywilizację. Daniel Jackson (James Spader), młody naukowiec, który wyjaśnia zagadkę pozaziemskiego pochodzenia i przeznaczenia pierścienia, wraz z wojskową ekspedycją dowodzoną przez pułkownika Jacka O'Neila (Kurt Russell) decydują się na przejście przez tajemniczy pierścień. Żaden z nich nie wie, dokąd prowadzą Wrota.

Nagrody i nominacje

 • Hugo 1995
  • Najlepsza prezentacja dramatyczna Dean Devlin, Roland Emmerich (nominacja)
 • Saturny 1995
  • Najlepszy film sci-fi
  • Najlepsze efekty specjalne (nominacja)
  • Najlepsze kostiumy Joseph A. Porro (nominacja)

Ciekawostki

 • Alexis Cruz (Skaara) oraz Erick Avari (Kasuf) to jedyni aktorzy, który wystąpili zarówno w filmie "Gwiezdne wrota" jak i w serialu Gwiezdne wrota: SG-1.
 • Kształt statków bojowych Ra został wybrany z projektów .... garderoby Ra. Pierwotnie miała to być klamra w pasie Ra, zaś same statki miały przypominać "latające kowadła".
 • Wiele ze scen zbiorowych kręcono z użyciem manekinów, gdyż były tanie.
 • Roland Emmerich i Dean Devlin zostali pozwani przez pewnego egiptologa za kradzież scenariusza, który im wysłał około 10 lat wcześniej, a został odrzucony. Jedyną większą różnicą w stosunku do wydarzeń z filmu były inne nazwiska głównych bohaterów.
 • "Gwiezdne wrota" są pierwszym filmem, który doczekał się swojej strony internetowej. Została założona w 1994 roku przez Deana Devlina i zawierała zdjęcia z filmu, trailery, informacje z planu i informacje o aktorach.
 • Trzy księżyce Abydos to rzeczywistości obrazy naszego księżyca, o różnej wielkości i obrócone pod różnymi kątami względem siebie.
 • Górskie wejście do miejsca, w którym znajduje się pierścień jest tym samym wejściem, którego użyto by wejść do NORADu w filmie Gry wojenne.

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony