Gwiezdne wrota: Atlantyda

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gwiezdne wrota: Atlantyda (2004-2009)


Stargate: Atlantis

Stargate atlantis1.jpg
Występują: Joe Flanigan
Torri Higginson
Paul McGillion
David Hewlett
Rachel Luttrell
Rainbow Sun Francks
Jason Momoa
Amanda Tapping
Robert Picardo
Produkcja: Kanada
USA
Typ serial
Gatunek science fiction, przygoda
Czas 43 min.
Cykl: Stargate
poprzednia
-
następna
-
077 Stargate atlantis a2.jpg
Stargate Atlantis.jpg
Stargate atlantis2.jpg

Gwiezdne wrota: Atlantyda (Stargate Atlantis; często skracane do SGA) – amerykańsko-kanadyjski serial fantastycznonaukowy stworzony przez Brada Wrighta i Roberta C. Coopera jako spin-off serialu Gwiezdne wrota: SG-1. Pierwsze trzy serie emitowano w SciFi Channel oraz The Movie Network, zaś końcowe dwie tylko w SciFi. Pierwszy odcinek miał premierę w USA 16 lipca 2004 roku, zaś finałowy odcinek 9 stycznia 2009 roku. Kręcony był w Vancouver w Kanadzie.

Fabuła opisuje wydarzenia następujące bezpośrednio po finałowym odcinku siódmej serii Gwiezdne wrota: SG-1, w którym odkryto placówkę Pradawnych na Antarktydzie. W pilotowym odcinku dr Daniel Jackson odgaduje adres planety w galaktyce Pegaza. Grupa międzynarodowych naukowców oraz wojska zostaje wysłana na tą planetę i odkrywa tam położenie legendarnego miasta Pradawnych - Atlantydy.

Serial odniósł sukces w Stanach Zjednoczonych i był bardzo popularny w Europie oraz Australii. Został uhonorowany licznymi nagrodami i nominacjami. Po jego zakończeniu twórcy rozpoczęli prace nad kolejnym serialem pt. Gwiezdne wrota: Wszechświat, który zakończył się po zaledwie dwóch seriach. Wątki z serialu miały być dokończone w planowanym do wydania na DVD filmie Stargate: Extinction, jednak jego produkcję odłożono na czas nieokreślony.

Serial liczy 5 sezonów, łącznie 100 odcinków.

Spis treści

Fabuła

Serial opisuje przygody ppłk (w serii pierwszej i na początku drugiej majora) Johna Shepparda oraz ekspedycji wojskowo-badawczej z Ziemi, której zadaniem jest eksploracja Galaktyki Pegaza. Do tego celu używają obcych technologii stworzonych przez rasę Pradawnych - gwiezdnych wrót oraz skoczków kałużowych. Ekspedycja jest zlokalizowana w zaginionym mieście Atlantyda na planecie Lantea. Miasto, wybudowane przed wieloma milionami lat, zostało zmuszone ok. 5-10 mln lat temu do opuszczenia galaktyki Drogi Mlecznej z powodu panującej w niej plagi. Pradawni osiedli w Galaktyce Pegaza i zaludnili w niej setki światów. Na jednym z nich znaleźli pewną odmianę owadów, która wysysała z ludzi siły życiowe i przy okazji trochę DNA, co sprawiało że rozwijała się u nich inteligencja. Postanowili pomóc tym stworzeniom w rozwoju, co doprowadziło do powstania humanoidalno-owadziej rasy Widm Widm, postarzających swoje ofiary. Widma zaczęły wojnę z Pradawnymi, którą w powodu liczebności wygrały i Pradawni musieli uciec w ascendencję lub do innej galaktyki.Część w tym Merlin uciekła na Ziemię.

  • Seria 1-3

Edycja pierwszej serii rozpoczęła się w USA 16 lipca 2004 roku. Ekspedycja pod przewodnictwem dr Elizabeth Weir dociera do Atlantydy, gdzie od razu znajduje się w opałach. Poznają nowych przyjaciół, Atozjan, oraz nowego potężnego wroga - Widma. Okazuje się, że nie posiadają wystarczającego źródła energii, by połączyć się z Ziemią. Ekspedycja zostaje zmuszona do przetrwania w nowej galaktyce starając się odkrywać technologie Pradawnych, które pozwolą na pokonanie Widm. Major Sheppard staje na czele drużyny złożonej z dra Rodneya McKaya, por. Forda i przywódczyni Atozjan Teyli Emmagan. W czasie jednej z pierwszych misji przysparzają sobie nowego wroga - Genii - militarystyczne społeczeństwo ludzkie z technologią odpowiadającą ziemskiej z lat 50. XX wieku. Ekspedycja szykuje się do ewakuacji przed zbliżającym się atakiem ze strony Widm, gdy przybywa kontyngent wojskowy z Ziemi mający pomóc w obronie miasta na tyle długo, by zdążył do niego dotrzeć najnowszy krążownik ziemski. Seria kończy się nagłym zawieszeniem akcji, gdy miasto wciąż jest atakowane.

Seria 2 rozpoczyna się w miejscu zakończenia serii 1, a swoją premierę w Stanach Zjednoczonych miała 15 lipca 2005 roku. Ekspedycja imituje zniszczenie miasta, dzięki czemu udaje im się wyjść cało z ataku Widm. Udaje się też odzyskać w miarę regularny kontakt z Ziemią dzięki Dedalowi i nowemu modułowi zeropunktowemu (ZPM) odzyskanemu przez SG-1. Sheppard zostaje awansowany do stopnia podpułkownika. Podporucznik Ford zostaje uznany za zaginionego w akcji, a jego miejsce w drużynie zajmuje były uciekinier Ronon Dex. Motywem przewodnim drugiej serii jest wynalezienie przez dr. Carsona Becketta retrowirusa, który teoretycznie może zamienić Widma w ludzi. Niedokończona wersja wirusa zostaje użyta przez Ellię, która w wyniku jego działania traci resztki człowieczeństwa. Zarażony przez nią Sheppard niemalże zmienia się w Iratusa. Udoskonalona wersja wirusa zostaje przetestowana na żyjącym Widmie Michaelu przynosząc różnorodne efekty. Frakcja Widm Michaela oferuje sojusz mieszkańcom Atlantydy, jednak później dopuszczają się zdrady. Również ta seria kończy się nagłym zawieszeniem akcji w momencie, gdy Widma zmierzają na nowe żerowisko na Ziemi.

Seria 3 rozpoczyna się w miejscu zakończenia serii 2, a swoją premierę w USA miała 14 lipca 2006 roku. Po powstrzymaniu Widm przed dotarciem na Ziemię i porażce w badaniach nad retrowirusem ekspedycja rozpoczyna trzeci rok pobytu w Galaktyce Pegaza z ciągłym zagrożeniem ze strony Widm, a także z nowym, potężnym wrogiem - Asuranami - samoreplikującymi się nanobotami (Replikatory) chcącymi wyeliminować mieszkańców Atlantydy i zniszczyć miasto. Sytuacja się komplikuje, gdy wskutek nieudanego eksperymentu wyczerpany zostaje ZPM pozbawiając miasta źródła mogącego zasilić tarcze. Wkrótce po tym ekspedycja odkrywa zaginiony statek Pradawnych i zostaje zmuszenia do opuszczenia Atlantydy, gdy jego załoga przejmuje miasto. Dowództwo Gwiezdnych Wrót wysyła gen. O'Neilla oraz Richarda Woolseya w celu wynegocjowania porozumienia między Ziemianami i Pradawnymi, które pozwoliłoby ekspedycji powrócić do Atlantydy. O'Neill i Woolsey łączą się z Ziemią, by przekazać informacje o ataku Asuran na miasto. Asuranie zabijają Pradawnych, którzy przejęli miasto po 10000 lat. Główni członkowie ekspedycji ignorują rozkazy i wracają do Atlantydy, gdzie ratują O'Neilla i Woolsey'a oraz odpierają inwazję Asuran. Finał serii zaczyna się, gdy Ziemianie wysyłają pierwsze uderzenie przeciwko Asuranom budującym flotę mającą zaatakować Ziemię. Asuranie przeprowadzają kontratak na Atlantydę przy pomocy potężnej broni energetycznej wystrzelanej przy pomocy satelity zawierającego gwiezdne wrota. Ostatecznie ekspedycja odpala napęd gwiezdny Atlantydy szukając ucieczki w przestrzeni kosmicznej. Finał kończy się uszkodzeniem hipernapędu, zostawiając Atlantydę dryfującą w niezbadanej przestrzeni z jednodniowym zapasem energii i ciężko ranną dr Weir.

  • Seria 4-5

Seria 4 miała swoją premierę w USA 28 września 2007 roku, a 9 października w Wielkiej Brytanii. Scenarzyści stwierdzili, że seria 4 poprowadzi serial w nowym kierunku. Jako iż zaczyna się ona w miejscu zakończenia serii 3 to przyszłość ekspedycji wydaje się ponura - Weir jest niepełnosprawna, a główni członkowie wyprawy odnieśli poważne rany. Dryfującemu w przestrzeni miastu kończy się energia, a jego mieszkańcy są odcięci od Ziemi, więc postanawiają zrabować Asuran w celu zdobycia ZPM. Dzięki niemu udaje im się dotrzeć do pobliskiej planety, jednak Weir zostaje wzięta do niewoli przez Asuran. Dowódcą ekspedycji zostaje pułkownik Samantha Carter. Pojawia się ona w odcinku Lifeline, gdzie pomaga mieszkańcom Atlantydy znaleźć nową planetę nadającą się do zasiedlenia oraz wylądować na niej, po czym zostaje wezwana do dowódctwa w celu złożenia raportu. Z rozkazu IOA wraca do miasta jako dowódca ekspedycji. Seria skupia się na głównych antagonistach: Asuranach i Widmach; a także na ciąży Teyli Emmagan. Główny kod Asuran zostaje przeprogramowany przez McKay'a skłaniając nanoboty do wypełnienia zleconej im przez Pradawnych misji pozbycia się Widm. W połowie serii są oni widocznie zniszczeni, a pozostałe odcinki koncentrują się na działaniach Michaela tak przeciwko ludziom, jak i pozostałym Widmom.

W serii 5 liderem ekspedycji zostaje Richard Woolsey. Teyla przetrzymywana w niewoli przez Michaela rodzi syna, któremu daje na imię Torren John, po czym ucieka razem ze swoją drużyną zanim udaje im się zneutralizować Michaela. Ten przy pomocy zdobytego skoczka napada na Atlandytę w celu porwania Torrena i zniszczenia miasta. Dzięki staraniom Shepparda, Teyli i McKay'a udaje się w końcu zabić Michaela. Seria przedstawia także grupę zbuntowanych Asgardczyków, którzy eksperymentują na ludziach w celu wydłużenia swojego życia. Kradną oni z Atlantydy urządzenie zwane "urządzeniem Attero", by zniszczyć Widma, jednak wskutek efektów ubocznych każde wrota otwarte po uruchomieniu urządzenia wybuchają. Ostatecznie urządzenie zostaje zniszczone. Widma zostają osłabione poprzez urządzenie Attero, a także przez Michaela i lek Hoffan, i przestają być główną siłą w galaktyce. Ich upadek pozwala ludziom stworzyć koalicję. McKay zakochuje się w dr. Keller, która ostatecznie odwzajemnia jego uczucia. W finałowym odcinku Todd ostrzega Atlantydę, że jeden z jego podwładnych ma statek rój zasilany przez ZPM. Próbując odzyskać ZPM mieszkańcy Atlantydy są świadkami odebrania komunikatu z alternatywnej rzeczywistości podającego lokalizację Ziemi. Rój uszkadza Dedala i kieruje się w stronę Ziemi. Dzięki staraniom ekspedycji udaje się ostatecznie zniszczyć statek nad Ziemią, a Atlantyda ląduje w Pacyfiku w pobliżu mostu Golden Gate w San Francisco.

Nagrody i nominacje

  • Emmy 2005
    • Najlepsze efekty specjalne w serialu nominowani: Michelle Comens, John Gajdecki, Bruce Woloshyn, Jinnie Pak, Dan Mayer (I), Wes Sargent, Jose Burgos (II), Debora Dunphy i Chris Doll (II) za odcinek pilotażowy "Rising" (nominacja)
    • Najlepszy muzyczny motyw przewodni Joel Goldsmith (nominacja)
  • Emmy 2006
    • Najlepsza kompozycja muzyczna w serialu (oryginalna dramatyczna ścieżka dźwiękowa) Joel Goldsmith za odcinek "Grace Under Pressure" (nominacja)
  • Emmy 2008
    • Najlepsze efekty specjalne w serialu nominowani Mark Savela, Shannon Gurney, Erica Henderson (I), Jason Gross (II), James Kawano, Michael Lowes (I), Giles Hancock, Jeremy Kehler i Daniel Osaki za odcinek "Adrift" (nominacja)
  • People's Choice 2008
    • Ulubiony telewizyjny program sci-fi
  • Saturny 2005
    • Najlepszy serial telewizji regionalnej (nominacja)
    • Najlepsza drugoplanowa aktorka telewizyjna Torri Higginson (nominacja)
  • Saturny 2006
    • Najlepszy serial telewizji regionalnej (nominacja)

Lista odcinków

  • Sezon 1
  1. Rising (1)
  2. Rising (2)
  3. Hide and Seek
  4. Thirty Eight Minutes
  5. Suspicion
  6. Childhood's End
  7. Poisoning the Well
  8. Underground
  9. Home
  10. The Storm (1)
  11. The Eye (2)
  12. The Defiant One
  13. Hot Zone
  14. Sanctuary
  15. Before I Sleep
  16. The Brotherhood
  17. Letters From Pegasus
  18. The Gift
  19. The Siege (1)
  20. The Siege (2)
  • Sezon 2
  1. The Siege (3)
  2. The Intruder
  3. Runner
  4. Duet
  5. Condemned
  6. Trinity
  7. Instinct
  8. Conversion
  9. Aurora
  10. The Lost Boys
  11. The Hive
  12. Epiphany
  13. Critical Mass
  14. Grace Under Pressure
  15. The Tower
  16. The Long Goodbye
  17. Coup D'etat
  18. Michael
  19. Inferno
  20. Allies
  • Sezon 3
  1. No Man's Land
  2. Misbegotten
  3. Irresistable
  4. Sateda
  5. Progeny
  6. The Real World
  7. Common Ground
  8. McKay and Mrs. Miller
  9. Phantoms
  10. Return (1)
  11. Return (2)
  12. Echoes
  13. Irresponsible
  14. Tao of Rodney
  15. The Game
  16. The Ark
  17. Sunday
  18. Submersion
  19. Vengeance
  20. First Strike (1)
  • Sezon 4
  1. Adrift (2)
  2. Lifeline (3)
  3. Reunion
  4. Doppelganger
  5. Travelers
  6. Tabula Rasa
  7. Missing
  8. The Seer
  9. Miller's Crossing
  10. This Mortal Coil
  11. Be All My Sins Remember'd
  12. Spoils of War
  13. Quarantine
  14. Harmony
  15. Outcast
  16. Trio
  17. Midway
  18. The Kindred (1)
  19. The Kindred (2)
  20. The Last Man (1)
  • Sezon 5
  1. Search And Rescue (2)
  2. The Seed
  3. Broken Ties
  4. The Daedalus Variations
  5. Ghost in the Machine
  6. The Shrine
  7. Whispers
  8. The Queen
  9. Tracker
  10. First Contact (1)
  11. The Lost Tribe (2)
  12. Outsiders
  13. Inquisition
  14. The Prodigal
  15. Remnants
  16. Brain Storm
  17. Infection
  18. Identity
  19. Vegas
  20. Enemy at the Gate

Ciekawostki

  • Ben Browder był pierwotnym wyborem producentów serialu do roli majora John'a Sheppard'a. Joe Flanigan został wybrany ponieważ Browder brał udział w filmie Ucieczka w kosmos: Wojny Rozjemców. Później Browder został wybrany do roli podpułkownika Cameron'a Mitchell'a Gwiezdne wrota: SG-1.
  • Gwiezdne wrota znajdujące sie na planie serialu zrobione są z gumy.
  • Ekipa produkująca serial posiada dwa "Skoczki". Pierwszy jest zamknięty i jest używany w sceneriach i scenach w których tylko widać skoczka z zewnątrz. Drugi jest otwarty i służy do kręcenia zdjęć w środku skoczka jak i w scenach w których widać załogę.
  • Ludzie biorący udział w ekspedycji mają na ramieniu flagę państwa z którego pochodzą np. Australia, Szwecja, USA, Kanada, Szkocja, Hiszpania, Niemcy, Belgia, Południowa Afryka, Czechy, można nawet doszukać się polskiej flagi.
  • Po pierwszym sezonie Jason Momoa (Ronon) musiał obciąć swoje dredy, gdyż ich waga powodowała u niego bóle głowy, a nawet urazy kręgów szyjnych podczas filmowania scen akcji. Producenci serialu zgodzili się z decyzją i zaplanowano do filmu scenę, gdzie Ronon odcina swoje włosy w piątym sezonie. Ostatecznie zmiana została unieważniona przez sieć telewizyjną SCI FI, zmuszając aktora do występów w niestandardowej peruce.
  • Rainbow Francks mógł wybrać imię dla swojej postaci. Zdecydował się na imię Aiden, które jest kombinacją imienia syna Joe Flanigan i kuzyna Brada Wrighta.
  • Imię jednego z bohaterów (Radek Zelenka grany przez Davida Nykla) nie było używane od samego początku, ponieważ aktor David Hewlett (dr Rodney McKay) miał problemy z wymową tego imienia.
  • Tylko Joe Flanigan i David Hewlett pojawili się we wszystkich 100 odcinkach. Rachel Luttrell została wymieniona w napisach do wszystkich odcinków ale nie pojawiła sie w nich wszystkich.

Źródło

  • [[1]] wikipedia
  • [[2]] filmweb
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony