Gwiezdne wrota: Kontinuum

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gwiezdne wrota: Kontinuum (2008)

Martin Wood
Stargate: Continuum

Stargate continuum.jpg
Scenariusz: Brad Wright
Muzyka: Joel Goldsmith
Zdjęcia: Peter F. Woeste
Występują: Ben Browder
Michael Shanks
Amanda Tapping
Christopher Judge
Richard Dean Anderson
Beau Bridges
Claudia Black
Cliff Simon
Jacqueline Samuda
Produkcja: Kanada
USA
Typ film
Gatunek science fiction, przygoda
Czas 97 min.
Cykl: Stargate
poprzednia
-
następna
-
Stargate continuum2.jpg

Gwiezdne wrota: Kontinuum (tytuł oryg. Stargate: Continuum ) – amerykańsko-kanadyjski film science fiction, którego akcja rozgrywa się w świecie Gwiezdnych wrót. Film jest bezpośrednią kontynuacją serialu Gwiezdne wrota: SG-1 i kończy zapoczątkowany w nim wątek Goa'uldów.

Fabuła

Akcja filmu dzieje się w okolicach czasowych po pierwszym odcinku piątego sezonu Gwiezdne wrota: Atlantyda, kiedy to Samantha wraca na Ziemię z Galaktyki Pegaza, aby uczestniczyć w ceremonii usunięcia symbionta Goa’uld Baala z ostatniego jak mniemają klona. Głównym motywem będzie właśnie definitywne pożegnanie z Baalem. Na początku SG-1 uczestniczy we wspomnianej ceremonii dokonywanej za pomocą urządzenia Tok’Ra. W jej trakcie znika Vala Mal Doran, to ironicznie zauważa Baal, który twierdzi, że może i mają ostatniego klona, ale oryginał właśnie zamierza trochę namieszać. Sprawy zaczynają się dziać szybko. Znikają kolejne osoby i rzeczy. Ranny O’Neill nakazuje uciekać pozostałym członkom SG-1. Ostatecznie przez wrota, teoretycznie na Ziemię uciekają Samantha, Daniel i Mitchell.

Co było przyczyną nagłych zniknięć? Otóż jak się okazuje Baala zainspirowały burze słoneczne i to, jak pozwalają przy wykorzystaniu gwiezdnych wrót podróżować w czasie. I tak cofamy się do lat trzydziestych XX w. na statek transportujący wrota z Egiptu do stanów. Załogant zaniepokojony dźwiękami z ładowni schodzi tam, w tym momencie otwierają się wrota i nieborak zostaje zdematerializowany po czym wychodzi grupa uderzeniowa z Baalem i bombą. Statek zostaje opanowany i Baal opuszczając go pozostawia uruchomioną bombę czasową, ocalały kapitan statku wyrzuca ją jednak do morza.

Nasza ocalała częściowo drużyną rozpoczyna przygodę właśnie na statku w czasie obecnym. Statek tkwi gdzieś w lodowcach Arktyki. SG-1 udaje się wydostać na zewnątrz lodowca okalającego statek, ale Daniel doznaje odmrożeń nóg. Sam i Mitchell wyruszają szukać pomocy. Po kilku godzinach okazuje się, że Daniela znalazł okręt podwodny, ściągnięty tam ze względu na rozbłysk zauważony z satelity.

Na spotkanie pozostałej dwójki wychodzi nie kto inny jak Jack O’Neill, którego jednak bardzo dziwią wieści o śmierci jego syna i nie wierzy on w żadne linie czasowe. Rząd USA daje wiarę przybyszom, jednak nie ma zamiaru naprawiać linii czasowej, bo życie się potoczyło, jak potoczyło i w tej rzeczywistości mogłoby to mieć negatywne skutki. Tym bardziej, że nie było do tej pory kontaktu z obcą cywilizacją. Dawnej SG-1 rząd proponuje warunki, wg których mają oni trzymać się z dala od siebie i zajęć związanych z ich pracą zawodową z poprzedniej linii czasowej. Po roku takiego życia zaczynają jednak nieco bardziej rozglądać się. Mitchell odkrywa, że jego rodzina nie istnieje, jak się okazało, kapitan zaginionego statku był dziadkiem bohatera. Daniel próbuje podbudować swoje wcielenie żyjące w tym świecie.

Mniej więcej w tym czasie pojawiają się patrole Goa’uldów. Prezydent zwołuje naszą trójkę informując, że badania nad wrotami trwają w Antarktyce i jest drążony tunel do placówki Pradawnych.

Baal oczywiście znając przyszłość, tak manewrował, że podporządkował sobie pozostałych Władców Systemu i ze znaczną flotą zmierza urzeczywistnić swój plan panowania nad miliardową społecznością Ziemian. U jego boku jest Teal’c, któremu Baal obiecał wolność, Jaffa z Chulack oraz Goa’uld Ketesh (symbiont, który objął w posiadanie Valę Mal Doran).

Baal zamierza przejść do drugiej części planu i wyciąga... komórkę, co zaskakuje Ketesh, która jak sama Vala jest dość nieobliczalna i samolubna. Baal próbuje w kurtuazyjny sposób umówić się prezydentem USA na spotkanie, jednak rozmowa zostaje przerwana, ponieważ Ketesh zdążyła się zorientować w sytuacji i dźgnęła Baala mieczem. Wchodzi Teal’c, który widząc to i będąc świadomym, co to oznacza dla jego idei wolnych Jaffa, ucieka bombowcem Alkesh w kierunku Ziemi.

SG-1 zdąża w tej chwili odrzutowcami w stronę Antarktydy, jednak Ketesh wydaje rozkaz ataku na Ziemię i zniszczenia bazy na Antarktydzie. SG-1 zostaje poinformowane, że Rosjanie mają wrota ze statku, więc mają zawracać do Europy. Ścigani przez szybowce Goa’uldów zostają osłonięci w ostatniej chwili przez myśliwce rosyjskie. Docierają do Placówki z wrotami, tam spotykają Teal’ca. Udaje się SG-1 przekonać, że ich cele są zbieżne i opowiadają, jak wygląda rzeczywistość w linii czasowej, którą muszą przywrócić.

Z pomocą Teal’ca trafiają przez wrota na planetę, gdzie Baal miał system obserwacji burz słonecznych. Samantha rozpoczyna analizę danych tak, aby można było wrócić w odpowiednim momencie. W tym czasie na planetę dolatuje Ketesh i zsyła kolejne grupy szturmowe przez pierścienie transportowe, z którymi walczą Teal’c, Mitchell i Daniel. Samantha znajduje współrzędne i odpala wrota. Podczas kolejnego szturmu ginie Daniel, a zaraz potem Samantha i trafiony zostaje Teal’c, jedynie Mitchellowi udaje się przedostać do roku 1929.

Trochę więc miał czasu na zorganizowanie spraw. Widzimy więc ten sam statek i tę samą sytuację, co na początku. Załogant wchodzi do ładowni, a tam stoi jego kapitan i każe mu zająć pozycję. Otwierają się wrota i kolejni Jaffa padają po wyjściu z wrót. Wychodzi wreszcie Baal, którego twarz maluje przerażenie widząc Mitchella. Zdziwiony jest też załogant i sam kapitan, który właśnie wchodzi do ładowni.

Tym razem ceremonia przebiega bez zakłóceń. Po ceremonii, w szatni, Daniel wyraża obawę, w rozmowie z Mitchellem, czy to ostatni Baal, ten twierdzi, że raczej nie powinni już mieć przyjemności widzenia się z nimi. Gdy odchodzą, na szafce Mitchella widzimy jego zdjęcie z dziadkiem na statku.

Źródło

  • [[1]] wikipedia
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony