Hominidzi

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Hominidzi

Robert J. Sawyer
Hominids

Hominidzi.jpg
Język oryginału angielski
Forma Powieść
Pierwsze wydanie 2003
I wydanie polskie 2007
Wydawca Solaris
Przekład Agnieszka Jacewicz
Autor okładki Tomasz Maroński
ISBN 978-83-89951-80-9
Cykl: Neandertalska paralaksa
poprzednia
brak
następna
Ludzie

Powieść nagrodzona Hugo.

W „Hominidach” mamy okazję przyjrzeć się dwóm odrębnym gatunkom człowieka. Jednym z nich jesteśmy my, a drugim Neandertalczycy z równoległego świata, na którym to oni przetrwali jako dominujący gatunek istot myślących. Neandertalska cywilizacja i nauka stoją na poziomie porównywalnym do naszego, ale tamten świat ma zupełnie inną historię i filozofię. Neandertalski fizyk Ponter Boddit, podczas eksperymentu z komputerem kwantowym przypadkiem przekracza barierę między wszechświatami i zostaje przeniesiony do naszego świata.

Niemal natychmiast zostaje rozpoznany jako Neandertalczyk. Czuje się obcy w dziwnym dla niego świecie, nie potrafi porozumieć się z otoczeniem, a do tego musi przejść kwarantannę. Na szczęście znajduje kilkoro przyjaciół, w tym specjalistkę w dziedzinie genetyki, Kanadyjkę Mary Vaughan, kobietę, z którą zaczyna go łączyć szczególna więź.

Tymczasem w świecie Pontera, jego partner, Adikor Huld, musi stawić czoło podejrzeniom o morderstwo. Jak ma dowieść własnej niewinności, skoro nie wie, co się stało z jego przyjacielem?

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony