Howard Phillips Lovecraft

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Howard Philips Lovecraft
Lovecraft1.jpg
Data i miejsce urodzenia 20 sierpnia,1890
Providence
Data i miejsce śmierci 15 marca 1937
Providence
Narodowość USA
Ważne dzieła Zew Cthulhu
Strona domowa
Lovecraft2.jpg
Lovecraft3.jpg
Lovecraft4.jpg
Lovecraft6.jpg
Lovecraft5.jpg

Howard Phillips Lovecraft (ur. 20 sierpnia 1890 w Providence, zm. 15 marca 1937 w Providence) – pisarz amerykański, autor fantasy i opowieści grozy (weird fiction), składających się na tzw. mitologię Cthulhu. Jest jednym z prekursorów science fiction (fantastyki naukowej), opowiadania utrzymane w tej konwencji wprowadzają znaczną część istot znanych z jego mitologii.

Utwory podpisywał: Albert Frederick Willie, Ames Dorrance Rowley, C. M. Eddy, Jr., Harry Houdini, Hazel Heald, John J. Jones, Lewis Theobald, Lewis Theobald, Jr., Robert H. Barlow, Ward Phillips, Zealia Bishop, Zealia Brown Reed, Part Pain, Howard Phillips Lovecraft, Marcus Lollius, Percy Simple, L. Theoboald, Jr., H. Lovecraft, Howard P. Lovecraft, Sally Theobald.

Spis treści

Życie

Lovecraft praktycznie całe życie spędził w rodzinnym Providence w stanie Rhode Island. Od początku był samotnikiem, spędzał czas w domu, rzadko wychodząc na nocne spacery – stąd też nazywano go często Samotnikiem z Providence. Nauczył się czytać w wieku trzech lat, pisać – w wieku pięciu lat. Początkowo interesował się Baśniami tysiąca i jednej nocy (to prawdopodobnie pod ich wpływem stworzył postać Abdula al-Hazreda), by przejść do opowieści grozy, a zwłaszcza do twórczości Edgara Allana Poe, którą szczególnie podziwiał. Był samoukiem, interesował się m.in. astronomią. Kłopoty zdrowotne (prawdopodobnie spowodowane depresją) przyczyniły się do porzucenia przez niego szkoły średniej. Wiązało się to z załamaniem nerwowym matki, która ciężko przeżyła śmierć męża i zapaść finansową. Nie udało mu się też dostać na Uniwersytet Browna. Ratunkiem dla Lovecrafta okazała się korespondencja z magazynami literackimi.

21 maja 1921 r. zmarła jego matka, co było ciężkim ciosem dla pisarza. Jednak wkrótce na konferencji dziennikarzy-amatorów w Bostonie poznał starszą o siedem lat Sonię Haft Green, z którą ożenił się w roku 1924 mimo nieprzychylnego stanowiska jego ciotek. Wtedy też przeniósł się do Nowego Jorku. Nawiązał współpracę z magazynem Weird Tales, ale nie zgodził się objąć stanowiska redaktora naczelnego. Kłopoty zaczęły się wraz z problemami finansowymi jego żony, która w ich następstwie podupadła na zdrowiu. Sam Lovecraft bezskutecznie szukał pracy. Ostatecznie Sonia musiała przenieść się do Cleveland, a Howard Phillips zmienił mieszkanie na mniejsze w dzielnicy Red Hook niedaleko Brooklynu. Jednak czuł się tam bardzo źle i wrócił do Providence. Małżeństwa nie udało się uratować i w roku 1929 doszło do rozwodu.

Od powrotu do rodzinnego miasta zaczął się właściwie najlepszy okres w twórczości pisarza, powstały wtedy najbardziej znane dzieła. Pomimo dobrej passy twórczej, stan finansów Lovecrafta ulegał stałemu pogorszeniu, musiał zmieniać mieszkania na mniejsze. Kolejnym tragicznym wydarzeniem, jakie go spotkało, była samobójcza śmierć jego przyjaciela Roberta E. Howarda. W roku 1936 wykryto u Lovecrafta raka jelita i objawy niedożywienia. Niestety, na leczenie było już za późno. Długo zmagał się z bólem, ostatecznie w 1937 r. trafił do szpitala i zmarł po pięciu dniach. Został pochowany 18 marca na cmentarzu Swan Point.

Obok pisania fantastyki Lovecraft zajmował się też publicystyką. Poglądy polityczne pisarza były bardzo wyraziste. Był on rasistą, autorytarystą i ateistą. Uważał kulturę anglosaską za najwyższą w świecie, do innych odnosił się z pogardą. Pod koniec życia złagodził jednak swoje poglądy pod wpływem odbytych podróży, podczas których poznał ludzi reprezentujących różne kultury.

Twórczość

Przeważająca większość twórczości Lovecrafta odnosi się do stworzonej przez niego mitologii Cthulhu (termin ten wprowadził już po jego śmierci pisarz August Derleth) – panteonu niewyobrażalnych bóstw z innych światów. Sam Lovecraft mówił o kosmicznym horrorze – w którym strach wykracza poza racjonalne czynniki, gdy człowiek spotyka się z rzeczami, których nie jest w stanie objąć umysłem. Powracającym motywem jest bluźniercza księga Necronomicon napisana przez szalonego Araba Abdula Alhazreda (prawdopodobnie jest to pseudonim, który Lovecraft sam sobie nadał w młodości). Zawarte są tam tajemnice o pradawnych bóstwach, które kiedyś rządziły Ziemią i teraz czekają na moment, aby wrócić. Jednym z Wielkich Przedwiecznych jest Cthulhu – bóstwo śpiące na dnie oceanu.

Akcja opowiadań dzieje się zazwyczaj w Nowej Anglii – północno-wschodnim krańcu Stanów Zjednoczonych, który u Lovecrafta jest miejscem wciąż dzikim i niezbadanym, przesiąkniętym tajemnicą, i domem dla pradawnych kultów, których nie zniszczyły procesy czarownic. Pełno jest opisów wiktoriańskich, niszczejących domów w starych dzielnicach Providence i niezamieszkanych wzgórz za miastem. Lovecraft stworzył fikcyjne miasto w stanie Massachusetts – Arkham, gdzie na Uniwersytecie Miskatonic snuje się wiele szalonych, nowych teorii.

Lovecraft oprócz opowiadań pisał wiele listów, prowadził korespondencję z grupą przyjaciół, którzy dzielili się własnymi pomysłami na nowe utwory rozszerzające "mitologię Cthulhu" i oceniali je, lub po prostu dyskutowali o sprawach bieżących. Ocenia się, że od roku 1912 do śmierci napisał około 87 000 listów. Zebrana korespondencja Lovecrafta została wydana przez kilka wydawnictw w Stanach Zjednoczonych. Prace krytyczne

Lovecraft pisał też dużo prac krytycznych, z których najbardziej znaną jest Nadnaturalny horror w literaturze. Pisarz zawarł tam charakterystykę i historię powieści grozy w literaturze angielskiej i amerykańskiej.

Po śmierci Lovecrafta popularyzacją jego twórczości zajął się jego przyjaciel, August Derleth, który założył wydawnictwo Arkham House, zebrał i miejscami uzupełniał utwory swojego mistrza. Istnieją też inne wydawnictwa koncentrujące się na jego twórczości – jak np. Necronomicon Press.

Niektóre z opowiadań Lovecrafta miały być tłumaczone na język polski już w latach 30. XX wieku przez nieznanego autora podpisującego się pseudonimem Żalny[a]. Wspomina o tym Antoni Słonimski w swoich felietonach.

Lovecrafta uważa się za twórcę horroru science fiction (przez współczesnych zwanego horrorem kosmicznym), gdzie zamiast wampirów, strzyg czy innych potworów czytelnika straszyły istoty z innych wymiarów (Zew Cthulhu) czy efekty doświadczeń szalonych naukowców (Reanimator).

W powieści La llave del abismo José Carlos Somoza ukazuje świat, w którym dzieła Lovecrafta pełnią rolę Biblii.

Inspiracje

Nakręcono kilka ekranizacji opowiadań Lovecrafta, ale większość z nich jest mało znana. W Stanach Zjednoczonych powstała gra fabularna Zew Cthulhu, popularna również w Polsce.

Zespół metalowy Metallica umieściła na swej płycie Ride the Lightning instrumentalny utwór pt. "The Call of Ktulu", ilustrujący opowiadanie Zew Cthulhu i utwory nawiązujące do tej tematyki: "Trapped Under Ice" (również z Ride The Lightning), a także "The Thing That Should Not Be" oraz "Orion" z płyty Master of Puppets. Również Cradle of Filth nagrali dwa utwory nawiązujące do mitologii Cthulhu – "Cthulhu Dawn" z Midian i "Mother of Abominations" z Nymphetamine.

Iron Maiden, zespół heavymetalowy umieścił na okładce płyty Live After Death słynny cytat z prozy Lovecrafta. Jego twórczością inspirowały się również doommetalowe grupy Thergothon, Colosseum i Electric Wizard.

Grecki zespół Septic Flesh nagrał piosenkę "Lovecraft's Death". Również duński heavymetalowy zespół Mercyful Fate odniósł się do Lovecrafta. Na płycie "Time" został nagrany utwór "The Mad Arab" opowiadający o Abdul Al Hazred, a na płycie "Into The Unknown" "Kutulu (The Mad Arab Pt. II)". Pierwszy opisuje wizje Araba, a drugi samo pojawienie się Kutulu. W późnych latach 60 popularność zyskał zespół grający rocka psychodelicznego, H.P. Lovecraft z Chicago, który przyjął nazwę po pisarzu.

W Polsce, obok Vadera, również takie zespoły jak Empheris oraz Hellish odwołują się do twórczości Lovecrafta w swoich utworach "Lovecraft" (Empheris) oraz "The Call Of Azathoth" (Hellish).

Gry komputerowe również odwoływały się do dorobku Lovecrafta, bezpośrednio lub nie wprost. Z pierwszej grupy można wymienić Necronomicon: The Gateway to Beyond, Prisoner of Ice, Shadow of the Comet, Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth oraz serię Alone in the Dark. Do drugiego przypadku można natomiast zaliczyć gry: Quake, Blood, Penumbra Overture, Penumbra Black Plague oraz Amnesia: The Dark Descent i Amnesia: Justine.

W świecie mitologii Cthulhu osadzona jest znana na świecie planszowa gra kooperacyjna Arkham Horror, gdzie gracze wspólnymi siłami walczą z potworami przybywającymi do tytułowego miasteczka i starają się zapobiec pojawieniu się jednego z Przedwiecznych (lub stoczyć z nim rozstrzygającą walkę, jeśli do tego pojawienia jednak dojdzie). Gra doczekała się licznych dodatków i cieszy się na świecie dużą popularnością wśród miłośników planszówek. W 2009 r., nakładem wydawnictwa Galakta, ukazała się polska edycja gry. Polski tytuł – Horror w Arkham. Natomiast w 2008 roku ukazała się gra Die Sterne Stehen Richtig humorystycznie podchodząca do mitologii Cthulhu. W 2011 roku wydawnictwo Fantasy Flight Games wydało kolejną grę inspirowaną twórczością Lovecrafta Mansions of Madness. Jeden z graczy wciela się w strażnika tajemnic, który kieruje siłami z mitologii Cthulhu w celu wypełnienia sekretnego planu. Pozostali gracze przejmują rolę badaczy starających się zniweczyć niecne machinacje strażnika. Nowością w tej rozgrywce jest zastosowanie plastikowych figurek przedstawiających badaczy i potwory. Gry karciane

Na podstawie mitologii Cthulhu została stworzona kolekcjonerska gra karciana Mythos CCG przez firmę Chaosium, następnie zaś Call of Cthulhu CCG wydawana przez Fantasy Flight Games, która z czasem zmieniła formułę i przekształciła się w Call of Cthulhu LCG.

W polskim komiksie do twórczości Lovecrafta odwołuje się m.in. w sposób humorystyczny komiks Jana Platy-Przechlewskiego Wampiurs Wars. W komiksie światowym twórczość Lovecrafta była inspiracją np. dla Mike'a Mignoli twórcy komiksów o Hellboyu. Mignola napisał też inspirując się Zagładą Sarnath komiks z cyklu Elseworlds pod tytułem Zagłada Gotham, w którym w rzeczywistości z powieści Lovecrafta osadzony zostaje Batman. Necronomicon

Wymyślona przez Lovecrafta i powracająca często w jego pracach bluźniercza księga o tytule Necronomicon przez długi czas była przez wielu uznawana za prawdziwą. Nawet w listach do znajomych pisarzy Lovecraft starał się nie negować tego mitu. W ten sposób wytwarzał wokół swojej osoby i twórczości aurę tajemnicy, która czyniła jego opowiadania ciekawszymi. Pogłoskom jednak sam położył kres, w jednym z listów przyznając się do tego, jak naprawdę powstał Necronomicon. Powstało wiele drukowanych wersji Necronomiconu, część napisana przez znanych twórców, część przez fanów twórczości H. P. Lovecrafta.

Motyw Necronomiconu w popkulturze jest często wykorzystywany do dziś w filmie, muzyce i literaturze.

Cthulhu Mythos

cykl Mitologia Cthulhu

Fungi from Yuggoth

  • 1 The Book (1934) [wiersz]
  • 2 Pursuit (1934) [wiersz]
  • 3 The Key (1935) [wiersz]
  • 4 Recognition (1936) [wiersz]
  • 5 Homecoming (1935) [wiersz]
  • 6 The Lamp (1931) [wiersz]
  • 7 Zaman's Hill (1934) [wiersz]
  • 8 The Port (1930) [wiersz]
  • 9 The Courtyard (1930) [wiersz]
  • 10 The Pigeon-Flyers (1943) [wiersz]
  • 11 The Well (1930) [wiersz]
  • 12 The Howler (1932) [wiersz]
  • 13 Hesperia (1930) [wiersz]
  • 14 Star-Winds (1930) [wiersz]
  • 15 Antarktos (1930) [wiersz]
  • 16 The Window (1931) [wiersz]
  • 17 A Memory (1943) [wiersz] - Pamięć w: Historia Necronomiconu, Droga do szaleństwa, Bestia w jaskini i inne opowiadania; oraz publikacja w :Kruk 01 (01) 1997 i w: Nadnaturalny horror w literaturze
  • 18 The Gardens of Yin (1932) [wiersz]
  • 19 The Bells (1930) [wiersz]
  • 20 Night-Gaunts (1930) [wiersz]
  • 21 Nyarlathotep (1931) [wiersz] - Nyarlathotep w: Sny o terrorze i śmierci, Historia Necronomiconu
  • 22 Azathoth (1931) [wiersz] - Azathoth w: Sny o terrorze i śmierci, Historia Necronomiconu, Kruk 01 (01) 1997
  • 23 Mirage (1931) [wiersz]
  • 24 The Canal (1932) [wiersz]
  • 25 St. Toad's (1943) [wiersz]
  • 26 The Familiars (1930) [wiersz]
  • 27 The Elder Pharos (1931) [wiersz]
  • 28 Expectancy (1943) [wiersz]
  • 29 Nostalgia (1930) [wiersz]
  • 30 Background (1930) [wiersz]
  • 31 The Dweller (1930) [wiersz]
  • 32 Alienation (1931) [wiersz]
  • 33 Harbour Whistles (1930) [wiersz]
  • 34 Recapture (1930) [wiersz]
  • 35 Evening Star (1943) [wiersz]
  • 36 Continuity (1936) [wiersz]
  • Fungi from Yuggoth (1943) [zbiór opowiadań]

H. P. Lovecraft Omnibus

  • 1 The H. P. Lovecraft Omnibus 1: At the Mountains of Madness and Other Novels of Terror (1985) [omnibus]
  • 2 The H. P. Lovecraft Omnibus 2: Dagon and Other Macabre Tales (1985) [zbiór opowiadań]
  • 3 The H. P. Lovecraft Omnibus 3: The Haunter of the Dark and Other Tales (1985) [zbiór opowiadań]

Inspector Legrasse

  • The Tales of Inspector Legrasse (2005) [zbiór opowiadań] z C. J. Henderson

Penguin Classics Lovecraft

  • The Call of Cthulhu and Other Weird Stories (1999) [zbiór opowiadań]
  • The Thing on the Doorstep and Other Weird Stories (2001) [zbiór opowiadań]
  • The Dreams in the Witch House and Other Weird Stories (2004) [zbiór opowiadań]

Powieści

Zbiory opowiadań

  • The Outsider and Others (1939)
  • Beyond the Wall of Sleep (1943)
  • The Weird Shadow Over Innsmouth (1944)
  • Marginalia (1944)
  • The Dunwich Horror (1945)
  • The Dunwich Horror and Other Weird Tales (1945)
  • Best Supernatural Stories of H. P. Lovecraft (1945)
  • The Lurking Fear and Other Stories (1947) inny tytuł: Cry Horror! (1958)
  • Something About Cats and Other Pieces (1949)
  • The Haunter of the Dark (1951)
  • The Survivor and Others (1957) with August Derleth
  • Dreams and Fancies (1962)
  • Roddy McDowall Reads the Horror Stories of H. P. Lovecraft (1962)
  • The Dunwich Horror and Others (1963)
  • Collected Poems (1963) inny tytuł: Fungi from Yuggoth & Other Poems (1971)
  • At the Mountains of Madness and Other Novels (1964)
  • The Colour Out of Space and Others (1964) Kolor z przestworzy
  • The Lurking Fear and Other Stories (1964)
  • Dagon and Other Macabre Tales (1965)
  • 3 Tales of Horror (1967)
  • Macabere Verhalen (1967)
  • Het Gefluister in de Duisternis (1968)
  • The Shadow Out of Time and Other Tales of Horror (1968) z August Derleth
  • The Tomb and Other Tales (1969)
  • Heksensabbat (1969)
  • The Horror in the Museum and Other Revisions (1970)
  • The Shuttered Room and Other Tales of Horror (1970) z August Derleth
  • The Dream-Quest of Unknown Kadath (1970) W poszukiwaniu nieznanego Kadath,
  • At the Mountains of Madness and Other Tales of Terror (1971)
  • The Doom That Came to Sarnath (1971)
  • The Lurking Fear and Other Stories (1971)
  • The Shuttered Room and Other Tales of Terror (1971) z August Derleth
  • The Shadow Over Innsmouth and Other Stories of Horror (1971)
  • The Watchers Out of Time and Others (1974) z August Derleth Obserwatorzy spoza czasu
  • The Horror in the Burying Ground (1975)
  • The Horror in the Museum and Other Tales (1975) z Hazel Heald - Koszmary
  • La Couleur Tombée du Ciel (1975)
  • A Winter Wish and Other Poems (1977)
  • The Best of H. P. Lovecraft: Bloodcurdling Tales of Horror and the Macabre (1982) Opowieści o makabrze i koszmarze
  • Griezelverhalen (1982)
  • Uncollected Prose & Poetry III (1982)
  • H. P. Lovecraft: Juvenalia, 1895-1905 (1984)
  • The H. P. Lovecraft Omnibus 1: At the Mountains of Madness and Other Novels of Terror (1987)
  • The Fantastic Poetry (1990)
  • The Battle That Ended the Century / Collapsing Cosmoses (1992) z Robert H. Barlow
  • Crawling Chaos (1993)
  • The Dream Cycle of H. P. Lovecraft (1995) Sny o terrorze i śmierci
  • Miscellaneous Writings (1995)
  • The Transition of H. P. Lovecraft: The Road to Madness (1996) Droga do szaleństwa
  • Tales of H. P. Lovecraft (1997)
  • The Loved Dead and Other Revisions (1997)
  • The Annotated H. P. Lovecraft (1997) Najlepsze opowiadania tom 1
  • More Anno­ta­ted H. P. Lovecraft (1999) Najlepsze opowiadania tom 2
  • Relatos de Terror (1999)
  • Relatos Fantásticos (1999)
  • The Ancient Track: The Complete Poetical Works of H. P. Lovecraft (2001)
  • Black Seas of Infinity (2001)
  • Waking Up Screaming: Haunting Tales of Terror (2003)
  • From the Pest Zone: The New York Stories (2003)
  • O Intruso (2004)
  • El Tumulo (2004)
  • En La Cripta (2004)
  • La Sombra Sobre Innsmouth (2004)
  • La Llave de Plata (2004)
  • Os Melhores Contos de Howard Philips Lovecraft, 1º volume (2005)
  • Tales (2005)
  • Shadows of Death (2005)
  • Os Melhores Contos de Howard Philips Lovecraft, 2º volume (2006)
  • Creeping Dementia (2007)
  • The Dark Worlds of H. P. Lovecraft, Volume 7 (2007)
  • The Dark Worlds of H. P. Lovecraft, Volume 8 (2007)
  • The Fiction: Complete and Unabridged (2008) inny tytuł: The Complete Fiction (2011)
  • Os Melhores Contos de Howard Philips Lovecraft, 3º volume (2008)
  • Necronomicon: The Best Weird Tales of H. P. Lovecraft (2008)
  • Collected Public Domain Works of H. P. Lovecraft (2008)
  • Os Melhores Contos de Howard Philips Lovecraft, 4º volume (2009)
  • The Call of Cthulhu and Other Dark Tales (2009)
  • At the Mountains of Madness and Other Weird Tales (2009)
  • Lovecraft's Best Short Stories (2009)
  • The Weird Writings of H. P. Lovecraft: Vol 2 (2010)
  • The Weird Writings of H. P. Lovecraft: Vol 1 (2010)
  • The Horror in the Museum: Collected Short Stories Vol. 2 (2010)
  • Hallowe'en in a Suburb & Others: The Complete Poems from Weird Tales (2010)
  • The Best of H. P. Lovecraft (2010)
  • Dagon and Other Tales of the Macabre Cycle (2010)
  • H.P. Lovecraft: Masters of the Weird Tale (2010)
  • The Call of Cthulhu and Other Tales of the Lovecraft Mythos (2011)
  • The Colour Out of Space (2011)
  • The Call of Cthulhu and Other Weird Tales (2011)
  • The Dream-Quest of Unknown Kadath and Other Oneiric Works (2011)
  • Eldritch Tales: A Miscellany of the Macabre (2011)
  • H. P. Lovecraft Goes to the Movies: The Classic Stories That Inspired the Classic Horror Films (2011)
  • At the Mountains of Madness and Other Works of Weird Fiction (2011)
  • Crawling Chaos Volume One: Selected Weird Fiction 1917-1927 (2012)
  • H. P. Lovecraft: Great Tales of Horror (2012)
  • The Best of H.P. Lovecraft: Tales That Truly Terrify from the Master of Horror (2012)
  • Collected Poetical Works (nieopublikowane)
  • Dagon 1994
  • Historia Necronomiconu 2002
  • Reanimator 1995
  • Z otchłani czasu 2004
  • Szepczący w ciemności 1983
  • Zew Cthulhu 1983
  • Potwór na progu 1984
  • Coś na progu 1999
  • Ukochani zmarli 1997
  • Elektryczny kat 2002
  • Godzina czwarta 2004
  • Ostatnia próba 2005
  • Najlepsze opowiadania tom 1 i Najlepsze opowiadania tom 2 2008
  • Zgroza w Dunwich 2012
  • Kopiec 2013 z Zealia Bishop
  • Przyszła na Sarnath zagłada 2016
  • W górach szaleństwa i inne opowieści 2017
  • Bestia w jaskini i inne opowiadania 2017
  • Nienazwane 2017
  • Poezje 2018
  • Przyczajona groza 2023

Zredagowane antologie

Chapterbooks

Nonfiction

  • Letters to Henry Kuttner (1936)
  • Supernatural Horror in Literature (1945) - Nadnaturalny horror w literaturze w:Nadnaturalny horror w literaturze lub Nadprzyrodzona groza w literaturze w: Przyszła na Sarnath zagłada
  • The Amateur Journalist (1955)
  • Lovecraft at Last (1975) z Willis Conover
  • The Occult Lovecraft (1975) z Anthony Raven
  • To Quebec and the Stars (1976)
  • Writings in the United Amateur, 1915-1925 (1976)
  • The Conservative, Complete: 1915-1923 (1976)
  • H. P. Lovecraft in "The Eyrie" (1979) z Marc A. Michaud i S. T. Joshi
  • Uncollected Letters (1986) z S. T. Joshi
  • European Glimpses (1988) z Sonia Greene
  • Yr Obt Servt: Some Postcards of Howard Phillips Lovecraft Sent to Wilfred Blanch Talman (1988)
  • The Vivisector (1990)
  • Letters to Henry Kuttner (1990)
  • H. P. Lovecraft: Letters to Henry Kuttner (1990)
  • Letters to Richard F. Searight (1992)
  • H. P. Lovecraft: Letters to Richard Searight (1992)
  • Autobiographical Writings (1992)
  • H. P. Lovecraft: Letters to Robert Bloch (1993)
  • Lord of a Visible World: An Autobiography in Letters (1999)
  • The Annotated Supernatural Horror in Literature (2000)
  • Letters to Alfred Galpin (2003)
  • Letters To Rheinhart Kleiner (2005)
  • O Fortunate Floridian: H. P. Lovecraft's Letters to Robert H. Barlow (2007)
  • Essential Solitude: The Letters of H. P. Lovecraft and August Derleth (2008) z S. T. Joshi i David E. Schultz i August Derleth
  • A Means to Freedom: The Letters of H. P. Lovecraft and Robert E. Howard (2009) z Robert E. Howard
  • Mysteries of Time and Spirit: Letters of H.P. Lovecraft and Donald Wandrei (2002) z Donald Wandrei i S. T. Joshi i David E. Schultz
  • Letters From New York (2005)
  • Selected Letters: 1911—1924 (1965)
  • Selected Letters: 1925—1929 (1968)
  • Selected Letters: 1929—1931 (1971)
  • Selected Letters: 1932—1934 (1976)
  • Selected Letters: 1934—1937 (1976)

Serie opowiadań

Opowiadania

Książki o Lovecrafcie

Wybrane filmy na podstawie twórczości Lovecrafta

  • 1963 The Haunted Palac (Nawiedzony pałac) (reż. Roger Corman)
  • 1965 Die, Monster, Die! (Przeklęty dom) (Giń, Stworze, Giń!!) (reż. Daniel Haller)
  • 1967 The Shuttered Room (Zamknięte Okna) (reż. David Greene)
  • 1968 Reincarnation (Reinkarnacja) (reż. Vernon Sewell)
  • 1968 Curse of the Crimson Altar (reż. Vernon Sewell)
  • 1970 The Dunwich Horror (Horror w Dunwich) (reż. Daniel Haller)
  • 1980 The Music of Erich Zann (Muzyka Ericha Zanna) (film krótkometrażowy) (reż. John Strysik)
  • 1985 Re-Animator (Reanimator) (reż. Stuart Gordon)
  • 1986 From Beyond (Zza światów) (reż. Stuart Gordon)
  • 1987 The Curse (Klątwa) (reż. David Keith)
  • 1988 The Unnamable (Nienazwany) (reż. Jean-Paul Ouelette)
  • 1989 Bride of Re-animator ("Narzeczona Re-Animatora") (reż. Brian Yuzna)
  • 1989 Dark Heritage (reż. David McCormick)
  • 1992 The Ressurected (Wskrzeszony) (reż. Dan O'Bannon)
  • 1993 The Unnamable II: The Statement of Randolph Carter" (Powrót Nienazwanego) (reż. Jean-Paul Ouellette)
  • 1994 Necronomicon (reż. Christophe Gans, Brian Yuzna, Shusuke Kaneko)
  • 1994 Lurking Fear (aka Pełzający strach) (Przyczajona groza) (reż. Courtneyn Joyner)
  • 1995 Castle Freak (Potwór na zamku) (reż. Stuart Gordon)
  • 1995 In the Mouth of Madness (W paszczy szaleństwa) (reż. John Carpenter)
  • 1997 Bleeders (Hemoglobina) (reż. Peter Svatek)
  • 1999 Cool Air (reż. Bryan Moore)
  • 2001 Nyarlathotep (film krótkometrażowy) (reż. Cristian Matzke)
  • 2001 Dagon (reż. Stuart Gordon)
  • 2003 The Dream-Quest of Unknown Kadath (reż. Edward Martin)
  • 2005 Call of Cthulhu (Zew Cthulhu) (reż. Andrew Leman)
  • 2005 Mistrzowie horroru (Masters of Horror) (odcinek Koszmar w domu wiedźmy) (Dreams in the Witch House) (reż. Stuart Gordon)
  • 2006 Beyond the Wall of Sleep (Poza murem snu) (reż. Barret J. Leigh, Thom Mauer)
  • 2007 Cthulhu (reż. Dan Gildark)
  • 2008 In Search Of Lovecraft (reż. David J. Hohl)
  • 2009 The Last Lovecraft: Relic of Cthulhu (reż. Henry Saine)
  • 2009 The Dunwich Horror (reż. Leigh Scott)
  • 2011 Szepczący w ciemności (The whisperer in darkness) (reż. Sean Branney)

Źródła

  • [1] wikipedia
  • [2] The H.P. Lovecraft Archive

Cytaty

  • "Najstarszym i najsilniejszym uczuciem znanym ludzkości jest starch, a najstarszym i najsilniejszym rodzajem strachu jest strach przed nieznanym".

H.P. Lovecraft "Nadnaturalny horror w literaturze"

  • "Zawsze będzie istniał pewien mały procent osób odczuwających palącą ciekawość w stosunku do nieznanej przestrzeni kosmosu oraz pragnienie uwolnienia się z więzienia tego, co znane i rzeczywiste, i ucieczki do zaklętych krain pełnych niewiarygodnych przygód oraz nieskończonych możliwości, jakie otwierają przed nami sny i sugerują pewne zjawiska takie jak głębokie lasy, fantastyczne miejskie wieże oraz ogniste zachody słońca".

H.P. Lovecraft "Koszmary i fantazje. Listy i eseje"

  • "Wydaje mi się, że największym dobrodziejstwem na tym świecie jest fakt, że umysł ludzki nie potrafi skorelować całej swej istoty".

H.P. Lovecraft "Zew Cthulhu"

  • "Dopiero przyjrzawszy się bliżej, spostrzegł, jak bardzo religii brakuje fantazji i piękna, jak wiele jest w niej zatęchłego, prozaicznego banału, ile ma w sobie nadętej solenności, jak groteskowe są roszczenia do niezbitej prawdy, które nużąco i przemożnie rządzą umysłami większości jej wyznawców. Dopiero wówczas dostrzegł w pełni, że religia nieporadnie usiłuje podtrzymać przy życiu jako dosłowne fakty rozjątrzone lęki i domysły pierwotnej rasy mierzącej się z nieznanym. Przykrzyło mu się patrzeć, z jakim namaszczeniem ludzie usiłują przekuć w ziemską rzeczywistość dawne mity co rusz demaskowane przez naukę, którą tak się pysznią".

H.P. Lovecraft "Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony