Jakub Ćwiek

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jakub Ćwiek
Jakub cwiek2.jpg
Data i miejsce urodzenia 24 czerwca,1982
Opole
Narodowość Polska
Nagrody
Nagroda Zadlowska
Strona domowa
e-mail


Jakub Ćwiek ur. w Opolu w 1982 roku autor fantastyki.

Książkowym debiutem Jakuba Ćwieka był zbiór opowiadań Kłamca, który ukazał się 23 listopada 2005 roku nakładem Fabryki Słów. Wcześniej, 22 lipca 2005 roku, jego opowiadanie Heroldowie Joe Blacka ukazało się na łamach sieciowego magazynu Esensja.

Jakub Ćwiek czterokrotnie był nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla (za opowiadania Cicha noc, 2005; Bóg marnotrawny, 2006; Małpki z liści, 2010; oraz za powieść Krzyż Południa. Rozdroża, 2010). W 2012 roku zdobył Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie "Bajka o trybach i powrotach", które ukazało się w zbiorze Księga wojny nakładem wydawnictwa Runa.


Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach; studia przerwał. Obecnie pracuje jako Contenmt Designer w agencji Lubię to – Social Media Agency. Jest twórcą silnie związanym z fandomem; był wiceprezesem Śląskiego Klubu Fantastyki, jest częstym gościem konwentów, w czasie których bierze udział w spotkaniach autorskich, prowadzi prelekcje, konkursy, warsztaty czy LARP-y.

Prócz twórczości stricte literackiej Jakub Ćwiek jest publicystą – jego felietony ukazują się w „Nowej Fantastyce” oraz na portalu Hatak.pl, scenarzystą oraz copywriterem; hobbystycznie także aktorem i reżyserem teatralnym.

Jako członek ŚKF-u opiekował się sekcją teatralną – grupą Słudzy Metatrona. Adaptowane i reżyserowane przez Jakuba Ćwieka przedstawienia grupy wystawiane były na konwentach w całym kraju. Utwory, na których opierali się Słudzy Metatrona, to m.in.: Arlekin i walentynki oraz Kaliope Neila Gaimana, Rybki małe ze wszystkich mórz Terry'ego Pratchetta, Córeczka tatusia Franka Millera, Dokąd jedzie ten tramwaj oraz Towarzysz podróży Janusza A. Zajdla, Zrodzony z męża i niewiasty Richarda Mathesona czy Nie mam ust a muszę krzyczeć Harlana Ellisona. W wystawianej przez grupę sztuce na postawie komiksu Neila Gaimana Arlekin i walentynki Jakub Ćwiek wcielił się w tytułową rolę. Spektakl Kaliope w marcu 2007 roku Słudzy Metatrona wystawili w krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Od maja 2010 roku Jakub Ćwiek prowadzi warsztaty literackie. Prywatnie ojciec dwójki dzieci, Zuzanny i Samuela.

Spis treści

Kłamca

Chłopcy

cykl Chłopcy

Dreszcz

Grimm City

Stróże

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Komiksy

Inne publikacje

Linki

Cytaty

  • "[...] nie zawsze trzeba wygrywać, żeby zostać zwycięzcą. Czasem wystarczy, że inni przegrają".

Jakub Ćwiek "Kłamca 2. Bóg marnotrawny"

  • - Im później nauczysz się bać, tym później dorośniesz".

Jakub Ćwiek "Chłopcy"

  • "Stare, dobre czasy. Jedyne miejsce na świecie, gdzie każdy był i każdy pamięta je zupełnie inaczej".

Jakub Ćwiek "Kłamca 3. Ochłap sztandaru"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony