Jarosław Grzędowicz

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jarosław Grzędowicz
Grzedowicz.jpeg
Data i miejsce urodzenia 3 maja,1965
Wrocław
Narodowość Polska
Jarosław Grzędowicz z żoną, Mają Lidią Kossakowską na uroczystości wręczenia Nagród im. Zajdla

Jarosław Jeremiasz Grzędowicz (ur. 3 maja 1965 we Wrocławiu) - polski pisarz fantastyki.

Debiutował w roku 1982 r. opowiadaniem "Azyl dla starych pilotów", zamieszczonym w tygodniku "Odgłosy". W tym samym roku w tym samym periodyku zamieścił utwór "Twierdza Trzech Studni".

W 1990 razem z Rafałem A. Ziemkiewiczem, Andrzejem Łaskim, Krzysztofem Sokołowskim i Dariuszem Zientalakiem założył magazyn literacki Fenix. Od roku 1993 aż do ostatniego numeru czasopisma w 2001 był jego redaktorem naczelnym. Obecnie jest dziennikarzem w "Gazecie Polskiej" oraz zajmuje się tłumaczeniem komiksów. Jego opowiadania publikowane były w "Nowej Fantastyce", "Feniksie", oraz wielu antologiach science fiction.

Opublikowane w 1999 roku w Internecie opowiadanie „Klub absolutnej karty kredytowej” (zamieszczone później w Księdze Jesiennych Demonów) otrzymało nominację do Nagrody Elektrybałta, a po publikacji w Wizjach alternatywnych 2002 także nominację do Nagrody Sfinksa.

W roku 2003 ukazał się zbiór jego opowiadań grozy Księga jesiennych demonów, w 2005 pierwszy tom powieści Pan Lodowego Ogrodu (Fabryka Słów) (tom drugi w 2007 roku, a trzeci w 2009), a w 2006 powieść Popiół i kurz, opowieść ze świata Pomiędzy (Fabryka Słów), która jest kontynuacją opowiadania "Obol dla Lilith".

Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest mężem pisarki Mai Lidii Kossakowskiej.

Spis treści

Nagrody

2006 - Śląkfa - Twórca Roku 2006 - Nagroda im. Janusza A. Zajdla za Pan Lodowego Ogrodu 1 (powieść) i "Wilcza zamieć" (opowiadanie) 2006 - Sfinks za Pan Lodowego Ogrodu 1 2007 - Nagroda im. Janusza A. Zajdla za Popiół i kurz 2009 - Nautilus za Pan Lodowego Ogrodu 3

Pan Lodowego Ogrodu

cykl Pan Lodowego Ogrodu

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony