Jarosław Grzędowicz

Z encyklopediafantastyki.pl
(Przekierowano z Jarosław J. Grzędowicz)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jarosław Grzędowicz
Grzedowicz.jpeg
Data i miejsce urodzenia 3 maja,1965
Wrocław
Narodowość Polska
Jarosław Grzędowicz z żoną, Mają Lidią Kossakowską na uroczystości wręczenia Nagród im. Zajdla

Jarosław Jeremiasz Grzędowicz (ur. 3 maja 1965 we Wrocławiu) - polski pisarz fantastyki.

Debiutował w roku 1982 r. opowiadaniem "Azyl dla starych pilotów", zamieszczonym w tygodniku "Odgłosy". W tym samym roku w tym samym periodyku zamieścił utwór "Twierdza Trzech Studni".

W 1990 razem z Rafałem A. Ziemkiewiczem, Andrzejem Łaskim, Krzysztofem Sokołowskim i Dariuszem Zientalakiem założył magazyn literacki Fenix. Od roku 1993 aż do ostatniego numeru czasopisma w 2001 był jego redaktorem naczelnym. Obecnie jest dziennikarzem w "Gazecie Polskiej" oraz zajmuje się tłumaczeniem komiksów. Jego opowiadania publikowane były w "Nowej Fantastyce", "Feniksie", oraz wielu antologiach science fiction.

Opublikowane w 1999 roku w Internecie opowiadanie „Klub absolutnej karty kredytowej” (zamieszczone później w Księdze Jesiennych Demonów) otrzymało nominację do Nagrody Elektrybałta, a po publikacji w Wizjach alternatywnych 2002 także nominację do Nagrody Sfinksa.

W roku 2003 ukazał się zbiór jego opowiadań grozy Księga jesiennych demonów, w 2005 pierwszy tom powieści Pan Lodowego Ogrodu (Fabryka Słów) (tom drugi w 2007 roku, a trzeci w 2009), a w 2006 powieść Popiół i kurz, opowieść ze świata Pomiędzy (Fabryka Słów), która jest kontynuacją opowiadania "Obol dla Lilith".

Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mąż tragicznie zmarłej pisarki Mai Lidii Kossakowskiej.

Spis treści

Nagrody

2006 - Śląkfa - Twórca Roku 2006 - Nagroda im. Janusza A. Zajdla za Pan Lodowego Ogrodu 1 (powieść) i "Wilcza zamieć" (opowiadanie) 2006 - Sfinks za Pan Lodowego Ogrodu 1 2007 - Nagroda im. Janusza A. Zajdla za Popiół i kurz 2009 - Nautilus za Pan Lodowego Ogrodu 3

Pan Lodowego Ogrodu

cykl Pan Lodowego Ogrodu

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Cytaty

  • "Przejściowe pory roku nie są dla mnie najlepsze. Dla nikogo takiego jak ja. Obłęd lubi wracać jesienią lub przedwiośniem. Lubi niż, mgłę, ołowiane zachmurzone niebo. Budzisz się rano i masz do dyspozycji albo nieokreślony lęk, albo smutek. A czasami jedno i drugie. Chciałbym obudzić się pogodnym i uśmiechniętym lub przynajmniej obojętnym, ale jedyne, na co mogę liczyć, to wybór między trwogą a rozpaczą oraz nadzieja, że nie zwariuję do reszty".

Jarosław Grzędowicz "Popiół i kurz. Opowieść ze Świata Pomiędzy"

  • "Popadałem czasem w smętne zamyślenie. Wieczorami siedziałem w swojej sypialni albo na tarasie i patrzyłem na ogród. Słuchałem wołania nocnych ptaków i spoglądałem na lśniące wody jeziora. Szukałem milczenia i samotności".

Jarosław Grzędowicz

" - Dzień dobry, Norman - powiedziała lodówka. - Dzień dobry, Norman - powiedział prysznic. - Dzień dobry, kurwa - powiedział Norman".

Jarosław Grzędowicz "Wypychacz zwierząt"

  • "Niektórzy ludzie czują przykrość wchodząc do pustego mieszkania, niektórzy nie potrafią zjeść we własnym towarzystwie śniadania, a samotny wieczór przyprawia ich o depresję. Mnie nie. Zwłaszcza w czwartkowy wieczór. Słucham muzyki, oglądam telewizję, sklejam modele, czytam książki, gotuję. Brak innych ludzi w otoczeniu to brak zagrożeń. Nikt niczego ode mnie nie żąda, niczego nie oczekuje, nikt nie ma wobec mnie planów ani wymagań".

Jarosław Grzędowicz "Księga jesiennych demonów"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony