Jarosław Zieliński

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jarosław Zieliński
JaroslawZielinski.jpg
Data i miejsce urodzenia 4 stycznia,1971
Warszawa
Data i miejsce śmierci 7 sierpnia 2012
Warszawa
Narodowość Polska
Ważne dzieła Sytuacja krytyczna

Jarosław Zieliński (ur. 4 stycznia 1971 w Warszawie, zm. 7 sierpnia 2012 tamże) – polski pisarz, poeta, redaktor, dziennikarz, politolog i informatyk.

Spis treści

Biografia

Jarosław Zieliński urodził się jako syn Heleny i Eugeniusza Zielińskich w Warszawie. Wczesne dzieciństwo spędził na Muranowie, zaś w r. 1977 zamieszkał na Ursynowie, z którym był ściśle związany aż do śmierci. Ukończył XLIV Liceum Ogólnokształcące im. Antoniego Dobiszewskiego (1990), a następnie studiował na Wydziałach Polonistyki oraz Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1998 r. obronił pracę magisterską pt. „Marketing polityczny w Internecie”. Jej fragmenty zamieszczono później w Sieci, natomiast wersja rozszerzona ukazała się pośmiertnie w postaci książki w r. 2013. Jarosław odznaczał się niezwykłą aktywnością zawodową. Poczynając od lat 90-tych pracował jako redaktor i specjalista od Internetu w redakcjach i firmach informatycznych: „Gazeta Wyborcza” (od grudnia 1993), Lotus Development Polska, Digital Equipment Polska, Compaq, Hewlett-Packard Polska. Równocześnie w l. 1990 – 2012 kierował (wraz z matką) księgarnią i wydawnictwem „Arkona” na Ursynowie, a w l. 2004 – 2011 prowadził na Uniwersytecie Warszawskim zajęcia z informatyki i politologii oraz zajmował się ochroną danych osobowych, bazami danych, a także tworzeniem programów i stron komputerowych. Badał media społecznościowe i kulturę masową. Był głęboko zaangażowany w projekty Google: Altamagusta.pl i Nieoznaczone.pl (publikujące fantastykę), Slowa i linie.pl (zamieszczające wiersze) oraz Winter.pl (poświęcone Internetowi) i Demopol.pl (artykuły o marketingu i Internecie). Był również wikipedystą. Plonem jego pracy jest ok. 1,5 tysiąca artykułów, wydanych w formie papierowej i elektronicznej. Ciekawy świata, wiele podróżował zarówno po Polsce, jak i zagranicą. Zwiedził liczne kraje europejskie, m.in. Bułgarię i państwa bałkańskie, Francję, Hiszpanię, Włochy i Wielką Brytanię. A także położone na innych kontynentach: Maroko i Jordanię, Chiny i Indie, Argentynę i Peru oraz USA. Ślady tych pobytów odnajdujemy w jego twórczości, zwłaszcza że każdy tekst – prozatorski lub poetycki – opatrywał informacją o miejscu i czasie powstania. Jarosław Zieliński zmarł nagle i przedwcześnie w nocy z 6 na 7 sierpnia 2012 r.

Twórczość

Sztukę szybkiego czytania i pisania Jarosław Zieliński posiadł jeszcze w przedszkolu. Teksty literackie zaczął tworzyć bardzo wcześnie: „Sytuację krytyczną” (tytuł, którym później opatrzono cały tom tekstów zebranych) napisał już w styczniu 1985, a wiersz o znamiennym tytule „Pierwszy” – w grudniu tegoż roku. Co prawda redakcja Nowej Fantastyki odrzuciła opowiadanie, nie zraziła jednak młodego człowieka do pisania, czego dowodem liczne utwory, powstałe przeważnie w drugiej połowie lat 80-tych. W r. 1989 Zieliński związał się z Klubem Tfurców. Choć bardzo rzadko prezentował własne teksty, to jednak systematycznie uczestniczył w warsztatach, sesjach i szkoleniach. Przede wszystkim zaś redagował i składał klubowy fanzin Fantom. Literacko debiutował w r. 1989 opowiadaniem „Rycerz, krew i kruk na ostrzu miecza”, a w 1994 wydał tomik poetycki „Słowa i linie” (ówczesna wersja zawierała 100 wierszy). Jego pierwszy wieczór poetycki odbył się 9 października 1996 w warszawskim Centrum Kultury Łowicka. Od końca lat 90-tych składał nową edycję "Fantoma”, a w kwietniu 2004 rozpoczął pracę nad koncepcją systemu informacyjnego o fantastyce Altamagusta.pl . Przed śmiercią przygotował do druku tom fantastycznej prozy, który został wydany pt. Sytuacja krytyczna staraniem rodziców oraz Artura Szrejtera i Tomasza Kołodziejczaka w r. 2013. Zbiór zawiera zarówno nowele Science Fiction (pisane w l. 1985 – 1997), luźno połączone sylwetkami kilku bohaterów i motywem hinortyki, jak i cykl fantasy o rycerzu Tevatcie (powstały w l. 1989/90 – 2007) oraz mikropowieść „Pieśni Almanhor” (stworzoną między październikiem 1988 a sierpniem 1989). Książkę i osobę autora promowano na Polconie 2013 w Warszawie. Rok wcześniej ukazało się drugie, rozszerzone wydanie „Słów i linii”, zawierające 176 wierszy (także z aluzjami do utworów fantastycznych), pisanych od grudnia 1985 do listopada 2010 i wysoko ocenionych m.in. przez Piotra Matywieckiego. Autorowi przyznano pośmiertnie Honorową Nagrodę Literacką im. ks. Jana Twardowskiego za rok 2012. W styczniu 2015 r. ukazało się polsko-rumuńskie wydanie wybranych wierszy Zielińskiego pt. "Poeta chowa się w słowach/Poetul se ascunde in cuvinte" w przekładzie prof. Alexandru G. Serbana, natomiast w styczniu 2016 r. wydanie polsko-albańskie pt. "Przerwana linia/Vize e keputur" w przekładzie Mazlluma Saneji.

Zbiór opowiadań

Opowiadanie

Inna twórczość

  • Pakiet graficzny Morel Draw 4.0, SIM Publishing 1993
  • Wprowadzenie do Lotus Notes, Doctor Q Pres 1995 – wydanie I; wydanie II rozszerzone pt. Lotus Notes 3 – Mikom 1996
  • Podstawy informatyki (razem z Tomaszem Kołodziejczakiem), Prószyński i S-ka 1995 (wydanie I); wydanie II zmienione 1997
  • Rządy w państwach Europy, t. 4 (z Eugeniuszem Zielińskim), Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR 2007
  • Metodologia pracy naukowej, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR 2012
  • Marketing polityczny w Internecie, Wydawnictwo Adam Marszałek 2013

Poezja

*Słowa i linie – 1994 (wydanie I); wydanie II rozszerzone Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR 2012

Fundacja

W lipcu 2013 r. na warszawskim Ursynowie powołano – dzięki staraniom rodziców twórcy – Fundację Arkona im. Jarosława Zielińskiego. Celem Fundacji jest wspieranie i popularyzacja wśród młodego pokolenia różnorodnych przedsięwzięć z dziedziny poezji (m.in. konkursów poetyckich), jak również przyznawanie młodym poetom nagród i stypendiów pieniężnych. Prezesem Zarządu organizacji został znany poeta Stanisław Grabowski. W roku 2014 po raz pierwszy rozpisano Konkurs o Złotą Różę Nagrody Literackiej im. Jarosława Zielińskiego. Konkurs powtórzono w latach 2015, 2016 i 2017. Fundacja przyznaje nagrody poetom, którzy nie przekroczyli 41 lat, za najciekawszy tomik wierszy wydany w roku poprzedzającym konkurs, a także stypendia uzdolnionej poetycko młodzieży gimnazjalnej i licealnej.

Linki

  • [1] Fundacja Arkona im. Jarosława Zielińskiego
  • [2] Altamagusta
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony