Jedenaście pazurów

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jedenaście pazurów

red. Mirosław Kowalski

Jedenascie pazurow.jpeg
Język oryginału polski
Forma Antologia
I wydanie polskie 2010
Wydawca Supernowa
Autor okładki Tomasz Piorunowski
ISBN 9788375780277
Kupisz w: Solarisnet.pl


„Kotom wszystko wolno”. - Andrzej Sapkowski

„Na początku był kot. Istota pod każdym względem - inteligencji, fizycznego piękna, wrodzonej tajemniczości i gracji poruszania się - absolutnie doskonała. Inne dokonania naszego Stwórcy, a zwłaszcza te przemieszczające się na dwóch nogach, uznać należy za wypadek przy pracy, prototyp co najwyżej”.

Jedenastu autorów, jedenaście różnych prób przeniknięcia odwiecznej kociej tajemnicy. Zebrane przez nas opowiadania reprezentują pełen asortyment gatunków współczesnej fantastyki od klasycznej science fiction poprzez fantasy, horror, space operę, urban fantasy aż po groteskę. Niektórzy z autorów podejmują koci temat nieco przewrotnie, inni całkiem poważnie. W czułym uścisku JEDENASTU PAZURÓW każdy z czytelników znajdzie coś dla siebie: horror, że aż strach zgasić światło, literacką żonglerkę cytatami, socjologiczno-polityczną analizę wydarzeń ostatniego trzydziestolecia, inspirowaną komputerowymi grami kosmiczną bijatykę, anglosaską dystynkcję i skrzeczącą rzeczywistość.

O kotach pisano od wieków i dalej będzie się pisać, albowiem każde pokolenie próbuje na nowo rozwiązać fascynującą zagadkę kociej natury. Jak dotąd nikomu się nie udało, ale może kiedyś...?

Mirosława Sędzikowska: Część z moich dziesięciu kotów była czarna, poruszałam się więc po mieszkaniu, spluwając przez lewe ramię i wysuwając dwa palce od uroku.

Paweł Ciećwierz: Gdybym był kotem, dałbym się głaskać cały dzień albo siedział na piecu.

Piotr Patykiewicz: Moje beztroskie dzieciństwo skończyło się, gdy zobaczyłem, jak mój pieszczoch, ten stary obłudnik wymiotuje mysim futerkiem..

Paweł Kempczyński: Adolf, kot mojej dziewczyny, miał jakieś siedem kilo żywej wagi i nienawidził mnie z całej głębi swojego kociego serca.

Łukasz Orbitowski: Koty... mam wrażenie, że obcuję z czymś świętym i przedwiecznym.

tytuł opowiadania tytuł oryginalny cykl autor przekład
Aquila, Aquila Marcin Przybyłek
Dobranocka Paweł Ciećwierz
Kociarka Piotr Patykiewicz
Koszmar w Providence Łukasz Orbitowski
Kot Szrekingera Jaga Rydzewska
Kotik Witold Jabłoński
Nietak Mirosława Sędzikowska
Nocą czarną jak kot Marcin Wełnicki
Paskudny dzień w mieście Donat Szyller
Podłe życie, podła śmierć Paweł Kempczyński
Szczyt piramidy Artur Baniewicz


Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony