Jerzy Grundkowski

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jerzy Grundkowski
Jerzy grundkowski.jpeg
Data i miejsce urodzenia 20 listopada,1953
Bydgoszcz
Data i miejsce śmierci 12 grudnia 2016
Bydgoszcz
Narodowość Polska
Ważne dzieła Annopolis, miasto moich snów


Jerzy Grundkowski ur. 20 listopada 1953 w Bydgoszczy. Ukończył studia historyczne na UMK w Toruniu. Od 1978 pracował jako dziennikarz w redakcji „Bydgoskiego Stomilu".

Debiutował na antenie PR opowiadaniem "Żółta cysterna" (1977). Uprawia gatunki prozatorskie, od prozy historycznej i współczesnej po fantastyczną i fantastycznonaukową. Swoje opowiadania zamieszczał w „Twórczości", „Literaturze", „Tygodniku Kulturalnym", „Piśmie Literacko-Artystycznym", „Młodym Techniku", „Nowym Wyrazie", „Nur¬cie", „Odgłosach", „Faktach". Eseje i recenzje w „Piśmie Literac¬ko-Artystycznym", „Nurcie" i „Kujawach".

W 1983 ukazało się Annopolis, miasto moich snów (WL, Kr.: W stronę Annopolis; Sprzysiężenie; Tajemnica; Przesłuchanie; Pułapka; Dwadzieścia lat później; Plac Zamkowy; Śmierć kolekcjonera; Fotografia Herezjacha; Prokurator Verdi; Obserwacja; Twórca). Grundkowski nawiązał tu do fantastyki historycznej, opisując mechanizm pewnego procesu istniejącego w fikcyjnej czasoprzestrzeni, mającego odniesienia wobec losów cywilizacji i człowieka. Książka otrzymała trzy nagrody: redakcji „Młodego Technika" i grupy literackie} „SFAN-Trust" za najlepszy debiut 1983 w dziedzinie prozy nierealistycznej, redakcji „Fantastyki" (wyróżnienie w kategorii debiutów roku) oraz Nagrodę im. Natalii Gall jako najlepsza książka nowelistyczna 1983.

W 1986 ukazał się kolejny tom prozy fantastycznej J. Grundkowskiego Labirynt wyobraźni (Iskry, W.: Planeta dobrych ludzi, Pasażer, Stan zawieszenia, Pojedynek, Żółta cysterna, Raj utracony, Spotkanie najwyższego rodzaju).

Spis treści

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Inna twórczość

  • 1993 Ja, Ulrych, miecz rewolucji
  • 1995 Las Teutoborski
  • 1995 Wybraniec bogów
  • 2001 Prawdziwa historia smoków, Franków oraz rycerza Hilderyka, przez Jerzego Grundkowskiego odkryta i opisana.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony