Andromeda (pojęcie)

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction

ANDROMEDA — w mitologii greckiej księżniczka etiopska.

Rodowód

Andromeda była córką króla i królowej Etiopii Kasjopei oraz Kefeusa. Została żoną Perseusza. Z tego związku przyszło na świat wielu synów oraz jedna córka Gorgofone. Synowie Andromedy nosili następujące imiona: Alkajos, Stenelos, Helejos, Mestor oraz Elektrion.

Miejsce

Andromeda pochodziła z Etiopii. Następnie wraz z Perseuszem udała się kolejno do Serifos, Argos, Tirynsu, Midei, a wreszcie Myken. W niektórych interpretacjach Etiopia była utożsamiana z Fenicją, a konkretniej wskazywano na miasto Joppa.

Charakterystyka

Andromeda została przywiązana do skały jako ofiara dla potwora morskiego. Stało tak się z powodu jej matki, Kasjopei, która przechwalała się, że urodą przewyższa nimfy nereidy. Te urażone zwróciły do Posejdona, by pomścił zniewagę. Spowodowało to nasłanie przez tego boga na Etiopię potwora morskiego. Egipska wyrocznia Ammona orzekła, że gniew boga może uśmierzyć tylko ofiara złożona potworowi morskiemu. I tak na ofiarę została wybrana Andromeda.

Andromedę ocalił Perseusz, który wracał akurat z wyprawy na Meduzę. Oświadczył królowi, że uwolni jego córkę w zamian za jej rękę. Ów wyraził zgodę. Dzięki skrzydlatym sandałom oraz uzbrojony w miecz pokonał potwora i uwolnił Andromedę z łańcuchów. Zgodnie z królewską obietnicą Andromeda została jego żoną. Ponieważ jednak była wcześniej przyrzeczona bratu swojego ojca, Fineusowi, ów pojawił się z roszczeniami na weselu bądź, według innej wersji, chciał podstępem zabić Perseusza. Ów pozbył się Fineusa i jego zwolenników dzięki głowie Gorgony. Wszyscy, ujrzawszy potworne oblicze, obrócili się w kamień.

Po czasowym pobycie w Etiopii Andromeda wyjechała wraz z Perseuszem do Grecji. Najpierw udali się do Serifos, a potem do Argos i Tirynsu, a wreszcie do Midei i Myken. Po śmierci Andromeda została umieszczona na niebie jako konstelacja, a wraz z nią jej mąż, Perseusz, a także matka, Kasjopeia oraz ojciec Kefeus.

Literatura

  • Graves R., Mity greckie, Kraków 2009.
  • Grimal P., Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław 1997.
  • Kempiński A. M., Słownik mitologii ludów indoeuropejskich, Poznań 1993.
  • Schmidt J., Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 2006.
  • Stankiewicz L., Ilustrowany słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław 2008.
  • Kerényi, K., Mitologia greków, Warszawa 2002.
  • Kubiak Z., Mitologia Greków i Rzymian, Warszawa 1997.
  • Pietrzykowski M., Mitologia starożytnej Grecji, Warszawa 1983.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony