Kometa

Z encyklopediafantastyki.pl
Wersja L.blaszkiewicz (dyskusja | edycje) z dnia 17:25, 23 kwi 2012
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
science
Kometa Hale-Bopp'a sfotografowana w kwietniu 1997. Źródło: Internet, komentarz: L. Błaszkiewicz

Kometa to ciało niebieskie złożone głównie z lodu i pyłu, krążące po eliptycznej orbicie wokół gwiazdy (W Układzie Słonecznym wokół Słońca). Zbudowana jest z jądra i jego otoczki (koma lub głowa) oraz z warkocza (lub kilku). Jądro składa się z mieszaniny pyłów i drobnych odłamków skalno-lodowych, będących zamarzniętą wodą, dwutlenkiem węgla, amoniakiem i metanem.

Podczas zbliżenia do gwiazdy wszystkie pierwiaski zostają uwolnione, tworząc rozległą atmosferę - głowę, z której z czasem wywiewany może byc warkocz. Gazowy warkocz komety jest zawsze zwrócony w kierunku przeciwnym do Słońca, spowodowane jest to oddziaływaniem wiatru słonecznego, który "wieje" zawsze od Słońca. Pyłowy warkocz składa się z drobin zbyt masywnych by wiatr słoneczny mógł znacząco zmienić kierunek ich lotu, dlatego oba warkocze zazwyczaj leżą pod innym kątem.

Komety pod względem charakterystyki ich orbit dzielimy na:

  • okresowe

Komety okresowe powracają do centrum układu planetarnego regularnie, co kilkadziesiąt, kilkaset (a nawet w dłuższych okresach) lat, bo poruszają się po bardzo wydłużonych orbitach eliptycznych. Niekiedy dzielimy komety okresowe na

    • krótkookresowe, które całą orbitę pokonują w czasie mniejszym niż 200 lat
    • długookresowe - pozostałe okresowe
  • nieokresowe (jednopojawieniowe)

Komety te pojawiają się w centrum układu planetarnego tylko raz. Ich tor ma kształt paraboli lub hiperboli z gwiazdą w ognisku tej krzywej.

  • komety bliskie Słońcu stanowią grupę komet muskających Słońce. Przechodzą one niezwykle blisko powierzchni Gwiazdy Dziennej, co powoduje ich gwałtowne niszczenie.

Źródłem komet jest Obłok Oorta - struktura rozciągająca się na zewnątrz Układu Słonecznego od 300 do nawet 10000 j.a.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony