Krzysztof W. Malinowski

Z encyklopediafantastyki.pl
(Przekierowano z Krzysztof Malinowski)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Krzysztof W. Malinowski
Data i miejsce urodzenia 1946
Kraków
Narodowość Polska
Ważne dzieła U wrót Wszechświata


Krzysztof Wiesław Malinowski ur. w 1946 w Krakowie. Ukończył studia w AGH w Krakowie. Po uzyskaniu dyplomu magistra inżyniera, specjalisty w zakresie energii jądrowej, odbył studia doktoranckie na Politechnice Warszawskiej. Tłumacz opowiadań i tekstów krytycznych SF z rosyjskiego i angielskiego. W latach siedemdziesiątych wyjechał do Stanów Zjednoczonych.

Napisał kilka książek popularnonaukowych: Komputer - machina incognita (współautor A. Wolski, 1974); Opowieści o robotach (1976). W 1977 przełożył książkę krytycznoliteracką Julija Kagarlickiego Co to jest fantastyka naukowa? (Iskry, W.).

Jako autor SF debiutował na łamach „Młodego Technika" opowiadaniem "Pierwsi po Bogu" (1971 nr 10). Swoje utwory zamieszczał w antologii Kroki w nieznane (t. 3, Iskry, W. 1972; t. 4, Iskry, W. 1973). W 1976 ukazał się zbiór opowiadań U wrót Wszechświata (NK, W.: Uczniowie Paracelsusa; Przeprowadzka; Transformacja; Hazard; Zabić Abla; Wczasy państwa Atkins; Schizochronia; Pierwsi po Bogu).

Krótkie formy prozatorskie Krzysztofa Malinowskiego dotyczą zagadnień etycznych działań naukowych (Uczniowie Paracelsusa), sięgają do tematu robotów (Hazard) i kontaktu z kosmitami (Pierwsi po Bogu). Najciekawszym opowiadaniem zbioru jest "Schizochronia", ukazująca świat po katastrofie i zachowanie ostatnich na Ziemi ludzi, którzy dożywają swych dni ogarnięci wzajemną nienawiścią, szukając zapomnienia w złudnej iluzji fantomatycznej.

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Przekłady

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony