Kwarantanna

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kwarantanna

Greg Egan
Quarantine

Kwarantanna.jpg
Język oryginału angielski
Forma Powieść
Pierwsze wydanie 1992
I wydanie polskie 2006
Wydawca Wydawnictwo Solaris
Przekład Konrad Kozłowski
Autor okładki Maciej Błażejczyk
Oprawa miękka
ISBN 978-83-89951-45-8
Kupisz w: Solarisnet.pl


Opis

15 listopada 2034 zgasły gwiazdy. Cały Układ Słoneczny został otoczony nieprzepuszczalną barierą. Na temat jej pochodzenia i celu można snuć jedynie najprzeróżniejsze domysły. Zniknięcie gwiazd spowodowało na krótką metę szereg zamieszek, na dłuższą – rozkwit wszelkich sekt religijnych. Niektórzy odbierają ową oddzielającą nas sferę jako znak od Boga, inni jako ochronę ludzkości przed wszechświatem, co zadwdzięczamy obcym.

Mija jednak przeszło trzydzieści lat i ludzkość ani o krok nie zbliża się do rozwiązania owej zagadki. Prywatny detektyw Nick Stavrianos – o mocno zmodyfikowanym mózgu, co jest konieczne w jego zawodzie – otrzymuje zlecenie od anonimowego klienta. Ma odkryć, co się stało z niejaką Laurą Andrews – pacjentką szpitala psychiatrycznego z wrodzoną wadą mózgu, która po prostu rozpłynęła się w powietrzu.

Śledztwo głównego bohatera prowadzi do wyjaśnienia tej zagadki. Z dużą pomocą mechaniki kwantowej, bo wszystko to właśnie słynny problem obserwacji w MK, tzn. sama obserwacja zakłóca przebieg obserwowanego procesu, a w mechanice kwantowej wszystko jest określone prawdopodobieństwami. Okazuje się, że ludzki mózg ma możliwość rządzenia owymi prawdopodobieństwami i taką właśnie umiejętność posiada Laura Andrews. A pośrednio wyjaśnić to może pochodzenie bariery.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony