Leszek Błaszkiewicz

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Leszek Błaszkiewicz
LB.jpg
Data i miejsce urodzenia 9 wrzesnia,1970
Jabłonowo
Narodowość Polska
Strona domowa
e-mail


Astronom, miłosnik fantastyki, popularyzator nauki, publicysta i hobystycznie autor opowiadań SF.


Studia astronomiczne w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ukończył w 1995 roku. Doktorat nauk fizycznych uzyskał w Centrum Astronomii UMK w roku 2001, w specjalności radioastronomia.

Od 2002 roku mieszka i pracuje w Olsztynie. Zatrudniony jest jako adiunkt w Katedrze Fizyki Relatywistycznej przy Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz dodatkowo jako specjalista-astronom w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym.

Naukowo zajmuje sie badaniem emisji maserowej w otoczkach gwiazdowych oraz obszarach powstawania gwiazd, pulsarów, a także pogodą kosmiczną. Jest autorem kilku liczących sie publikacji oraz monografii "Masery Kosmiczne". Odkrycia nowych źródeł promieniowania maserowego zostały docenione w 2005 roku,kiedy otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa im. Mikołaja Kopernika wręczaną (co pięć lat) przez Polską Akademię Umiejętności.

W ostatnich latach zajmował się budową i uruchamianiem teleskopów radiowych wchodzących w skład sieli LOFAR.

Sporo czasu zajmuje mu popularyzacja nauki (dla przykładu pokazy nieba i prelekcje podczas Festiwalu Fantastyki w Nidzicy. Dodatkowo jest autorem wielu esejów publikowanych miedzy innymi w:

Jest twórcą i współprowadzącym audycję radiową Między Nauką a Fikcją od roku 2012 emitowana przez radio UWM FM.

W wolnych chwila pisuje opowiadania, których wiele znaleźć mozna na stronach Nowej fantastyki umieszczonych pod pseudonimem LBastro.

W Encyklopedii Fantastyki zajmuje sie pojeciami naukowymi wykorzystywanymi w literaturze SF.

Opowiadania

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony