Maja Lidia Kossakowska

Z encyklopediafantastyki.pl
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Opowiadania)
(Upiór Południa)
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
Linia 57: Linia 57:
 
*[[Upiór Południa. Burzowe Kocię]]
 
*[[Upiór Południa. Burzowe Kocię]]
 
*[[Upiór Południa. Czas mgieł]]
 
*[[Upiór Południa. Czas mgieł]]
 +
*[[Upiór Południa (omnibus)|Upiór Południa]]
  
 
==Takeshi==
 
==Takeshi==

Aktualna wersja na dzień 20:59, 11 sie 2019

Maja Lidia Kossakowska
Maja lidia kossakowska.jpeg
Data i miejsce urodzenia 1972
Warszawa
Narodowość Polska
Jarosław Grzędowicz z żoną, Mają Lidią Kossakowską na uroczystości wręczenia Nagród im. Zajdla

Maja Lidia Kossakowska, właśc. Maja Lidia Korwin-Kossakowska-Grzędowicz (ur. 1972 w Warszawie) – polska autorka literatury fantasy.

Magister archeologii śródziemnomorskiej, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Liceum Sztuk Plastycznych (tytuł zawodowy plastyk – wystawiennik). Poza tym pracuje też jako dziennikarka, realizuje programy w TV i maluje obrazy. Jej wiersze – obok utworów ks. J. Twardowskiego, J. Tuwima czy W. Szymborskiej – złożyły się na poetycki komentarz do wystawy polskich artystów plastyków „Anioły” (Kopenhaga, 2006). Inne utwory poetyckie Kossakowskiej można odnaleźć w powieści Pan Lodowego Ogrodu i w numerze 114/2015 dwumiesięcznika "Poezja dzisiaj".

Jest jedną z tytularnych właścicielek pałacu Kossakowskich. Żona pisarza Jarosława Grzędowicza.

Debiutowała w 1997 roku opowiadaniem "Mucha" zamieszczonym na łamach czasopisma Fenix. W 2000 roku otrzymała Nagrodę Pisarzy SF – "Srebrny Glob" w kategorii opowiadanie roku za utwór "Beznogi tancerz". W ciągu dwóch lat wyróżniona została czterema nominacjami do Nagrody im. Janusza Zajdla m.in. za opowiadania: "Sól na pastwiskach niebieskich", "Schizma", "Beznogi tancerz" i "Żarna niebios". Mikropowieść pt. "Zwierciadło" znalazła się na trzeciej pozycji w rankingu czytelników "Sfinksa".

Autorka napisała trzy książki o tematyce anielskiej: Obrońcy Królestwa (zbiór opowiadań, fabuła związana z Siewcą Wiatru, dzieje się bezpośrednio przed nią, 2003), Siewca wiatru (powieść, 2004; do powieści tej Kossakowska dołączyła obszerny słownik pojęć, nazw, formacji militarnych oraz imion, który został stworzony specjalnie na potrzeby utworów o tematyce związanej z aniołami) oraz Żarna niebios (zbiór opowiadań, reedycja Obrońców Królestwa uzupełniona o dwa nowe opowiadania – Gringo i Żarna niebios, 2008). Ostatnio ujawniła swoją fascynację mitologią Jakutów, czemu wyraz dała w książce pt. Ruda sfora.

W 2009 r. ukazały się jej cztery mikropowieści pod wspólnym tytułem Upiór Południa, które autorka określa mianem najważniejszych i najpełniejszych opowieści jakie kiedykolwiek napisała.

W roku 2006 otrzymała Złotego Kota za cykl anielski. W 2007 – „Śląkfę” dla Twórcy Roku. Ośmiokrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla, otrzymała ją w 2007 roku za opowiadanie Smok tańczy dla Chung Fonga.

Spis treści

[edytuj] Zastępy anielskie

cykl Zastępy anielskie

[edytuj] Upiór Południa

cykl Upiór Południa

[edytuj] Takeshi

[edytuj] Powieści

[edytuj] Zbiory opowiadań

[edytuj] Opowiadania

[edytuj] Poezja

  • Anioł Pijaków, Anioł Stróż - poetycki komentarz do wystawy pt. "Anioły", zorganizowanej przez krakowską galerię BB (2006)
  • Avalon, Elisium, Pasja - "Poezja dzisiaj" nr 114/2015
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony