Marek Baraniecki

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Marek Baraniecki
Baraniecki.jpeg
Data i miejsce urodzenia 16 czerwca,1954
Gliwice
Narodowość Polska
Ważne dzieła Głowa Kasandry


Marek Baraniecki ur. 16 czerwca 1954 w Gliwicach. Inżynier środowiska, od 1976 dziennikarz w czasopismach studenckich. Debiutował na łamach „Fantastyki" (1983 nr 1) opowiadaniem Karlgoro godzina 18 (nagroda tego miesięcznika w kategorii debiutów za rok 1983). Kolejne utwory zamieszczał w Przeglądzie Technicznym, Fantastyce, Problemach. Wydał zbiór opowiadań Głowa Kasandry (KAW, W. 1985: Karlgoro godzina 18; Wynajęty człowiek; Głowa Kasandry; Teatr w dolinie ciszy). Opowiadania Marka Baranieckiego trudno zaklasyfikować do jakiegoś nurtu tematycznego, objąć wspólnym wyznacznikiem gatunkowym. Znajdują się tu utwory o szerszej perspektywie narracyjnej, wykorzystujące cechy fantasy Karlgoro godzina 18, oraz perfekcyjnie wykonane, zwarte, logiczne, sensacyjne trzymające w napięciu opowiadania SF (świat po katastrofie w Głowie Kasandry, rozgrywki między komputerem a jego twórcą w Wynajętym człowieku).

Za opowiadanie Głowa Kasandry otrzymał w 1985 roku nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

Nagrodzone opowiadanie rozeszło się w 150 tys. nakładzie, miało również adaptację radiową, która – czytana w odcinkach w III programie Polskiego Radia – wzbudziła duże zainteresowanie. Nie wyszła natomiast próba ekranizacji. Wszystko rozbiło się o cenzurę - nie można było dojść do porozumienia, jakie symbole miały być na głowicach nuklearnych. Po kilku latach przepychanek zniechęcony Baraniecki zrezygnował z pisarstwa i wrócił do pracy w swoim zawodzie.

W 2008 r. ukazało się wznowienie książki Głowa Kasandry uzupełnione dwoma nowymi opowiadaniami. Od wielu lat mówi się też o skierowaniu do produkcji filmu do scenariusza powstałego na podstawie tytułowej noweli.

Spis treści

Książki

Opowiadania

Nagrody

  • miesięcznik "Fantastyka": Najlepsza nowela „Karlgoro, godzina 18.00” (1983),
  • Polskie Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki: Złota Sepulka za najlepszy debiut(1984),
  • Polskie Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki: Złota Sepulka za opowiadanie „Wynajęty człowiek”(1984),
  • Nagroda im. J. Zajdla „Głowa Kasandry”(1985),
  • Śląski Klub Fantastyki – Twórca 1986 ŚLĄKWA

Cytaty

  • "Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach".

Marek Baraniecki "Ziarno Kirliana"

  • "Gdyby nieskończona liczba małp waliła w klawiatury maszyn do pisania przez nieskończenie długi czas,

tylko teoretycznie powstałby poemat Szekspira. W rzeczywistości poemat jako konstrukcja nie powstanie z samej struktury przyrody. Tego co niemożliwe dla materialnej przyrody dokonał jeden materialny człowiek".

Marek Baraniecki "Ziarno Kirliana"

  • "Światem nie należy sterować bo się go rozreguluje,trzeba natomiast utrzymywać go w harmonii,wtedy świat poradzi sobie sam,tak jak sam powstał".

Marek Baraniecki "Ziarno Kirliana"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony