Materiały

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Materiały

Klub Miłośników Fantastyki Naukowej "ORBITA"

Materialy.jpg
Rok powstania 1979
Rok zamknięcia 1979

"Materiały" - fanzin Klubu Miłośników Fantastyki Naukowej "Orbita" wydawany od stycznia do czerwca 1979 roku w Poznaniu. Powstał z inicjatywy ówczesnego prezesa klubu, Mirosława Murawskiego.

"Materiały" były pierwszym, cyklicznym fanzinem redagowanym przez członków "Orbity". Wcześniej pojawił się jedynie informator przygotowany z okazji wystawy poświęconej literaturze fantastycznej w 1978 roku. Po jego opublikowaniu klubowicze podjęli próbę uzyskania zgody władz na wydanie fanzinu "Orbita". Brak odpowiedzi ze strony odpowiednich urzędów sprawił, że zdecydowano się na stworzenie "Materiałów" - miesięcznika z przedrukami prasowymi. W sumie ukazało się 6 zeszytów formatu A-4 o nakładzie do 100 egzemplarzy. Pismo liczyło sobie około 30 stron na numer i było odbijane techniką xero. Publikowano w nim artykuły pochodzące m.in. z "Przekroju", "Przeglądu technicznego", "Forum", a także opowiadania (m.in. "Woda życia" Janusza A. Zajdla).

Z fanzinu zrezygnowano w związku ze sporymi, jak na możliwości klubowiczów, kosztami jego przygotowania. Wkrótce pismo zostało jednak zastąpione fanzinem "Kwazar", którego pierwszy numer (tzw. "biały" Kwazar) ukazał się już we wrześniu 1979 roku.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony