Melwas

Z encyklopediafantastyki.pl
Wersja I.ozga (dyskusja | edycje) z dnia 22:47, 16 lut 2014
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction

MELWAS – postać z legend arturiańskich, znana także jako Król Letniej Krainy, w późniejszych wersjach występuje pod imieniem Meleagraunce’a.

Rodowód

Pierwotną siedzibą Melwasa był tamten świat, czyli celtyckie zaświaty. Melwas rządził nimi jako Król Letniej Krainy. Jego siedziba miała znajdować się pod wzgórzem Tor, z Glastonbury, identyfikowanym także z Avalonem. Z czasem Melwas stał się po prostu królem Meleagraunce’em.

Melwas a Ginewra

W każdej ze znanych wersji legendy Melwas porywa królową Ginewrę. Na pomoc ruszają jej początkowo sam król Artur a z czasem już Lancelot. W Żywocie Gildasa autorstwa Caradoca w odzyskaniu królowej pomaga królowi Arturowi święty Gildas, pośrednicząc między Melwasem a królem. Tam, gdzie, jak u Geoffreya z Monmouth a później w cyklu wulgaty, na ratunek królowej Ginewrze rusza Lancelot na rycerza czekała ciężka próba. Najpierw na swojej drodze spotkał karła który powiedział, że wskaże mu drogę pod jednym warunkiem. Miał mianowicie Lancelot zrobić rzecz poniżającą go jako rycerza, wsiąść na taczki. Mimo to zgodził się z miłości do Ginewry. Nie był to jednak koniec prób. Okazało się, że drogi w zaświaty strzegą dwa mosty. Jedna była prosta i wygodna, druga niebezpieczna, zrobiona z brzeszczotu miecza, wiodąca nad wodą. Lancelot wybrał tą drugą. Próbę przeszedł jednak zwycięstwo i uwolnił Ginewrę. Krwią z ran odniesiony na moście miał rycerz splamić prześcieradło na którym leżała uprowadzona królowa. Niestety zdarzyło się tak, że w tej samej komnacie nocował inny rycerz, Kay. Splamione krwią prześcieradło stało się powodem dla którego Melwas oskarżył Kaya o uwiedzenie Ginewry, co doprowadziło do koniecznej walki między Lancelotem a Kayem. Porwana przez Melwasa królowa Ginewra została ostatecznie uratowana przez Lancelota.

Literatura

  • J. Matthews i C. Matthews, Mitologia Wysp Brytyjskich, Poznań 1997.
  • P. Monaghan, The Encyclopedia of Celtic Mythology and Folklore, New York 2004.
  • Encyclopedia Mythica, dostępne[on-line] http://www.pantheon.org/.
  • Encyclopedia Britannica, dostępne [on-line] http://www.britannica.com/.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony