Nagroda im. Arthura C. Clarke'a
(Różnice między wersjami)
Linia 7: | Linia 7: | ||
! Tytuł angielski | ! Tytuł angielski | ||
! Tytuł polski | ! Tytuł polski | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |1987 || {{sortname|Margaret|Atwood}} || ''The Handmaid's Tale'' || ''[[Opowieść podręcznej]]'' | | align="center" |1987 || {{sortname|Margaret|Atwood}} || ''The Handmaid's Tale'' || ''[[Opowieść podręcznej]]'' | ||
|- | |- | ||
Linia 21: | Linia 21: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |1987 || {{sortname|Lucius|Shepard}} || ''Green Eyes'' || | | align="center" |1987 || {{sortname|Lucius|Shepard}} || ''Green Eyes'' || | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |1988 || {{sortname|George|Turner}} || ''The Sea and Summer'' || | | align="center" |1988 || {{sortname|George|Turner}} || ''The Sea and Summer'' || | ||
|- | |- | ||
Linia 35: | Linia 35: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |1988 || {{sortname|H.F.|Saint}} || ''Memoirs of an Invisible Man'' || | | align="center" |1988 || {{sortname|H.F.|Saint}} || ''Memoirs of an Invisible Man'' || | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |1989 || {{sortname|Rachel|Pollack}} || ''Unquenchable Fire'' || | | align="center" |1989 || {{sortname|Rachel|Pollack}} || ''Unquenchable Fire'' || | ||
|- | |- | ||
Linia 49: | Linia 49: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |1989 || {{sortname|Ian|Watson}} || ''Whores of Babylon'' || | | align="center" |1989 || {{sortname|Ian|Watson}} || ''Whores of Babylon'' || | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |1990 || {{sortname|Geoff|Ryman}} || ''The Child Garden'' || ''[[Dziecięcy ogród]]'' | | align="center" |1990 || {{sortname|Geoff|Ryman}} || ''The Child Garden'' || ''[[Dziecięcy ogród]]'' | ||
|- | |- | ||
Linia 63: | Linia 63: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |1990 || {{sortname|David|Zindell}} || ''Neverness'' || ''[[Nigdylia]]'' | | align="center" |1990 || {{sortname|David|Zindell}} || ''Neverness'' || ''[[Nigdylia]]'' | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |1991 || {{sortname|Colin|Greenland}} || ''Take Back Plenty'' || | | align="center" |1991 || {{sortname|Colin|Greenland}} || ''Take Back Plenty'' || | ||
|- | |- | ||
Linia 75: | Linia 75: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |1991 || {{sortname|Pat|Murphy}} || ''The City, Not Long After'' || | | align="center" |1991 || {{sortname|Pat|Murphy}} || ''The City, Not Long After'' || | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |1992 || {{sortname|Pat|Cadigan}} || ''Synners'' || ''[[Wgrzesznicy]]'' | | align="center" |1992 || {{sortname|Pat|Cadigan}} || ''Synners'' || ''[[Wgrzesznicy]]'' | ||
|- | |- | ||
Linia 87: | Linia 87: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |1992 || {{sortname|Dan|Simmons}} || ''The Hyperion Cantos'' || ''[[Hyperion]]'' | | align="center" |1992 || {{sortname|Dan|Simmons}} || ''The Hyperion Cantos'' || ''[[Hyperion]]'' | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |1993 || {{sortname|Marge|Piercy}} || ''Body of Glass'' || | | align="center" |1993 || {{sortname|Marge|Piercy}} || ''Body of Glass'' || | ||
|- | |- | ||
Linia 103: | Linia 103: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |1993 || {{sortname|Connie|Willis}} || ''Doomsday Book'' || ''[[Księga Sądu Ostatecznego]]'' | | align="center" |1993 || {{sortname|Connie|Willis}} || ''Doomsday Book'' || ''[[Księga Sądu Ostatecznego]]'' | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |1994 || {{sortname|Jeff|Noon}} || ''Vurt'' || ''[[Wurt]]'' | | align="center" |1994 || {{sortname|Jeff|Noon}} || ''Vurt'' || ''[[Wurt]]'' | ||
|- | |- | ||
Linia 115: | Linia 115: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |1994 || {{sortname|David|Zindell}} || ''The Broken God'' || | | align="center" |1994 || {{sortname|David|Zindell}} || ''The Broken God'' || | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |1995 || {{sortname|Pat|Cadigan}} || ''Fools'' || ''[[Głupcy]]'' | | align="center" |1995 || {{sortname|Pat|Cadigan}} || ''Fools'' || ''[[Głupcy]]'' | ||
|- | |- | ||
Linia 127: | Linia 127: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |1995 || {{sortname|Kristine Kathryn|Rusch}} || ''Alien Influences'' || | | align="center" |1995 || {{sortname|Kristine Kathryn|Rusch}} || ''Alien Influences'' || | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |1996 || {{sortname|Paul J.|McAuley}} || ''Fairyland'' || ''[[Kraina baśni]]'' | | align="center" |1996 || {{sortname|Paul J.|McAuley}} || ''Fairyland'' || ''[[Kraina baśni]]'' | ||
|- | |- | ||
Linia 139: | Linia 139: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |1996 || {{sortname|Neal|Stephenson}} || ''The Diamond Age'' || ''[[Diamentowy wiek]]'' | | align="center" |1996 || {{sortname|Neal|Stephenson}} || ''The Diamond Age'' || ''[[Diamentowy wiek]]'' | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |1997 || {{sortname|Amitav|Ghosh}} || ''The Calcutta Chromosome'' || ''[[Chromosom z Kalkuty]]'' | | align="center" |1997 || {{sortname|Amitav|Ghosh}} || ''The Calcutta Chromosome'' || ''[[Chromosom z Kalkuty]]'' | ||
|- | |- | ||
Linia 151: | Linia 151: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |1997 || {{sortname|N. Lee|Wood}} || ''Looking for the Mahdi'' || ''[[W poszukiwaniu Mahdiego]]'' | | align="center" |1997 || {{sortname|N. Lee|Wood}} || ''Looking for the Mahdi'' || ''[[W poszukiwaniu Mahdiego]]'' | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |1998 || {{sortname|Mary Doria|Russell}} || ''The Sparrow'' || ''[[Wróbel]]'' | | align="center" |1998 || {{sortname|Mary Doria|Russell}} || ''The Sparrow'' || ''[[Wróbel]]'' | ||
|- | |- | ||
Linia 163: | Linia 163: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |1998 || {{sortname|Sheri S.|Tepper}} || ''The Family Tree'' || | | align="center" |1998 || {{sortname|Sheri S.|Tepper}} || ''The Family Tree'' || | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |1999 || {{sortname|Tricia|Sullivan}} || ''Dreaming In Smoke'' || | | align="center" |1999 || {{sortname|Tricia|Sullivan}} || ''Dreaming In Smoke'' || | ||
|- | |- | ||
Linia 175: | Linia 175: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |1999 || {{sortname|Alison|Sinclair}} || ''Cavalcade'' || | | align="center" |1999 || {{sortname|Alison|Sinclair}} || ''Cavalcade'' || | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |2000 || {{sortname|Bruce|Sterling}} || ''Distraction'' || | | align="center" |2000 || {{sortname|Bruce|Sterling}} || ''Distraction'' || | ||
|- | |- | ||
Linia 187: | Linia 187: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |2000 || {{sortname|Vernor|Vinge}} || ''A Deepness in the Sky'' || ''[[Otchłań w niebie]]'' | | align="center" |2000 || {{sortname|Vernor|Vinge}} || ''A Deepness in the Sky'' || ''[[Otchłań w niebie]]'' | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |2001 || {{sortname|China|Miéville}} || ''Perdido Street Station'' || ''[[Dworzec Perdido]]'' | | align="center" |2001 || {{sortname|China|Miéville}} || ''Perdido Street Station'' || ''[[Dworzec Perdido]]'' | ||
|- | |- | ||
Linia 199: | Linia 199: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |2001 || {{sortname|Adam|Roberts}} || ''Salt'' || | | align="center" |2001 || {{sortname|Adam|Roberts}} || ''Salt'' || | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |2002 || {{sortname|Gwyneth|Jones}} || ''Bold As Love'' || | | align="center" |2002 || {{sortname|Gwyneth|Jones}} || ''Bold As Love'' || | ||
|- | |- | ||
Linia 211: | Linia 211: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |2002 || {{sortname|Connie|Willis}} || ''Passage'' || ''[[Przejście (Willis)]]'' | | align="center" |2002 || {{sortname|Connie|Willis}} || ''Passage'' || ''[[Przejście (Willis)]]'' | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |2003 || {{sortname|Christopher|Priest}} || ''The Separation'' || ''[[Rozłąka]]'' | | align="center" |2003 || {{sortname|Christopher|Priest}} || ''The Separation'' || ''[[Rozłąka]]'' | ||
|- | |- | ||
Linia 223: | Linia 223: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |2003 || {{sortname|Kim Stanley|Robinson}} || ''The Years of Rice and Salt'' || ''[[Lata ryżu i soli]]'' | | align="center" |2003 || {{sortname|Kim Stanley|Robinson}} || ''The Years of Rice and Salt'' || ''[[Lata ryżu i soli]]'' | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |2004 || {{sortname|Neal|Stephenson}} || ''Quicksilver'' || ''[[Żywe srebro]]'' | | align="center" |2004 || {{sortname|Neal|Stephenson}} || ''Quicksilver'' || ''[[Żywe srebro]]'' | ||
|- | |- | ||
Linia 235: | Linia 235: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |2004 || {{sortname|Tricia|Sullivan}} || ''Maul '' || | | align="center" |2004 || {{sortname|Tricia|Sullivan}} || ''Maul '' || | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |2005 || {{sortname|China|Miéville}} || ''Iron Council '' || ''[[Żelazna rada]]'' | | align="center" |2005 || {{sortname|China|Miéville}} || ''Iron Council '' || ''[[Żelazna rada]]'' | ||
|- | |- | ||
Linia 247: | Linia 247: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |2005 || {{sortname|Neal|Stephenson|}} || ''The System of the World'' || ''[[Ustrój świata]]'' | | align="center" |2005 || {{sortname|Neal|Stephenson|}} || ''The System of the World'' || ''[[Ustrój świata]]'' | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |2006 || {{sortname|Geoff|Ryman}} || ''Air'' || ''[[Powietrze]]'' | | align="center" |2006 || {{sortname|Geoff|Ryman}} || ''Air'' || ''[[Powietrze]]'' | ||
|- | |- | ||
Linia 259: | Linia 259: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |2006 || {{sortname|Liz|Williams}} || ''Banner Of Souls'' || | | align="center" |2006 || {{sortname|Liz|Williams}} || ''Banner Of Souls'' || | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |2007 || {{sortname|M. John|Harrison}} || ''Nova Swing'' || ''[[Nova Swing]]'' | | align="center" |2007 || {{sortname|M. John|Harrison}} || ''Nova Swing'' || ''[[Nova Swing]]'' | ||
|- | |- | ||
Linia 271: | Linia 271: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |2007 || {{sortname|Brian|Stableford}} || ''Streaking '' || | | align="center" |2007 || {{sortname|Brian|Stableford}} || ''Streaking '' || | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |2008 || {{sortname|Richard|Morgan}} || ''Black Man'' (aka ''Thirteen'') || ''[[Trzynastka]]'' | | align="center" |2008 || {{sortname|Richard|Morgan}} || ''Black Man'' (aka ''Thirteen'') || ''[[Trzynastka]]'' | ||
|- | |- | ||
Linia 283: | Linia 283: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |2008 || {{sortname|Ken|MacLeod }} || ''The Execution Channel'' || | | align="center" |2008 || {{sortname|Ken|MacLeod }} || ''The Execution Channel'' || | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |2009 || {{sortname|Ian R.|MacLeod}} || ''Song of Time'' || ''[[Pieśń czasu. Podróże|Pieśń czasu]]'' | | align="center" |2009 || {{sortname|Ian R.|MacLeod}} || ''Song of Time'' || ''[[Pieśń czasu. Podróże|Pieśń czasu]]'' | ||
|- | |- | ||
Linia 295: | Linia 295: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |2009 || {{sortname|Mark|Wernham}} || ''Martin Martin’s on the Other Side'' || | | align="center" |2009 || {{sortname|Mark|Wernham}} || ''Martin Martin’s on the Other Side'' || | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |2010 || {{sortname|China|Miéville}} || ''The City & The City'' || ''[[Miasto i Miasto]]'' | | align="center" |2010 || {{sortname|China|Miéville}} || ''The City & The City'' || ''[[Miasto i Miasto]]'' | ||
|- | |- | ||
Linia 307: | Linia 307: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |2010 || {{sortname|Chris|Wooding}} || ''Retribution Falls'' || ''[[Przebudzeni]]'' | | align="center" |2010 || {{sortname|Chris|Wooding}} || ''Retribution Falls'' || ''[[Przebudzeni]]'' | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |2011 || {{sortname|Lauren|Beukes}} || ''Zoo City'' || ''[[Zoo City]]'' | | align="center" |2011 || {{sortname|Lauren|Beukes}} || ''Zoo City'' || ''[[Zoo City]]'' | ||
|- | |- | ||
Linia 319: | Linia 319: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |2011 || {{sortname|Tricia|Sullivan}} || ''Lightborn'' || | | align="center" |2011 || {{sortname|Tricia|Sullivan}} || ''Lightborn'' || | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |2012 || {{sortname|Jane|Rogers}} || ''The Testament of Jessie Lamb'' || | | align="center" |2012 || {{sortname|Jane|Rogers}} || ''The Testament of Jessie Lamb'' || | ||
|- | |- | ||
Linia 331: | Linia 331: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |2012 || {{sortname|Sheri S.|Tepper}} || ''The Waters Rising'' || | | align="center" |2012 || {{sortname|Sheri S.|Tepper}} || ''The Waters Rising'' || | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |2013 || {{sortname|Chris|Beckett}} || ''Dark Eden'' || ''[[Ciemny Eden]]'' | | align="center" |2013 || {{sortname|Chris|Beckett}} || ''Dark Eden'' || ''[[Ciemny Eden]]'' | ||
|- | |- | ||
Linia 343: | Linia 343: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |2013 || {{sortname|Adrian|Barnes}} || ''Nod'' || | | align="center" |2013 || {{sortname|Adrian|Barnes}} || ''Nod'' || | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |2014 || {{sortname|Ann|Leckie}} || ''Ancillary Justice'' || ''[[Zabójcza sprawiedliwość]]'' | | align="center" |2014 || {{sortname|Ann|Leckie}} || ''Ancillary Justice'' || ''[[Zabójcza sprawiedliwość]]'' | ||
|- | |- | ||
Linia 355: | Linia 355: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |2014 || {{sortname|James|Smythe}} || ''The Machine'' || | | align="center" |2014 || {{sortname|James|Smythe}} || ''The Machine'' || | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |2015 || {{sortname|Emily St. John|Mandel}} || ''Station Eleven'' || ''[[Stacja jedenaście]]'' | | align="center" |2015 || {{sortname|Emily St. John|Mandel}} || ''Station Eleven'' || ''[[Stacja jedenaście]]'' | ||
|- | |- | ||
Linia 367: | Linia 367: | ||
|- | |- | ||
| align="center" |2015 || {{sortname|Emmi|Itäranta}} || ''Memory of Water'' || | | align="center" |2015 || {{sortname|Emmi|Itäranta}} || ''Memory of Water'' || | ||
− | |- style="background: | + | |- style="background:BurlyWood;" |
| align="center" |2016 || {{sortname|Adrian|Tchaikovsky}} || ''Children of Time'' || | | align="center" |2016 || {{sortname|Adrian|Tchaikovsky}} || ''Children of Time'' || | ||
|- | |- |
Wersja z 14:01, 10 lut 2017
Zwycięzcy i nominowani
Lista zwycięzców i nominowanych do nagrody im. Arthura C. Clarke'a dla najlepszej powieści science fiction opublikowanej w Wielkiej Brytanii.
Rok | Autor | Tytuł angielski | Tytuł polski |
---|---|---|---|
1987 | Margaret Atwood | The Handmaid's Tale | Opowieść podręcznej |
1987 | Bob Shaw | The Ragged Astronauts | Kosmiczna przeprowadzka |
1987 | Greg Bear | Eon | Eon |
1987 | Gwyneth Jones | Escape Plans | |
1987 | Kim Stanley Robinson | The Memory of Whiteness | |
1987 | Josephine Saxton | Queen of the States | |
1987 | Lucius Shepard | Green Eyes | |
1988 | George Turner | The Sea and Summer | |
1988 | Stanisław Lem | Fiasco | Fiasko |
1988 | Michael Bishop | Ancient of Days | |
1988 | John Crowley | Aegypt | Samotnie |
1988 | Ken Grimwood | Replay | Powtórka |
1988 | Keith Roberts | Gráinne | |
1988 | H.F. Saint | Memoirs of an Invisible Man | |
1989 | Rachel Pollack | Unquenchable Fire | |
1989 | Brian Stableford | Empire of Fear | Imperium lęku |
1989 | Michael Bishop | Philip K. Dick is Dead, Alas | Tajemne wniebowstąpienie |
1989 | Richard Grant | Rumours of Spring | |
1989 | Gwyneth Jones | Kairos | |
1989 | Lucius Shepard | Life During Wartime | Zielony kocur diabła |
1989 | Ian Watson | Whores of Babylon | |
1990 | Geoff Ryman | The Child Garden | Dziecięcy ogród |
1990 | Jonathan Carroll | A Child Across the Sky | Dziecko na niebie |
1990 | Lisa Goldstein | A Mask for the General | |
1990 | Ian McDonald | Desolation Road | |
1990 | Paul Park | Soldiers of Paradise | |
1990 | Mike Resnick | Ivory | Kły |
1990 | David Zindell | Neverness | Nigdylia |
1991 | Colin Greenland | Take Back Plenty | |
1991 | Mary Gentle | Rats & Gargoyles | |
1991 | Iain M. Banks | Use of Weapons | Najemnik |
1991 | Misha Nogha | Red Spider, White Web | |
1991 | K.W. Jeter | Farewell Horizontal | |
1991 | Pat Murphy | The City, Not Long After | |
1992 | Pat Cadigan | Synners | Wgrzesznicy |
1992 | Paul J. McAuley | Eternal Light | |
1992 | Stephen Baxter | Raft | Tratwa |
1992 | Gwyneth Jones | White Queen | |
1992 | Richard Paul Russo | Subterranean Gallery | |
1992 | Dan Simmons | The Hyperion Cantos | Hyperion |
1993 | Marge Piercy | Body of Glass | |
1993 | Kim Stanley Robinson | Red Mars | Czerwony Mars |
1993 | Ian McDonald | Hearts, Hands and Voices | Serca, dłonie, głosy |
1993 | Richard Paul Russo | Destroying Angel | |
1993 | Michael Swanwick | Stations of the Tide | Stacje przypływu |
1993 | Sue Thomas | Correspondence | |
1993 | Lisa Tuttle | Lost Futures | |
1993 | Connie Willis | Doomsday Book | Księga Sądu Ostatecznego |
1994 | Jeff Noon | Vurt | Wurt |
1994 | John Barnes | A Million Open Doors | Milion otwartych drzwi |
1994 | Nicola Griffith | Ammonite | |
1994 | Neal Stephenson | Snow Crash | Zamieć |
1994 | Michael Swanwick | The Iron Dragon’s Daughter | Córka Żelaznego Smoka |
1994 | David Zindell | The Broken God | |
1995 | Pat Cadigan | Fools | Głupcy |
1995 | John Barnes | Mother of Storms | |
1995 | Gwyneth Jones | North Wind | |
1995 | Paul J. McAuley | Pasquale’s Angel | |
1995 | James Morrow | Towing Jehovah | Pióro Archanioła |
1995 | Kristine Kathryn Rusch | Alien Influences | |
1996 | Paul J. McAuley | Fairyland | Kraina baśni |
1996 | Ken MacLeod | The Star Fraction | |
1996 | Patricia Anthony | Happy Policeman | |
1996 | Stephen Baxter | The Time Ships | Statki czasu |
1996 | Christopher Priest | The Prestige | Prestiż |
1996 | Neal Stephenson | The Diamond Age | Diamentowy wiek |
1997 | Amitav Ghosh | The Calcutta Chromosome | Chromosom z Kalkuty |
1997 | Stephen Baxter | Voyage | Wyprawa |
1997 | Jack McDevitt | Engines of God | Boża maszyneria |
1997 | Kim Stanley Robinson | Blue Mars | Błękitny Mars |
1997 | Sheri S. Tepper | Gibbon’s Decline and Fall | |
1997 | N. Lee Wood | Looking for the Mahdi | W poszukiwaniu Mahdiego |
1998 | Mary Doria Russell | The Sparrow | Wróbel |
1998 | Stephen Baxter | Titan | |
1998 | Elizabeth Hand | Glimmering | |
1998 | James Lovegrove | Days | |
1998 | Jeff Noon | Nymphomation | |
1998 | Sheri S. Tepper | The Family Tree | |
1999 | Tricia Sullivan | Dreaming In Smoke | |
1999 | John Barnes | Earth Made Of Glass | |
1999 | Peter Delacorte | Time On My Hands | |
1999 | Ken MacLeod | The Cassini Division | Dywizja Cassini |
1999 | Christopher Priest | The Extremes | |
1999 | Alison Sinclair | Cavalcade | |
2000 | Bruce Sterling | Distraction | |
2000 | Stephen Baxter | Manifold: Time | |
2000 | Kathleen Ann Goonan | The Bones of Time | Kości czasu |
2000 | Justina Robson | Silver Screen | |
2000 | Neal Stephenson | Cryptonomicon | Cryptonomicon |
2000 | Vernor Vinge | A Deepness in the Sky | Otchłań w niebie |
2001 | China Miéville | Perdido Street Station | Dworzec Perdido |
2001 | Octavia E. Butler | Parable of the Talents | Przypowieść o talentach |
2001 | Mary Gentle | Ash: A Secret History | |
2001 | Ken MacLeod | Cosmonaut Keep | |
2001 | Alastair Reynolds | Revelation Space | Przestrzeń objawienia |
2001 | Adam Roberts | Salt | |
2002 | Gwyneth Jones | Bold As Love | |
2002 | Jon Courtenay Grimwood | Pashazade | Pasza-zade |
2002 | Peter F. Hamilton | Fallen Dragon | Upadek smoka |
2002 | Paul J. McAuley | The Secret of Life | |
2002 | Justina Robson | Mappa Mundi | |
2002 | Connie Willis | Passage | Przejście (Willis) |
2003 | Christopher Priest | The Separation | Rozłąka |
2003 | David Brin | Kiln People (aka Kil'n People) | |
2003 | M. John Harrison | Light | Światło |
2003 | China Miéville | The Scar | Blizna |
2003 | Elizabeth Moon | Speed of Dark | Prędkość mroku |
2003 | Kim Stanley Robinson | The Years of Rice and Salt | Lata ryżu i soli |
2004 | Neal Stephenson | Quicksilver | Żywe srebro |
2004 | Stephen Baxter | Coalescent | |
2004 | Greg Bear | Darwin’s Children | Dzieci Darwina |
2004 | William Gibson | Pattern Recognition | Rozpoznanie wzorca |
2004 | Gwyneth Jones | Midnight Lamp | |
2004 | Tricia Sullivan | Maul | |
2005 | China Miéville | Iron Council | Żelazna rada |
2005 | Ian McDonald | River of Gods | Rzeka bogów |
2005 | David Mitchell | Cloud Atlas | Atlas chmur |
2005 | Richard Morgan | Market Forces | Siły rynku |
2005 | Audrey Niffenegger | The Time Traveler’s Wife | Zaklęci w czasie |
2005 | Neal Stephenson | The System of the World | Ustrój świata |
2006 | Geoff Ryman | Air | Powietrze |
2006 | Kazuo Ishiguro | Never Let Me Go | Nie opuszczaj mnie |
2006 | Ken MacLeod | Learning The World | |
2006 | Alastair Reynolds | Pushing Ice | |
2006 | Charles Stross | Accelerando | Accelerando |
2006 | Liz Williams | Banner Of Souls | |
2007 | M. John Harrison | Nova Swing | Nova Swing |
2007 | Jon Courtenay Grimwood | End of the World Blues | |
2007 | Lydia Millet | Oh Pure and Radiant Heart | |
2007 | Jan Morris | Hav | |
2007 | Adam Roberts | Gradisil | |
2007 | Brian Stableford | Streaking | |
2008 | Richard Morgan | Black Man (aka Thirteen) | Trzynastka |
2008 | Matthewde Abaitua | The Red Men | |
2008 | Stephen Stephen | The H-Bomb Girl | |
2008 | Sarah Hall | The Carhullan Army | |
2008 | Steven Hall | The Raw Shark Texts | Pożeracz myśli |
2008 | Ken MacLeod | The Execution Channel | |
2009 | Ian R. MacLeod | Song of Time | Pieśń czasu |
2009 | Paul McAuley | The Quiet War | Cicha wojna |
2009 | Alastair Reynolds | House of Suns | |
2009 | Neal Stephenson | Anathem | Peanatema |
2009 | Sheri S. Tepper | The Margarets | |
2009 | Mark Wernham | Martin Martin’s on the Other Side | |
2010 | China Miéville | The City & The City | Miasto i Miasto |
2010 | Gwyneth Jones | Spirit | |
2010 | Adam Roberts | Yellow Blue Tibia | Projekt Stalin |
2010 | Kim Stanley Robinson | Galileo’s Dream | |
2010 | Marcel Theroux | Far North | |
2010 | Chris Wooding | Retribution Falls | Przebudzeni |
2011 | Lauren Beukes | Zoo City | Zoo City |
2011 | Ian McDonald | The Dervish House | Dom derwiszy |
2011 | Patrick Ness | Monsters of Men | |
2011 | Richard Powers | Generosity | |
2011 | Tim Powers | Declare | |
2011 | Tricia Sullivan | Lightborn | |
2012 | Jane Rogers | The Testament of Jessie Lamb | |
2012 | Greg Bear | Hull Zero Three | |
2012 | Drew Magary | The End Specialist (aka The Postmortal) | Nieśmiertelność zabije nas wszystkich |
2012 | China Miéville | Embassytown | Ambasadoria |
2012 | Charles Stross | Rule 34 | |
2012 | Sheri S. Tepper | The Waters Rising | |
2013 | Chris Beckett | Dark Eden | Ciemny Eden |
2013 | Kim Stanley Robinson | 2312 | 2312 |
2013 | Nick Harkaway | Angelmaker | |
2013 | Peter Heller | The Dog Stars | Gwiazdozbiór Psa |
2013 | Ken MacLeod | Intrusion | |
2013 | Adrian Barnes | Nod | |
2014 | Ann Leckie | Ancillary Justice | Zabójcza sprawiedliwość |
2014 | Kameron Hurley | God's War | |
2014 | Phillip Mann | The Disestablishment of Paradise | |
2014 | Ramez Naam | Nexus | Nexus |
2014 | Christopher Priest | The Adjacent | |
2014 | James Smythe | The Machine | |
2015 | Emily St. John Mandel | Station Eleven | Stacja jedenaście |
2015 | Michel Faber | The Book of Strange New Things | Księga Dziwnych Nowych Rzeczy |
2015 | Dave Hutchinson | Europe in Autumn | |
2015 | Claire North | The First Fifteen Lives of Harry August | Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta |
2015 | M.R. Carey | The Girl with All the Gifts | Pandora |
2015 | Emmi Itäranta | Memory of Water | |
2016 | Adrian Tchaikovsky | Children of Time | |
2016 | Becky Chambers | The Long Way to a Small Angry Planet | |
2016 | Dave Hutchinson | Europe at Midnight | |
2016 | Nnedi Okorafor | The Book of Phoenix | |
2016 | Iain Pears | Arcadia | |
2016 | James Smythe | Way Down Dark |