Napęd Alcubierre'a

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
science
Miguel Alcubierre. Źródło: Internet

Napęd Alcubierre'a jest hipotetycznym pomysłem opartym na podstawie ważnego rozwiązania równań pola Einsteina zaproponowane przez Miguela Alcubierre, profesora Universidad Nacional Autónoma de México, w którym to rozwiązaniu poprzez manipulacje czasoprzestrzenią statek może zostać przyspieszony do prędkości większej niż prędkość światła bez pogwałcenia zasad Teorii Względności.

Spis treści

Oryginalna koncepcja

U góry: Ilustracja z oryginalnej pracy Alcubierre’a pokazująca zakrzywienie czasoprzestrzeni Poniżej: Przedstawienie koncepcji napędu. Przestrzeń jest “zwijana” przed statkiem, zaś rozciągana z tyłu. Ilustracja wykonana na bazie źródeł Internetowych.

W maju 1994 roku Alcubierre opublikował w prestiżowym piśmie Classical and Quantum Gravity artykuł "The Warp Drive: Hyper-fast travel within general relativity", w którym przedstawił możliwości przemieszczania się w przestrzeni szybciej niż światło.

Hipotetycznie można tak zakrzywiać przestrzeń, że wyimaginowany statek kosmiczny przebędzie drogę z punktu A do punktu B szybciej niż światło nie łamiąc przy tym zasad fizycznych. Alcubierre odkrył, że prawa fizyki nie nakładają ograniczenia na prędkość deformowania czasoprzestrzeni. W płaskiej, nie zakrzywionej przestrzeni zabroniona jest jazda z prędkościami ponadświetlnymi, ale to zmienia się, gdy mamy do czynienia z zakrzywioną przestrzenią. Przestrzeń pomiędzy dwoma punktami może się jak guma rozszerzać, a wtedy te dwa punkty, w innym wypadku nieruchome, poruszają się względem siebie.

Statek kosmiczny pomysłu Alcubierr’a jest otoczony swego rodzaju bąblem zakrzywionej czasoprzestrzeni. Przed statkiem czasoprzestrzeń się kurczy, a za statkiem - rozszerza. W środku bąbla czasoprzestrzeń jest płaska, co znaczy, że załoga znajduje się bezpiecznie w zerowej grawitacji. Sam bąbel może się poruszać z prędkością nieograniczoną.

Fizyka napędu Alcubierre'a

Ogólna teoria względności zakłada, że każdy obiekt obdarzony masą zagęszcza przestrzeń wokół siebie i opisuje zachowanie obiektów poruszających się w takiej zagęszczonej przestrzeni. Lokalne zagęszczenie jest na tyle silne, że ucieczka z niego wymaga przekroczenia prędkości światła. Zgodnie z logiką projektantów napędu, w takiej zagęszczonej przestrzeni statek mógłby swobodnie się poruszać, przekraczając ogromne odległości w krótkim czasie, co jest sprzeczne z teorią czarnych dziur. Według większości fizyków stworzenie wehikułu czasu nie jest możliwe. Rosyjski fizyk Siergiej Krasnikov uważa, że wygenerowanie bąbla byłoby niemożliwe bez potwierdzenia istnienia tachionów- cząstek elementarnych poruszających się z prędkością nadświetlną, dlatego napęd Alcubierre’a jest czysto teoretyczny, a podróże w czasie możemy na razie podziwiać w filmach fantastyczno- naukowych.

Wrap Drive w literaturze

Na razie nie ma zbyt wielu odnośników w literaturze. Wymienić jednak warto:

Rozdział 21 nosi nazwę "Przełom Alcubierre'a"

  • Stephen Baxter "Ark"
  • William H. Keith, Jr. jako Keith Douglass - seria "Star Carrier"

Zobacz też:

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony